Facebook Silah Satışına Yasak

Facebook Silah Satışına Yasak

Sosyal medya tüm dünyaya yayılmış en geniş haberleşme ağı. Facebook silah satışına yasak getirdi. Sosyal medyanın bu gücü ise kimi zaman iyiye kimi zaman ise büyük sonuçlara neden olan kötüye kullanılıyor. Bu noktada sosyal medyanın en çok eleştiren yönlerinden biride yasa dışı satışlar oluyor. Özellikle geçtiğimiz ay gündeme gelen silaha satışı konusu sosyal medyaya bomba gibi düşmüştü. Söz konusu konu ile ilgili dünyanın en büyük sosyal medya devi Facebook da kararı açıklamış ve silah satışının artık hem Facebook üzerinde hem de Facebook çatısı altında çalışan tüm uygulamalarda yasaklandığını açıklamıştı. Gelen yasaklama hesabının ardından ise Facebook sonunda harekete geçti.

Bugün yapılan habere göre Facebook yetkilileri silah satışı yapan grupları tespit etti. Tespit edilen bu grup sayfaları ise bir bir kapatılmaya başladı. Genellikle Lübnan, Suriye ve Irak merkezli olan bu hesapların tek tek kapatılması ise sosyal medyada gündem oldu. Gerektiği takdirde güvenlik güçleriyle de bilgi paylaşımı yapılabileceği belirtildi. Libya, Lübnan, Yemen, Suriye gibi birçok merkez üzerinden silah satışı yapıldığı belirlenen hesaplara her hangi bir yasal işlem uygulanıp uygulanmayacağı da merak konusu oldu. Zira şuan için ana konunu bu hesapları kapatmak olduğunu da söylemek gerekiyor. Zira bu yönde çalışmalarda her zamankinden daha ciddi bir şekilde ilerliyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/twitter/takipci

2012 yılında Instagram’ı satın almasıyla sosyal medyanın görsel yönüne biraz daha önem vermeye başlayan Facebook bu kararın ardından bir dizi düzenlemeye gitmişti. Artık fotoğraf ve video paylaşımına daha fazla önem veren Facebook, bununla beraber kullanıcıların kendi fotoğraflarını yönetmelerine de izin vermişti. Bu bağlamda Facebook profilinizde yer alan fotoğrafları gizleyebiliyor ya da ön plana çıkarabiliyordunuz. Alınan kararla beraber Facebook kullanıcıların önemli bir kısmı da fotoğraf gizleme sistemini kullanmış ve birçok fotoğraf gizlenmişti. Fakat Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre sistem beklendiği gibi işlemedi.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Zira uygulama yetkililerinin yeni yaptıkları açıklamaya göre o tarihten bu zaman birçok kullanıcı birçok Facebook fotoğrafları gizli konuma getirip bıraktı. Yani bir nevi bu bölümde yer alan resimler unutuldu. Binlerce hatta milyonlarca kişinin bu şekilde gizli fotoğraflarını unuttuğunu açıklayan Facebook yetkilileri bu durumun sistemi de gereksiz yere ağırlaştırdığını belirtti. Yapılan açıklamada ise son alınan kararla Facebook’un tüm bu fotoğrafları sileceği açıklandı. Yapılan açıklamaya göre 7 Temmuz tarihine kadar bu alanda ne kadar fotoğraf varsa silinecek. Bu nedenle aslında kullanıcılarda uyarıldı. Gizli fotoğrafları olan kullanıcıların eğer istedikleri bir fotoğraf varsa bu tarihe kadar uygulamadan fotoğrafı görünür yapmaları istendi. Temizleme işlemi ise yakın başlayacak.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Facebook Silah Satışına Yasak
4.4 (87.96%) 103 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir