Fatih Mehmet Maçoğlu Kimdir?

Fatih Mehmet Maçoğlu Kimdir?

Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nden Tunceli Ovacık Belediye başkanlığına seçildi. 2019’daki yerel seçimlerde Tunceli Belediye Başkanlığı yarışlarında birinci sırada olan Fatih Mehmet Maçoğlu kimdir? İşte Komünis başkan olan Fatih Mehmet Maçoğlu hakkında detaylar:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Fatih Mehmet Maçoğlu, 1968 yılında Tunceli’nin Ovacık ilçesinde dünyaya geldi. Asıl mesleği laborantlık olan Fatih Mehmet Maçoğlu şuanda Ovacık Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.
  • 2014 yılındaki yerel seçimlerde Türkiye Komünist Partisi’nden aday olan ve başkanlığa seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu Türkeye’deki ilk Türkiye Komünist Partili belediye başkanı olarak da bilinir.
  • Fatih Mehmet Maçoğlu, Ovacık doğumlu olup ilkokul eğitimini de buradaki YİBO’da tamamlamıştır. Ardından orta öğrenimini ise Bingöl’de Sağlık Meslek Lisesinde tamamlayan Fatih Mehmet Maçoğlu meslek hayatına 1989 yılında başladı. İllk görev yeri Konya’daki Bozkır ilçesi olan Fatih Mehmet Maçoğlu burada sağlık memuru olarak çalıştı. Bunun ardından ise 1992 ile 2007 yıllarını kapsayan sürede Tunceli’deki Petek ilçesinden mesleğine devam etti.
  • 2006 yılında isi Çilimli ilçesine atanmış fakat bu karar uygulanmamıştı. 2007 senesinden bu yana da Tunceli Devlet Hastanesindeki Acil Servis bölümünde sağlık memuru olarak meslek yaşamını sürdürdü.
  • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikasında da üye olan Fatih Mehmet Maçoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. 2014 yerel seçimlerinin olduğu dönemde kendi işinden istifa etmiş ve Tunceli’ni Ovacık ilçesine belediye başkan adayı olmuştur. Seçimlerin ardından ise belediye başkanı olarak seçilmiştir.
  • Fatih Mehmet Maçoğlu, devlet hazinesi bünyesindeki 650 dönüm araziye kuru fasulye, nohut ektirerek hazineye katkı sağlamıştır. Bununla birlikte Fatih Mehmet Maçoğlu, bölgedeki yoksul ailelere de yardım kampanyası düzenleyerek toplam 78 öğrenciye burs imkanı da sağlamıştır. Çok az bir nüfusa sahip olan ilçede kitap okuma oranının artması adına belediye binasının içine toplam 10 bin kitap kapasiteli 2 kütüphane yaptırmıştır.
  • Fatih Mehmet Maçoğlu, 2019 yerel seçimlerinde ise bu sefer Tunceli Belediye Başkanı adayı olmuştur. Seçimlerin ardından da Türkiye Komünist Partisinden Tunceli Belediye Başkanı olarak seçilmiştir.
fatih mehmet maçaoğlu class=

TKP’den Belediye Başkanı Olan İlk Kişi

Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisinden belediye başkanı olarak seçilen ilk kişi olarak kayıtlara geçmektedir. Fatih Mehmet Maçoğlu’nun rakibi olan Mustafa Sarıgül, 2009 senesindeki yersel seçimlerde Ovacık Belediye Başkanı olmak adına CHP’den seçimleri kazanmıştır. Ancak Mustafa Sarıgül, CHP 2013 yılı içerisinde anayasa yapım süreci tutumunu ve çözüm sürecini protesto etmek amacıyla istifa etmiştir. İstifasının ardından ise Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne geçmiştir. 2014 yerel seçimlerinde aday olan Mustafa Sarıgül seçimi kaybetmiştir. O dönemde seçimi Fatih Mehmet Maçoğlu, %36,1 oy oranı ile Türkiye Komünist Partisinden Ovacık Belediye Başkanı olmuştur.

2019’da da yine Türkiye Komünist Partisi‘nden Tunceli’ye belediye başkanı olarak seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, bu alandaki ilk ve tek kişidir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Fatih Mehmet Maçoğlu Kimdir?

Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli belediye başkanlığı yapmakta olan bir siyaset insanıdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir