Facebook, WhatsApp için Yeni Bir Soruşturma Açtı

Anlık mesajlaşma uygulamaları ve sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanılan servislerden biri Facebook bir diğeri ise WhatsApp olarak biliniyor. Aslında mobil uygulama konusunda, mesajlaşma servislerini ilk sıraya koyduğumuz zaman iki uygulamanın birbirlerine rakip olarak gösterildiğini düşünebiliriz.

Fakat önemli bir ayrıntı var ki o da WhatsApp’ın Facebook çatısı altında olan bir uygulama olması. Yani her ne kadar uygulama kendi içerisinde bağımsız olarak gösterilse de aslında Facebook’a bağımlı. Bu nedenle Facebook’un WhatsApp üzerinden denetlemeleri de olmuyor değil. Hatta dün itibariyle Facebook, anlık mesajlaşma uygulaması için yeni bir soruşturma başlattığını açıkladı. Soruşturmanın nedeni ise kolayca tahmin edilebilir.

WhatsApp Çökmeleri Sonrasında İnceleme Başladı

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre WhatsApp uygulaması için soruşturma açılmasının nedeni, uygulamanın ardı ardına çökmesi. En son geçtiğimiz hafta içerisinde uygulamanın çöktüğü haberi gündeme gelmişti. Uygulamanın bir kez daha çökmesi son nokta oldu. Öyle ki bu çökme haberinden sonra uygulamanın 3-4 ayda bir en az yarım saat olmak koşulu le çöktüğü görüldü. Ardı ardına gelen sorunlardan sonra ise sonunda işe Facebook el attı.

WhatsApp soruşturması

Facebook ilk etapta sadece neden, kaynak amaçlı bir inceleme yapacağını ekledi. İlk olarak sorunun neden kaynaklandığı ve uygulamanın neden çöktüğü tespit edilecek. Eğer yaşanan sorunun çalışanlardan ya da yönetimden kaynaklı bir sorun olduğu tespit edilirse, uygulamanın işten çıkarmalara varan adımlar atacağı düşünülüyor.

Bunun dışında sunucu temelli olarak bir sorun yaşanmışsa, bu durumda da uygulamanın yenilenmesi durumu söz konusu olacak. Facebook tarafından atılacak adım merakla beklenirken, benzeri bir durumun Instagram için geçerli olacağını da ekleyelim. Daha öncede Instagram uygulamasının benzer bir şekilde ardı ardına çökme sorunları ile gündeme geldiğini görmüştük. Haliyle çökme sorunlarının devam etmesi durumunda aynı kader Instagram uygulaması da yaşayabiliriz. Araştırma sonuçlarını paylaşacağız.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Muhammed Ali İddiaları Yalanladı

 

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

One Comment

  • Cengiz dedi ki:

    Milyonlarca insanın hatta milyarlarcasının kullandığı bir uygulamanın çökmesinin sunucu ve benzeri gibi teknik sorunlardan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. Ya da sunucu bakımlarını aksatan ve düzenli periyotlarla kontrolünü sağlamayan çalışanlar buna neden oluyorlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +