Ferritin Nedir?

Ferritin Nedir?

Ferritin nedir, düşüklüğü veya yüksekliğinde ne olur soruları birçok kişide merak uyandırmaktadır. Ferritin vücutta bulunan demiri depolamaya yardımcı bir proteindir. Oldukça önemli olan bu protein doğada ki neredeyse tüm canlılar tarafından üretilmektedir. Vücudun sistematik bir şekilde çalışması için ideal oranda olması gereken ferritin halk arasında demir deposu olarak bilinmektedir. Demirin depolanması için gerekli olan protein alyuvarların görevlerini yapmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Vücutta yeterince depolanan demir olmazsa alyuvarlar dokular için gerekli olan oksijeni taşıyamamaktadır. Alyuvarların dokulara ilettikleri oksijen vücutta bulunan demir oranı ile bağlantılıdır. Ferritin proteini besinler ile alınan demirin vücutta korunmana olanak sağlamaktadır. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Demirin çözünmesi, kullanılması ve depolanması için canlıların vücudunda bulunan ferritin oranı ne düşük nede yüksek olmalıdır. Ferritin nedir? Ferritin ne demek ve eksikliği nelere sebep olur cevapları için okumaya devam edebilirsiniz.

Feritin Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Ferritin eksikliğine sebebiyet veren birçok etken mevcuttur. Vücutta bulunması gereken değerin altında olan ferritin demir eksikliği adı ile bilinmektedir. Yenilen içilen her şeyle bağlantılı olan demirin vücutta depolanabilmesi için gerekli besinlerin tüketilmesi gerekilmektedir.

 • Sık sık doğum yapmak ferritin eksikliğine sebebiyet vermektedir. Vücudun deposunda bulunan demirin harcanması sonrasında demir eksikliği görülebilmektedir.
 • C vitamini eksikliği ve c vitamini içeren besinlerin tüketilmemesi ferritin miktarında düşüklüğe neden olmaktadır.
 • Erken doğum, kürtaj ve düşük yapmak demir oranını azaltarak ferritin miktarını düşürmektedir. Bu süreci yaşayan kişilerin mutlaka demir tavsiyesi desteği alması önerilir.
 • Yoğun miktarda alkol tüketimi, mide ve bağırsakta oluşan rahatsızlıklar ferritin miktarını direkt olarak etkilemektedir.
ferritin nedir

Ferritin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

En çok karaciğerde bulunan ve demiri depolayan proteinin vücutta gerekli ölçüde olmaması bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Belli başlı sonuçlar gözle görülebilen etkilerdir. Ferritin eksikliği yalnızca belirtiler ile anlaşılarak tanı konulan bir durum değildir. Belirtilerin görülmesi durumda tanı koyulabilmesi için yapılması gereken testler mevcuttur. Yine de belirtileri gösteren kişilerin çoğunluğunda demir eksikliği tanısı koyulmaktadır. Ferritin düşüklüğü veya ferritin yüksekliği kolayca tedavi edilebilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

 • Sürekli olan uyku hali, yorgunluk
 • Cilt yüzeyinde solgunluk ve cansız görüntü
 • Saç dökülmesi
 • Sinir Sistemi rahatsızlıkları
 • Ağır kenarlarında oluşan sebepsiz yaralar
 • Tırnakların güçsüzleşmesi, kırılması ve üst yüzeylerinin soyulması
 • Kollarda ve bacaklarda uyuşukluk ve ağrıma

Ferritin Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ferritin hatalığının belirtileri ve tedavisi hatanın yaşına ve hastalığın seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Problemin çözülmesi için yenilen besinlere dikkat edilmesi gerekilmektedir. Eğer hastalığın boyutu ciddi ise ilaç tedavisi ile demir tavsiyesi yapılabilmektedir.  Ferritin düşüklüğü kanser oluşumunun göstergesi olabileceğinden düzenli olarak kontrol edilmelidir. Uzman doktorlar tarafından yapılan muayene sonrasında tanı koyulursa sadece ilaç kullanmak yeterli olmayacaktır. Süt ve süt ürünleri, bal, muz, pekmez, yağsız etler ve belirli sebzeler demir oranını yükseltmektedir.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/tiktok/takipci-satin-al/yabanci

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir