Facebook Marketplace Nasıl Kullanılır?

Facebook Marketplace Nasıl Kullanılır?

Herkesin kullanmadığı ihtiyaç fazlası bir ürünü vardır, böyle durumlarda bu ürünlerin kenarda durması yerine onları satmaya çalışırız. Bunun için belli başlı siteler ya da 2.el alıcıları mevcut. Genellikle buralarda sattığımız ürünler değerinden düşük 2.el ürünler oluyor. Son zamanlar ortaya çıkan bu siteler ve uygulamalar bizim güzel karlar elde etmemizi sağlıyor. Örnek olarak yeni bir telefon aldığınızda eski telefonunuzu bir kenara bırakırsınız, ancak bu site ve uygulamalar sayesinde eski telefonunuzu değerlendirebilir, güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Diğer bir seçenekte kendinize yeni bir telefon almak istersiniz, ama alabilecek paranız yoktur. Bu durumda bu uygulama ve sitelerden 2.el telefonlara göz atarak kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Türkiye’de 2. el eşya alım-satımı için çok eski siteler bulunmakta. Ancak her şey için bir uygulama geliştiren Facebook yeni kullanıma sunduğu Facebook Marketplace özelliğini tanıttı. Bu yazımızda Facebook Marketplace nedir, Nasıl kullanılır, Avantajları nelerdir? gibi soruları cevaplandıracağız. Vakit kaybetmeden konumuza geçelim ve Facebook dünyasının satış merkezine bir göz atalım.

Facebook Marketplace Nedir?facebook marketplace nedir

Bu yıl kullanıma giren Facebook Marketplace özelliği Facebook’un biz kullanıcılara sunduğu 2.el alım-satım platformu. Facebook’un gayet akıllıca tasarlanmış bu özelliği Facebook kullanıcı sayısı göz önüne alındığında gayet başarılı olabilecek gibi duruyor. Aslına bakarsak Facebook’un uygulamasında buna benzer bir özellik vardı ancak bu kadar kullanışlı değildi, Facebook Marketplace özelliğiyle daha ayrıntılı ve kullanıcıya yönelik olmuş. Facebook’un bu uygulamasıyla birlikte kullanıcı etkileşimler son 4 ayda 3 kat armış gibi duruyor. En çok satılan 2.el eşyalar arasında bilgisayar, elektronik, beyaz eşya, televizyon, akıllı telefon gibi ürünler mevcut. Kullanıcı yorumlarına bakıldığında insanların bu uygulamadan gayet memnun olduklarını görebiliyoruz. Facebook bu uygulama ile kısa zamanda rakiplerini geride bırakacak gibi görünüyor. Dilerseniz birazda bu uygulamanın kullanımında bahsedelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Facebook Marketplace Nasıl Kullanılır?

Facebook Marketplace özelliğini kullanmak oldukça basit ve pratik. Facebook Marketplace size ilk olarak yakınınızda bulunan ilanları, kullanıcıların satışa sunduğu ürünleri listesini gösterecek. Beğendiğiniz ürünü satın almak için kullanıcı ile Messenger uygulaması üzerinden iletişime geçmelisiniz. Kullanıcı ile pazarlığınızı yaptıktan sonra mekân belirleyip satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak ise Facebook’un yeni kullanıma sunduğu “paym.es” güvenli ödeme seçeneği. Bu seçenekle ödemelerinizi kredi kartıyla yaptıktan sonra “paym.es” uygulaması, paranızı havuzda tutarak ürün size ulaşana kadar paranızı karşıdaki kişiye göndermiyor. Daha sonra siz onayladığınız takdirde paranız satıcının hesabına yatmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride dolandırıcılar. Bu konuda maalesef internet üzerinden aldığımız ürünlere çok dikkat etmeliyiz.

Eğer biz bu uygulamada ürün satmak istiyorsak ilk olarak yapmamız gereken Facebook hesabımızı açmak. Daha sonra satmaya karar verdiğiniz ürünün fotoğraflarını çekin. Facebook Marketplace yazısına tıkladığınızda burada fotoğrafları yükleyebilirsiniz. Ardından fiyat belirleyip konumunuzu da girdikten sonra satış için ürününüzü yükleyebilirsiniz.

Ürünlerinizi daha sağlıklı pazarlayabilmek için bilgilerini tam olarak girmeye dikkat etmeli ve yanıltıcı bilgilerden uzak durmalısınız. Satıştan sonra sorun yaşamak istemiyorsanız üründe hasar ya da herhangi bir sorun varsa bu durumu öncelikle olarak belirtmelisiniz. Ürün satmada başarının tek yolunun güven vermekten geçtiğini unutmayın.

Facebook Marketplace Özelliğinin Avantajları Nedir?

Facebook Marketplace özelliğinin en büyük avantajı belki de diğer uygulamalara göre çok daha fazla kullanıcı sayısı olması. Bu nedenler Marketplace’e koyduğunuz ürünler çok hızlı şekilde teklif alabiliyor, aralarından değerlendirdiğiniz ve seçtiğiniz bir teklifi kabul edebiliyorsunuz. Diğer bir özelliği ise Facebook’un kendi ödeme yöntemi olan “Paym.es” ile olan entegre çalışması, bu özellik sayesinde beğendiğiniz ürün başka bir şehirde de olsa güvenli bir şekilde ürünü teslim alabiliyorsunuz. Ancak belirtmemiz şunu belirtmemiz gerekir “Paym.es” şu an Türkiye’de kullanıma açık ancak Facebook Marketplace özelliği ile entegre çalışmıyor. Yakın zamanda Facebook’un bu sorunu ortadan kaldıracağını düşünüyoruz.

Facebook Marketplace nasıl kullanılır konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Konu hakkındaki sorunlarınızı yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Facebook’un yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Facebook sayfa beğeni satın alma ve Facebook sayfa takipçisi satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
4 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba marketplace de araplardan teklif geliyor ürünü satın almak istiyolar satışı nasıl gerçekleştirebilirim ?

  2. Bazı çiçek satış gruplarına üyeyim. Oralarda satış yapıyorum. Bazı gruplarda ürünlerim paylaşınca marketplace dada görünüyor e alıcılardan mesaj geliyor. Ben orada paylaşım yapmıyorum. Nasıl oluyor anlamadım. Bu durumda satışlardan komisyon alınıyormu

  3. Merhaba Facebook marketplaceden oturma grubu aldım 150tlparami aldı şimdi ne tekel cevap veren var ne arayan mesaj atıyor tek doncez size diye bu konuda yardiminiza ihtiyacım var