Facebook Hesabım Kapatıldı Ne Yapabilirim?

Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformu olan Facebook, kötüye kullanılan hesapları kapatma yetkisine sahip. Herhangi bir neden olmadan Facebook hesabım kapatıldı diyorsanız, hesabınızı nasıl geri alabileceğinize dair bilgi vermeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi Facebook, her gün milyonlarca insanın arkadaşları ile iletişim kurmak, gün içinde yaşadıklarını paylaşmak, kendini ifade edecek çeşitli paylaşımlarda bulunmak için kullandığı bir mecra. İnsanların birbiri ile kurduğu iletişimin bu kadar kolaylaştırılmış olması, elbette olumsuz sonuçlara da neden olabiliyor. Facebook kullanıcılarının oldukça kişisel paylaşımlarda bulunduğu düşünüldüğünde belirli bir güvenlik hizmetinin sağlanması zorunlu hale gelmiştir.

Facebook, kullanıcıların kişisel paylaşımlarda bulunurken kendilerini güvende ve rahat hissetmesini sağlamak için belirli paylaşım kriterlerini esas alır. Bu kriterlere uymayan paylaşımların artmasıyla “Facebook hesabım kapatıldı”, “Facebook hesabım kapatıldı,ne yapabilirim?” gibi sorunlar çoğalmaya başladı.

Facebook hesabının kapatılması, hesabın ilgili olduğu tüm arkadaş listesi, paylaşımlar, gruplar, sayfalar, kaydedilen gönderiler gibi tüm içeriklerin yok olmasına neden olur. Bu nedenle Facebook hesabınızın kapatılmasına neden olabilecek tutum ve davranışlardan kaçınmak gerekir.

Facebook Hesabım Kapatıldı, Neden Olabilir?

Bir Facebook hesabının kapatılması için, hesabın şikayet edilmesi ya da belirli bir grup tarafından sakıncalı görülmesi yeterli değildir. Facebook, ilgili hesap hakkında bir inceleme yapar ve kapatılmaması herhangi bir zarara yol açmayacak hesapları kapatmaz. Bu, Facebook’un her türlü görüş ve yaklaşıma açık olduğunu gösteriyor.

Facebook, hesapların kapatılmasında kullanıcılardan gelen bildirimler doğrultusunda hareket ediyor. Bir kullanıcıya rahatsızlık veren, uygun olmayan içerik paylaşımında bulunulan hesaplar için engelleme, şikayet etme gibi seçenekler sunulmuştur. Facebook’un bu denetimi sonucunda Facebook hesabım kapatıldı, ne yapmış olabilirim? gibi sorular ortaya çıkmaya başladı.

Facebook, belirli kriterlere göre bazı kullanıcıların hesaplarını tamamen kapatabilir. Bunun için tüm Facebook hesapları üzerinde bir denetim vardır. Yalnızca Facebook hesabınıza giriş yapamıyor olmanız, tek başına hesabınızın kapatıldığı anlamına gelmez. Bu durumda şifrenizi yanlış giriyor olabilir ya da yanlış bir e-posta adresi ile giriş yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Facebook hesabınız kapatıldıysa, bu konuda bir uyarı ile karşılaşırsınız. Facebook hesabınız kapatıldı uyarısını aldıysanız, hesabınız Facebook tarafından kalıcı olarak kapatılmış demektir.

Facebook hesabım kapatıldı, ancak bir kusurum yoktu diyenler için, bunun çeşitli sebepleri olabilir.

Facebook Şartlarına Aykırı İçerikler

Facebook, uygunsuz içerik olarak kabul edilen bazı ölçütler belirlemiştir. Bunların başında yetişkin cinselliği içerikli paylaşımlar gelir. Facebook, kişilerin rızası dışında elde edilmiş ya da 18 yaşından küçüklere ait olma ihtimalini göz önüne alarak, çıplaklık içeren paylaşımları doğrudan engellemektedir. Facebook, engellemelere rağmen bu tip paylaşımlara rastlayanları, ilgili paylaşımı şikayet etmeye çağırıyor. Bu şekilde genel ahlak ve toplum yapısına aykırılık teşkil eden paylaşımlar, Facebook tarafından kullanılan görsel içerik sistemi sayesinde kolaylıkla tespit edilip hesabın kapatılmasına sebep oluyor.

Şiddet İçeren Paylaşımlar

Facebook, insanların, hayvanların acı çektiği, küçük düşürüldüğü olumsuz örnek oluşturabilecek görüntülerin paylaşılmasını yasaklamıştır. Ancak, kullanıcıların Facebook üzerinden şiddet, terör, savaş gibi konularda tartışıp farkındalık yaratma isteğini de engellemeyerek, bu gibi paylaşımlara belirli ölçütleri aşmamak kaydıyla izin vermektedir.

Facebook, sansürlenmeden paylaşılan ancak topluma şiddet konusunda mesaj verme amacı güden görüntü ve içerikler konusunda hassas olanlara karşı bir uyarı ekliyor. Bu sayede, ilgili içeriğin görüntülenmeden önce şiddet içerdiği anlaşılabiliyor. Bunlar dışında şiddet içerikli paylaşım yapmak doğrudan Facebook hesabının kapatılmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple herhangi bir şiddet içerikli paylaşım yapmadan önce dikkatli olmakta fayda var.

Nefret Söylemi İçeren Paylaşımlar

Nefret söylemi, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, millet, dini inanç gibi çeşitli nedenlerden dolayı doğan nefret içerikli bir saldırı biçimidir. Belirli bir gruba ya da bir kimseye karşı ötekileştirme ve hatta şiddet eğilimi yaratabileceği ihtimaline karşı, nefret söylemi içeren paylaşımlar Facebook tarafından hesap kapatma sebepleri arasında sayılmıştır. Facebook, nefret söylemi ile alakalı bazı mizahi içeriklere, uygun olmak şartıyla izin verebiliyor. Onun dışındaki nefret içeren ve insanları şiddete yönelten içerikler Facebook hesabının kapatılmasına neden oluyor.

İntihar ve Kendine Zarar Verme İçerikli Paylaşımlar

Facebook, başkalarına kötü örnek olması sakıncasına karşı intihar ve kendine zarar vermeye yönlendirebilecek özendirici paylaşımları yasaklamıştır. Bunun yanında, benzer durumda olup başkalarına yardımcı olmak isteyenlerin deneyimlerini paylaştığı intihar ve kendine zarar verme konulu gönderilere izin verilmektedir.

Facebook, aynı şekilde intihar eden ya da kendine zarar verme davranışı gösteren kişileri ifşa edip, küçük düşmelerine sebep olan paylaşımları da kesin olarak yasaklamıştır.

Telif Haklarının İhlaline Sebep Olan Paylaşımlar

Facebook, insanların birbiri ile iletişim kurmalarının yanında, duygu ve düşüncelerini özgür bir ortamda rahatlıkla paylaşabildikleri bir sosyal mecra olma hedefi ile kurulmuştur. Nasıl ki, Facebook üzerinden yaptığınız ve size ait olan her paylaşım üzerinde fikri ve yasal haklarınız mevcutsa, aynı şekilde başkalarına ait paylaşımlar yapmanız halinde, bu paylaşımlar da başkalarının fikri mülkiyet hakkı kapsamına girecektir.

Yasalar karşısında ciddi yaptırımları olan telif, marka, patent ve fikri mülkiyet hakkı ihlalleri, Facebook tarafından da kesinlikle korunmuyor. Başkalarının isim, görüntü, marka gibi haklarına tecavüz teşkil eden paylaşımlar yapmamaya dikkat etmek bu nedenle çok önemli. Facebook, her ne kadar özgür bir sosyal paylaşım platformu olsa da, bu özgürlüğün sınırsız olmadığı unutulmamalıdır. Bu sebeple, Facebook hesabım kapatıldı diyenler, belki hiç tahmin etmeyecekleri bir hata olan telif hakkı ihlaline girmiş olabilirler.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Doğru Bir Şekilde Instagram’da Toplu Takip Bırakma Var Mı?

Sahte İsim Kullanarak Hesap Açmak

Facebook, güvenilir ve gerçek bir sosyal paylaşım aracı olarak kurulmuştur ve bu yönde kullanılmaya devam etmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle sahte isimlerle oluşturulmuş gerçek olmayan kullanıcı profillerini tespit ettiği anda hesabı kapatır. Aynı şekilde gerçekte var olan bir kişinin kendisiymiş gibi o kişi adına açılan Facebook hesapları da kalıcı olarak kapatılır.

Facebook hesabının kapatılmasının sebeplerine değinmeye çalıştık. Örneklendirdiğimiz sebepler dışında Facebook, sürekli olarak zararlı bir davranış gerçekleştiren, başka kullanıcıları rahatsız eden hesapların da şikayet üzerine kapatılmasına karar verir. Facebook hesabım kapatıldı diyenler, öncelikle hesapları üzerinden bu yasaklar arasına girebilecek herhangi bir paylaşımda bulunup bulunmadığından emin olmalıdır.

Spam Olarak Belirlenebilecek Facebook Hesapları

Facebook, kullanıcıların başkalarını taciz etme derecesinde rahatsız eden reklam, iletişim ve paylaşımların önüne geçmek için de önlem almış durumda. Kullanıcıların kötü niyetli olarak spam niteliğinde paylaşımlarda bulunması halinde bunu tespit edip hesabı kapatabildiği gibi, başka kullanıcıların spam olarak bildirmesi sayesinde de ilgili hesaba müdahalede bulunabiliyor.

Facebook’u Yalan Haber Aracı Olarak Kullanma

            Facebook kullanıcıları arasında en çok görülen olumsuz durumlardan biri de Facebook üzerinden aslı olmayan haber ve bilgi paylaşımı yapılmasıdır. Çeşitli sayfalar ya da gruplar üzerinden yapılabildiği gibi, kişisel hesaplar üzerinden de yalan haber niteliğinde bilgi paylaşımı yapmak Facebook tarafından kabul edilmeyen durumlar arasında yer alır.

Daha fazla takipçi ve arkadaş sayısı elde edebilmek amacıyla insanları yanlış bilgilendiren Facebook paylaşımlarının tespiti, diğer yasaklı durumlara göre biraz daha zor. Ancak, diğer kullanıcıların şikayeti ya da bildirimleri üzerine bu durum belirlenip, hesap sahibine bir uyarı gönderilebiliyor. Uyarı sonrasında ilgili paylaşımların devam etmesi halinde ise hesap kalıcı olarak kapatılıyor.

Facebook hesabım kapatıldı, Nasıl Kurtarabilirim?

Facebook hesabınızın hiçbir neden olmadan kapatıldığını düşünüyorsanız öncelikle Facebook ile iletişime geçmeniz gerekir. Facebook, haksız olarak hesabı kapatılan kullanıcılar için bir başvuru imkanı sunmaktadır. Bu başvuruyu yapabilmek için Facebook “yardım merkezi” bölümünden ilgili talep formunu doldurmalısınız.  Facebook hesabım kapatıldı başlıklı formda yer alan e-posta adresi ve şifre bilgilerinize ek olarak kimliğinizde yer alan gerçek isim ve soy isminizi isteyen bölümleri doldurmalısınız. Bu bilgileri doldurduktan sonra en altta yer alan “Kimliğiniz” bölümünden nüfus bilgilerinizi içeren herhangi bir kimlik belgenizin fotoğrafını eklemeniz gerekir.  Eğer gerçek isminizle kullandığınız bir Facebook hesabınız varsa, bu kimlik bilgilerini paylaşmaktan çekinmemeniz gerekir. Kimliğinizin fotoğrafını paylaşırken TC Kimlik numarasını gizlemenizi öneririz.

Ek bilgiler bölümüne ise, Facebook hesabınızın neden haksız olarak kapatıldığını düşünüyorsanız, bununla ilgili açıklamalarda bulunabilirsiniz. Kimlik bilgilerinizi doğrulattıktan sonra, kapatılan Facebook hesabınızın açılması mümkündür.

Facebook hesabım kapatıldı ve ilgili formu göndermemin üzerine yine de açılmadı diyenler için ise, disabled@facebook.com adresine, konuyu detaylı olarak açıklayan bir e-mail göndermelerini önerebiliriz. Bu e-maili İngilizce olarak yazmalısınız. E-posta içeriğinde hesabınıza ne zamandan beri giriş yapamadığınızı, neden kapatıldığını bilmediğinizi ve haklı neden olmadan kapatıldığını düşündüğünüzü ayrıntılarla açıklamaya çalışmalısınız. E-postanın altına mutlaka kendi isminizi yazarak iletiyi gönderin. Kısa bir süre sonra gönderdiğiniz e-postaya karşılık olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş alacaksınız.

Facebook, şartlara uygun olmayan bazı davranış ve paylaşımlarınızı tespit edip tarafınıza uyarıda bulunabilir. Yani Facebook kullanım şartlarına aykırı olan her durum için doğrudan hesap kapatma yoluna gitmeyebilir. Ancak, yapılan uyarılara rağmen, başka bir kullanıcı ısrarla rahatsız etmek, uygunsuz içerik paylaşımına devam etmek gibi durumlarda, Facebook hesabı kapatılır.

Facebook kullanım şartlarını ihlal eden davranışlarda bulunmanız halinde hesabınız kapatıldıysa, Facebook ile iletişime geçip, pişmanlık ve özür belirten ifadelerle açıklama yaparak, ihlale konu davranışın ne olduğuna da bağlı olarak bir defaya mahsus olmak üzere hesabınızı geri almanız mümkün olabilir.

Facebook Hesabım Kapatıldı, Hangi Durumda Geri Alamam?

Sahte isimli bir hesap kullanıp “Facebook hesabım kapatıldı” diyenlerin hesabı, açıkladığımız yollarla kurtarılabiliyor. Sahte bir isimle açmış olduğunuz Facebook hesabınızı, kimlik bilgilerinizi paylaşarak ya da Facebook ile doğrudan iletişime geçme yoluyla geri almanız mümkündür. Ancak, Facebook’un kural ve şartlarını kesin olarak ihlal ettiği için kapatılmış olan Facebook hesapları, tekrar açılmayabilir.

Facebook, “topluluk standartları” olarak adlandırdığı bir dizi kriter ve şarta göre hareket eder. Topluluk standartları, kullanıcıları ile Facebook arasında yapılmış bir anlaşma gibi düşünülebilir. Oldukça kapsamlı bir biçimde oluşturulmuş olan bu standartlar, Facebook üzerinde sağlıklı ve güvenli bir paylaşım sirkülasyonu gerçekleştirmek için gereklidir.

Facebook, hem sosyal medya platformu olması özelliği ile hem sanal ortamda kullanıcıların güvenliğini sağlamak hem de gerçek hayatta Facebook paylaşımları nedeniyle karşılaşılabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için çeşitli kurallar belirlemiştir. Bu kuralları genel olarak, ahlak ve toplum yapısına uygunsuz paylaşımlar, şiddet ve nefrete yöneltecek görüntüler, spam içerikler, dolandırıcılık faaliyeti gösteren profiller olarak örneklendirebiliriz. Bu hesap kapatma sebepleri, çoğunlukla hesabın geri alınamayacak şekilde kapatılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle topluma zarar veren içerikler paylaşıp, Facebook hesabım kapatıldı diyerek çözüm arayanlara, bunun imkansız olduğunu hatırlatmak isteriz.

Facebook Hesabım Kapatıldı Ne Yapabilirim?
3.5 (70%) 2 votes

8 Comments

 • Mehmet ARSLAN dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. Sayenizde eski hesabımı geri alabildim. Özür diledim vs. ama bir kerelik bir şans verdiler herhalde.

 • Bahtiyar Üçler dedi ki:

  Facebook hesabım kapatıldı iki gün sonra açtırabildim. Aslında benim bir kabahatim olmadı. Bu şekilde kapanması normal mi?

 • Necmi SARI dedi ki:

  Kendi bilgilerim ile bir hesap açmadan yeni bir hesap açayım diye uğraştım. Hesap açıldı ama bir hafta sonra doğrulama diyerek hesabımı kapattılar. Geri nasıl alabilirim? Benim kendi hesabımı etkiler mi?

 • Nadiye UZUN dedi ki:

  Ödeme yapsak acil olarak hesabımı açabilirmisiniz. Yazılar gönderiyorum. Geri dönüş yapmıyorlar. Lütfen acil yardım edin.

 • Saadet KALYONCU dedi ki:

  Benim arkadaşımın facebook hesabı kapatıldı. Bir sürü işlem yapıldı ancak sonradan anlaşıldı ki, hesabı başka kişilerin eline geçmiş. Bir sürü uğraşıp doğrulama vs. geri alabilrdi.

 • Sezgin UÇAN dedi ki:

  Yaklaşık bir yıl önce kızımın ismi üzerine açtım. Sonrasında kapandı, tekrar açmak için yazdım ama bir türlü geri dönüş yapmadılar. Tekrar deniyorum bu sefer aynı mailden olmaz vs. gibi cevap veriyorlar.

 • Halis KORU dedi ki:

  Facebook hesabım kapatıldı. Yardım bölümünden yazdım kimse dönüş yapmıyor. Bir türlü açtıramıyorum. Gerekirse ücretli yardımcı olun lütfen

 • Neşe dedi ki:

  Kaç haftadır iletişim bölümüne yazıyorum. Hesabımla ilgili facebook bir türlü geri dönüş yapmıyor. Hazır mesajlar ile cevaplandırma yapıyorlar. Facebook hesabımı paralı da olsa nasıl açtırabilirim lütfen yardım edin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +