Facebook Yüz Tanıma İçin Yeni Dönem

| Aralık 20, 2017 | Genel
Facebook Yüz Tanıma

Kullandığı yapay zeka ve dev veri tabanları sayesinde sosyal medya devi Facebook, birçok farklı değerlendirme aracı kullanabiliyor. Sosyal medya devinin bu alanda en çok yararlandığı farklı teknolojilerden birisi de Facebook Yüz Tanıma sistemi. Kullanıcıların uygulamanın kamerasını kullanarak çekim yaparken, yüz yakalama özelliğini kullanmasını ve uygulama içi aramalarda kullanılan Facebook Yüz Tanıma sisteminin, son olarak etiketleme sisteminde geçerli bir özellik olarak kullanıldığını görmüştük.

Bu sistemde uygulamanın kullanıcıların paylaşımlarında yer alan kişileri tanıyarak, bu kişilere etiketleme yapıp yapmayacaklarını sorduğunu görmüştük. Bir nevi Facebook yapay zekası için ilk adımlar atılmıştı. Şimdi ise bu özelliğin farklı bir amaçla daha kullanılacağı ortaya çıktı.

Facebook Yüz Tanıma İzinsiz Paylaşımı Engelleyecek

Bahsettiğimiz gibi Facebook Yüz Tanıma sistemi sayesinde kullanıcıların paylaşımlarında yer alan diğer kullanıcılar tespit edilebiliyor. Etiketleme önerileri de zaten bu şekilde sunulabiliyor. Fakat sistemin değişikliklerle yeniden uyarlandığı ve artık bu teknolojinin izinsiz paylaşımların önüne geçeceği açıklandı.

Facebook Yüz Tanıma

Yeni sistemde yüz tanıma sayesinde kullanıcıların fotoğrafları tanınacak. Paylaşım yaptığınız fotoğrafta yer alan diğer kullanıcılar yüz tanıma sistemi sayesinde doğrudan tanınabilecek. Asıl değişiklik bu kısımdan sonra hayata geçecek. Eski düzende burada önerilen etiketleri kullandığınız ve kişileri etiketlediğiniz zaman bildirim gönderimi gerçekleştiriliyordu. Sistemi yeni modele uyarlayan Facebook, artık burada etiketleme yapmasanız bile fotoğrafta yer alan kişiyi bilgilendirecek.

Kullanıcı Onayı Gerekecek

Paylaşımda yer alan tüm kullanıcıların bu şekilde tanınmasıyla beraber, izinsiz olarak fotoğraf paylaşımının önüne geçilmiş olacak. Fakat yeni sistemde dikkat çeken bazı ayrıntılarda yok değil. Dikkat çeken ilk kısım kullanıcıların bu ayarı, isteğe bağlı olarak kullanacakları. Yani fotoğraflarda yüz tanımanın kullanılıp kullanılmayacağı yine kullanıcı tarafından seçilecek.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram’a Gelen En Güzel Yenilik

Kullanıcılar yeni özelliği açık konuma getirecek olursa, yüz tanıma sistemiyle beraber bildirim sisteminin aktif olarak çalıştığını göreceğiz. Tabii ki bireysel kullanıcıların yüz tarama sistemiyle beraber yüzlerinin veri tabanlarına eklenmesinden ne kadar memnun olacağı hala tartışma konusu. Yeni özellikle beraber değil, Facebook Yüz Tanıma sistemi duyurulduğundan beridir bu konunun tartışmalarda yer aldığını biliyoruz.

Facebook Yüz Tanıma İçin Yeni Dönem
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

3 Comments

  • mehmet dedi ki:

    Bence 10 numara 4 yıldız bir özellik olur. Ama türkiyeye ne zaman gelir ne zaman kullanılmaya başlar onu bilemem. Nedense en son türklere sunuluyor bu özellikler. Acaba hep hileye kaçma düşüncesi etkili rol oynuyormudur bilemem de gerçekten yüz tanıma özelliği en güçlü şifre gibi bence.

  • Tekno Burger dedi ki:

    Yavaş yavaş tehlikeli bir hal alıyor bu gelişmeler. Her ne kadar şuan herhangi bir problem yok gibi gözükse de aslında tek bir onay ile insanların tüm bilgileri hatta ve hatta yüzlerinin fotoğrafları bile alınıyor. Sanıyorum ki bu 5-10 yıl içinde insanların aleyhine bir durum haline gelecek.

  • Mete dedi ki:

    Bu geliştirmenin bir çok açıdadan faydalı olmuş. Bu sayede sahte hesaplarda kimsenin fotoğrafı izinsiz paylaşılamaz. Ama yüz tanımak ve milyarlarca fotoğraf içinde milyarlarca eşleşme işlemi yapıp doğru kişileri bilgilendirmek kolay bir iş olmayacak mutlaka hatalar meydana gelecektir. Umarım facebook bu yüz tanıma işinin üstesinden gelebilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +