Facebook’un Kurucusu Kimdir?

Facebook’un Kurucusu Kimdir?

Çıktığı günden bu yana oldukça sevilen bir sosyal medya uygulaması olan Facebook 2004 Nisan ayında kurulmuştur. Kuruluş hikayesine bakıldığında dikkat çekici noktaların olduğu göze çarpmaktadır. Birçok kişinin adını duyduğu Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook aslında ilk olarak okuduğu okuldaki öğrenciler için kurulmuştur. Harvard öğrencisi olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, okuldaki diğer öğrenciler ile iletişim halinde olmak amacıyla kurduğu sosyal medya uygulamasını daha sonra bölgede ki diğer okullara da yaymıştır. İlk başlarda yavaş bir gelişim göstermesine karşın kısa bir sürede Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan tüm okullara yayılmıştır.

Bu yayılımın ardından dünyada kendini göstermeyi başaran bir sosyal medya uygulaması olmuştur. Günümüzde %57’lik bir hisseye sahip olan Mark Zuckerberg özellikle Messenger uygulaması ile günümüzde ses getirmeyi başarmıştır. 2012 yılında New York borsasının Facebook’u halka arz etmesi ile birlikte şirketin yıllık hareketlerinde oldukça büyük gelişmeler olmuştur.  Sürekli gelişen uygulama içerisinde fotoğraf, video paylaşımları yapılabilirken aynı zamanda mesajlaşma yapılabilmektedir.

Facebook Uygulamasının Kurulması

Facebook uygulamasının kuruluş amaçlarına bakıldığında aslında okullarda bulunan öğrenciler ile iletişim kolaylığı sağlanmasının olduğu görülmektedir. Mark Zuckerberg yalnızca kendi okulunda bulunan öğrenciler için değil diğer okullarda bulunan öğrenciler içinde iletişimi kolaylaştırmak ve gerektiğinde yardımlaşmak amacıyla Facebook’un yazılımına ilk adımları atmıştır.

 2003 yılında yazılımına başladığı bilinen Facebook 2004 yılında faaliyete geçmiştir. Faliyete geçmesi ardından güzel tepkiler alınması ve uygulamanın hızlı bir şekilde yayılması ekonomik olarak olumlu sonuçlar vermiştir. Finansman ve medya gücünün arttırılmak istenmesi ile birlikte Facebook’un markalaşmasına karar verilmiştir. Bu durum ardından TheFacebookLLC başlığı altında bir firma kurularak Facebook’un markalaşması sağlanmıştır.

facebook kurucusu kim

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg Hakkında Dikkat Çeken Bilgiler

Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarından birine kuran Mark Zuckerberg
bilgisayara karşı olan ilgisinin küçük yaşlarda başladığını sık sık dile getirmektedir. Amaçlarından şaşmadan yalnızca hedefe yönelik çalışmasının başarının anahtarı olduğuna inanmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Facebook Şifre Kırma Yapılabilir mi?

  • 2015 yılında yapılan araştırmalar Facebook uygulamasının dünyada en çok ziyaret edilen uygulamaları arasında 2. Sırada yer aldığını göstermiştir.
  • Mark Zuckerberg kurucusu olduğu Facebook uygulamasının %57 hissesine sahiptir.
  • Facebook uygulaması sayesinde Mark Zuckerberg günümüzde ki en genç milyarderler listesinde yer almaktadır.
  • Oldukça zengin olmasına karşın mütevazi yaşayan Mark Zuckerberg gerek kıyafetleri gerekse küçük arabası ile dikkat çekmektedir.
  • Minimal yaşamaktan vazgeçmeyeceğini birçok röportajında dile getiren Mark Zuckerberg yazılıma olan ilgisinin küçük yaşlarda başladığını dile getirmiştir.
  • Dünyanın en zenginleri listesinde 5. Sırada yer almaktadır.
  • Eşi ve kendi ölmeden hemen önce servetinin %99’luk bir kesimini dağıtmak istediğini belirtmiştir.
  • Babası diş hekimi annesi ise psikologtur, ailesinin bu süreç içerisinde destek verdiğini belirtmiştir.

7’den 70’e her kesime hitap eden Facebook günümüzde sevilerek kullanılan bir uygulamadır. Gerek masaüstü versiyon gerekse mobil uygulamalardaki tıklanma sayısı bir hayli fazladır.

Facebook Destek blogları tüm güncellemeler ve gelişmelerden haberdar olun.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir