Fox TV

Fox TV

FOX TV ülkemizde yayın yapan özel televizyon kanallarından birisidir. Merkezi ülkemizde olmayan almış olduğu yayın hakkıyla ülkemizde yayın yapan global bir kanal olarak öne çıkmaktadır. Ülkemizde daha çok muhalif yönde yaptığı yayınlarla ve farklı tarzıyla dikkat çeken birçok kesimin ilgisini veya tepkisini çekmeyi başarıyor.

Bu durumda beraberinde FOX TV kimindir, merkezi nerededir, yayın anlayışı neden böyledir, doğru haber yapıyor mu gibi soruların gündem olmasına neden oluyor. Özellikle sunucuların sivri dili, kimilerine göre haklı kimilerine göre yanlı yayın anlayışının arkasında yatan durumun ne olduğu merak ediliyor.

Fox TV’nin Sahibi Rupert Murdoch Kimdir?

Fox TV merkezi Amerika’da olan bir medya şirketinin ülkemizde veya farklı ülkelerde aynı isimle yayın yapan bir kuruluştur. Şirketin sahibi Rupert Murdoch olduğu biliniyor. Bu isim dünyanın en zengin ve güçlü medya patronlarından birisini olarak biliniyor.

İskoçya kökeni olan Avustralyalı bir ailenin çocuğu olarak biliniyor. Melborn doğumlu olan isim babadan gelen gazetecilik ile bilinmektedir. Babasının “Çanakkale Savaşı” ile ilgili yapmış olduğu haberler ile ismini duyurduğu bilinmektedir.

Murdoch ilk olarak 29 yaşında patron olmuştur. Sadece haber olarak değil bulvar gazetesi ile ismini ve okuyucu kitlesini arttıran bir isimdir. Günümüzde hala yayında olan Kanal 9 ile televizyon sektörüne adımını atmıştır. Maddi anlamda günümüzde birçok spor organizasyonu ve önemli yayınların altına atan şirket günümüzde dünyanın en büyük medya eğlence şirketi olarak bilinmektedir.

Fox TV Ne Zaman Kurulmuştur?

FOX TV ülkemizde olmasa da dünyada uzun süredir yayın yapan bir kanaldır. FOX Sport veya farklı isimlerle yayın yapan şirket ülkemizde 15 Nisan 2007 tarihinde ilk adımını atmıştır. TGRT TV olarak bilinen yayın kuruluşunun haklarını satın alarak FOX TV aynı frekans üzerinden yayın hayatına başlamıştır. Daha sonra geri devri yapılan kanal şuan için Huzur Radyo TV A.Ş.’in çatısı altında faaliyet göstermektedir. Yönetim Kurulu başkanlığını Jan Köppen yapmaktadır. Ancak merkezi Amerika da olan şirketin hala etkisi yadsınamaz bir gerçektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

fox-tv

Fox TV Yayın Anlayışı ve Merkezi Nerededir?

FOX TV Türkiye’nin merkezi Zeytinburnu, İstanbul’dadır. Genel merkez ise Amerika’da bulunmaktadır. Fatih Portakal’ın sunmuş olduğu FOX Ana Haber en dikkat çekici yapımı olarak dikkat çekmektedir. Şirketin günümüzde ki asıl sahibi 2017 yılında 52,4 milyar dolarlık satın alınmayla The Walt Disney Company olmuştur.

Ülkemizde tek kanaldan yayın yapılıyor olsa da FOX Crime, FOX Life, FOX Sports, FX, 24 Kitchen, National Geographic, Nat Geo Wild gibi birçok kanalı da şifreli kanallardan yayın yapmaktadır. Şirketin yayın anlayışı ülkemizde ki birçok özel televizyon kanalına göre farklılık göstermektedir.

Özellikle ana haber bülteninde ve sabah saatlerinde yapılan Kahvaltı Haberleri programında tarz anlaşılmaktadır. Açık, çekinmeden ve ağır eleştirel tarzda yapılan haberlerle günümüzde yönetimde bulunan siyaset kanadıyla zıt düşmektedir. Bu da büyük bir kesim tarafından tepki çekmesine bir kesim tarafından da takdir görmesine neden olmaktadır. Bu gücü merkezini Amerika’da olmasından aldığı yönünde vurgular yapılmaktadır.

FOX TV yayınını aşağıdaki frekans ve yayınlar üzerinden yapmaktadır.

  • Türksat 4A 12329 H 6666 2/3 frekansından
  • D-Samart 29. Kanaldan
  • Kablo TV 28. Kanaldan
  • Digitürk 326. Kanaldan
  • Turkcell TV+ 26. Kanaldan yapmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir