Facebook Haber Kaynağı Algoritması Değişiyor

Facebook Haber Kaynağı Algoritması Değişiyor

Facebook Haber Kaynağı Özelliklerini Değiştirmeye Hazırlanıyor

Bir süredir düşüşe geçen ve kendini toparlamak için değişikliklere gideceği düşünülen Facebook haber kaynağı sistemini değiştirme kararı aldı.

Facebook-haber-kaynağı

Facebook geçtiğimiz yıllarda kişileri bir araya getirme aracıyken, bugünlerde içerik sayfaları ve reklamlı içeriklerden geçilmez bir hale geldi. Bu nedenle Facebook, ana sayfa olarak bildiğimiz, haber kaynağı özelliğini değiştirmeyi düşünüyor.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg bu sorunun farkında olduklarına yönelik açıklamalar yaparak kısa bir süre içinde yani 2018 yılı içinde bir takım değişikliklere gideceklerini açıkladı. Yapılacak değişikliklerin gerçek zamanlı kullanıcıların faydasına olması bekleniyor. Bugünlerde Facebook’a girdiğinizde karşılaştığınız fotoğraflar, bağlantılar ve videolar çoğunlukla beğendiğiniz ve takip ettiğiniz sayfalara ait oluyor. Bu durum pek çok Facebook kullanıcısı gibi Facebook’un kurucusunu da rahatsız etmiş durumda.

İlgi Çeken Sayfalar Geri Plana Düşecek

Sayfaların bütün haber kaynağı yani ana sayfayı kaplamasından rahatsız olan Zuckerberg, kullanıcılarında artık bu durumdan şikayet ettiklerini söyledi. Facebook sayfasından yaptığı açıklamada destek ekibine “en çok ilgi çekebilecek gönderilerden, en çok etkileşim sağlayacak gönderilere göre haber kaynağını yeniden düzenleyin” diyen Mark, bundan sonra etkileşim sağlayacak içeriklere öncelik verileceğini açıkladı.

Bu değişimin sebebi olarak yapılan araştırmaları gösterebiliriz. Araştırmalara göre insanlar başka insanlarla etkileşime girdikçe sosyal medyada daha keyifli vakit geçiriyorlar. Bu araştırmaları dikkate alan Facebook yöneticileri bu yönde değişiklik yapmayı düşünüyorlar.

facebook-içerik-sayfaları

İçerik Üreticileri Kendini Değiştirmeli

Yeni yılda gelecek bu güncelleme sayfa sahipleri ve online içerik üreticileri tarafından dikkatle takip ediliyor. İçerik sayfalarının takipçilerine sunduğu listeler, uzun blog yazıları, enteresan görseller ve videolar artık eskisi gibi etkileşim almayabilir. Facebook’un yapacağı yeni haber kaynağı güncellemesini,  yıl içinde aylara yayarak yapacağını düşünüyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Kıvanç Arslan Takipçilerini Şaşırttı

Facebook içerik üreticileri, haber kaynağında görünebilmek adına türlü provokatif içerikler kullanmaktaydı. Bu sayede çok daha fazla tıklama alan ve haber kaynağında hit olan içerikler sayfa sahiplerine para olarak geri dönebiliyordu. İçerik firmaları bu yöntemle dünyaca ünlü firmalara sponsorlu içerikler satabiliyordu. Facebook üzerinden para kazanmak isteyenler için çok kullanışlı bir yöntem olan provokatif gönderiler artık rafa kalkacak gibi görünüyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Mark Zuckerberg‘in açıklamasında değindiği daha fazla “arkadaş, aile ve gruplara yer verilecek” sözü içerik üreten sayfa ve internet sitelerini tehdit eder durumda. Bu nedenle içerik üreticileri artık insanlar için daha yararlı ve arkadaş canlısı içerikler üretmek zorunda kalabilir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir