Felsefe Nedir?

Felsefe Nedir?

Felsefe nedir sorusu, felsefe ortaya çıktığından beri farklı şekillerde yorumlanmış ve belirli kalıpların içine sokulamadığı için felsefe tanımı kesin olarak yapılamamıştır. Ancak felsefe nedir kısaca anlatacak olursak düşünsel anlamda gerçekleştirilen, sorgulama ve uslamlama üzerine gerçekleştirilen faaliyetler ve akıl yürütmelerdir. Genel olarak felsefe ne demek diye sorulduğundaysa şu cevap verilir. Filozofların ve felsefecilerin yapmakta oldukları faaliyetlerin tamamına felsefe denir. Filoz ve felsefecilerse felsefe yapan kişiler olarak tanımlanır.

Felsefe Türleri ve Yöntemleri

Felsefe tür ve yöntemleri genel olarak ikiye ayrılır. Popüler felsefe ve akademik felsefe dediğimiz türler farklılık gösterse de özünde aynı amaca dayanırlar. Akademik felsefe üniversite ve benzeri yerlerde felsefe anlatmak ve öğretmek için yapılan felsefe türüdür. Akademik felsefede öğretici kişiye akademik felsefeci denir. Akademik felsefeci öğretme aşamasında iki yöntem kullanır. Belirli bir konudaki probleme çeşitli soruları sorarak farklı bir bakış açısıyla yaklaştığı yönteme sistematik yöntem denir. Geçmişte yaşamış felsefeciler tarafından yapılmış olan yorumların ya da yazdıkları tezlerin incelenmesiyle yapılan yorumlaraysa tarihi yöntem denir. Popüler felsefedeyse belirli ilkeler doğrultusunda yönlendirilen diyaloglar söz konusudur. En iyi örneklerinden biriyse Sokrates’tir.

Felsefenin Özellikleri

Felsefe eleştiriye ve sorgulamaya dayanır. İçinde bulunduğu çağın koşulları ve çağ içinde yaşanan olaylardan etkilenir ve çağa göre şekillenir. Aynı zamanda içerisinde bulunduğu toplumun durumuna göre de değişkenlik gösterebilir. Felsefe bilim değildir, bir çeşit bilgi türüdür. Bu nedenle ilerlemez ancak birikir. Felsefenin amacı bilgi aramaktır. Bu nedenle soru sorma etkinliği felsefe için çok önemlidir. Felsefede sorulan sorular cevaplansa bile asla sonuçlanmaz, kesin sonuçlar elde edilemez. Felsefede varlık bir bütün olarak ele alınır ve bütün olarak incelenir. (Vikipedi)

felsefe nedir

Felsefenin İşlevleri

Felsefenin işlevleri yapı taşlarını oluşturur ve oldukça önemlidir. Felsefenin işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Felsefe bireylerin bilme ve gerçeği arama ihtiyacını karşılar.
  • Felsefe bireylerin sorgulayıcı düşünce sistemini öğrenmesini ve olaylara eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmasını sağlar.
  • Felsefede inanç sistemleri akılla temellendirilir.
  • Çağlar boyunca felsefi görüşlerin ve düşünceler toplumda yaşanan birtakım olaylarda etkili olmuş, kimi zaman başlatmıştır.
  • Felsefe bireylerin ön yargılar olmaksızın, saygı duyarak ve doğru düşünmelerini sağlar.
  • Felsefede sorulan sorular arasında tutarlılık bulunması önem arz eder. Daha önce elde edilmiş bilgilerle arasında çelişki bulunmamalıdır.
  • Felsefede doğruluk ya da yanlışlık kesin olarak belirlenemez. Bu nedenle ortaya atılan tezlerin veya düşüncelerin tutarlı olup olmadığına bakılır.

Felsefe Düşünürleri

Dünya tarihi boyunca çok sayıda filozof yaşamıştır. Bu filozlar ortaya attıkları görüşler ve tezlerle dünya tarihinde önemli yere sahiptirler. Sokrates, Platon, Konfüçyüs, İbn-i Sina ve Aristotales ünlü filozofların başında gelir. Yaşamları boyunca felsefeye yön veren bu felsefecilerin birçok eserleri de bulunuyor.  

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medyada markanızı üst sıralara bizimle taşıyın! https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-begeni-satin-al/turk-gercek

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir