Facebook Kullanıcı Bilgilerinin Ne Kadarını Görüyor? Nasıl Öğrenebiliriz?

Facebook Kullanıcı Bilgilerinin Ne Kadarını Görüyor? Nasıl Öğrenebiliriz?

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medya devi Facebook için şok bir gerçek ortaya çıktı. Aslında birçok kullanıcı tahmin ediyordu ancak uygulamanın kullanıcı verilerini sattığı resmi olarak ortaya çıkmış oldu. Kullanıcı verilerini İngiliz bir firmaya sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi için bu süreçten sonra ise yeni bir dönem başladı. Kullanıcıların büyük oranda tepkisini çeken Facebook, sosyal medyada da gündem oldu ve hesap silme kampanyaları başlatıldı.

Tim Cook, Elon Musk gibi isimlerde de tepki gelince, bir günde 70 milyar dolar gibi bir değer kaybı yaşandığı açıklandı. Her ne kadar şu an için yeni düzenlemeler yapılıyor ve kullanıcıların güvenliğini arttırmak için yeni adımlar atılıyor olsa da yaşanan bu durum kullanıcıların güvensizliğinin bir hayli artmasına neden oldu.

Kullanıcıların en çok merak ettiği konu ise sosyal medya devinin kullanıcıların hangi bilgilerini izlediği ya da aldığı. Konu hakkında bir bilgilendirme yapalım. Yalnız başlamadan önce şunu belirtmek gerekiyor ki Facebook, verilerinizi kullanmak için zaten sizden onay alıyor. Üye olurken bu konuda gerekli izinleri de vermiş oluyorsunuz.

Facebook Reklam Tercihleri

Uygulamanın sizin hakkında nasıl bilgiler topladığını görmek için ilk olarak reklam tercihleri kısmına bakmanız gerekiyor. Bunun için Preferences kısmına girmek gerekli. Linki vereceğiz. https://www.facebook.com/ads/preferences

Bu kısımda Facebook kullanıcıların beğenilerine göre veri toplama gerçekleştiriyor. Yani beğendiğiniz paylaşımlar ve özellikle reklamlar toplanıyor ve bir reklam tercihi alanı oluşturuluyor. İşin ilginç yanı Facebook ile giriş yaptığınız uygulamalardan da bu şekilde veriler toplanabiliyor. Yani sadece sosyal medya uygulaması içerisinde değil, uygulamalarda da bu durumu görebiliyoruz.

Facebook

Reklam önerileri kısmında genelde sizle alakalı içerikler görmenizin nedenini de bu olarak gösterebiliriz. Şimdi ilk bölümümüz Business bölümüydü ve bu kısımda nasıl veriler toplandığından söz ettik. Şimdi ise Hobi ve aktivite bölümünden söz edelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternette Bilgi Topluyor

Uygulamanın diğer bir işlemi ise internet üzerinden bilgi toplama. Şöyle ki bir uygulama üzerinden Facebook ile giriş yaptığınızda ya da herhangi bir internet sayfasına bu şekilde giriş yaptığınızda, bilgilerinizi ve tercihleriniz yine saklı bilgiler olarak tutuluyor.  Bu durumda telefonunuzda yüklü olan uygulamaların ve site tercihlerinin de hobi aktivite sayfalarında yer alabildiğini görebiliyorsunuz.

Facebook

Önerilen Beğeni Sayfaları

Uzun süreli kullanıcılar içinde farklı bir sistemden daha söz edelim. Bir süre sonra uygulama sizin için beğeni sayfaları oluşturuyor. En ilginç kısımda sizin için oluşturulan beğenilme önerili sayfalarda, sizin ilgi alanlarınızla ilgili birçok detay bulabiliyorsunuz. Facebook kullanıcıların alışkanlıklarını, kullanım verilerini, beğeni durumlarını ve benzeri ögeleri değerlendirerek size beğenebileceğiniz sayfalar öneriyor.

Facebook

Reklam Verenlerle Neler Paylaşılıyor?

Buraya kadar uygulamanın nasıl bilgileri elde ettiğini ve nasıl kullandığı konusunda kısa kısa bilgiler paylaştık. Şimdi ise reklam verenlerle bu bilgilerin ne kadarının paylaşıldığı konusunda detaylara geçelim. Bunun için bilgilerin kısmına giriş yapmak gerekiyor. Bilgilerin kısmının altında kategorilerin gibi bir bölüm var ve bu bölümde paylaşılan tüm bilgiler kullanıcılara gösteriliyor. Burada hangi kategoride nasıl bilgilerinizin olduğunu ve nasıl sınıflandırıldığını da görmek mümkün oluyor.

Instagram ile İlişkisi Ne?

Son olarak Instagram ile durumun bir ilişkisi olduğunu da ekleyelim. İddialara ve kullanıcı testlerine göre tüm bu bilgilerin dışında kullanıcıların konum alışkanlıkları ve benzeri ögeleri içinde Instagram uygulamasından yararlanılıyor. Tabii ki bunu şu an için Facebook doğrulamış değil.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

  1. kendi

    bu son olaylardan sonra bende bir çok yerde Facebook Kullanıcı Bilgilerinin Ne Kadarını Görüyor? Nasıl Öğrenebiliriz? diye taradım araştırdım ancak burada sağlam bilgiler var gerçekten işe yarayacağını düşünüyorum yararlı bir yazı teşekkürler…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir