GİB Nedir? Ne İşe Yarar?

GİB Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet gün geçtikçe her alanda hayatımızı kontrol etmeye ve kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Bunları devlet kurumları da kullanıyor. E-devlet sistemi sayesinde artık saatlerce sıra beklediğiniz birçok işi oturduğumuz yerden yapma şansınız var. Peki Gib nedir?

Gelir idaresi başkanlığı tarafından hazırlanan internet vergi dairesi sistemi de bunlardan bir tanesidir. Tüm vergilerinizi takip etmek, kullanmak ve bu sayede istediğiniz gibi ödemeleri yapmak mümkün olmaktadır. Siteye girdikten sonra e-işlemler bölümünde size sunulan tüm işlemleri görmek mümkündür. İster web sitesi üzerinden isterseniz de telefona uygulama indirerek bu sistemi kullanılır hale getirebilirsiniz.

GİB Nedir?

Gib kısaca internet üzerinizden verginizi ödemeye yardımcı olan bir programdır. Bu sistem sayesinde tüm vergilerinizi takip etme, bulma ve ödeme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için doğru adımı atmanız en önemli nokta olacaktır.

Ödemelerinizi yapabilir, borcunuzu sorgulayabilir, bildirim de bulunabilir ve başvuru sorgulaması yapabilirsiniz. Sistem üzerinde kullanabileceğiniz birçok kanal vardır.

  • İnternet Vergi Dairesi
  • İnteraktif Vergi Dairesi
  • Defter-Beyan Sistemi
  • E-Beyanname
  • Borç sorgulama ve ödeme
  • Hazır Beyan Sistemi
  • E-fatura, e-defter, e-tebligat, B-trans, e-yoklama fişi görüntüleme

Bunların üzerine gelerek istediğiniz rahatça kullanmanıza imkan verilmektedir. Bu konularla ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda 189 nolu numarayı aramanız yeterli olacaktır. Müşteri hizmetleri servisi ile sizlere gerekli destek sağlanacaktır.

gib nedir

GİB Açılımı Ne anlama Gelir?

GİB kısaca “Gelir İdaresi Başkanlığı” demektir. 2005 tarihinde kurulan kurum Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlıdır. Ancak bu üst kuruluşu olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı hizmet vermektedir. Kurumun yapılanması merkeze bağlıdır ve doğrudan merkeze bağlı bir teşkilat olarak hizmet vermektedir.

Merkez teşkilatının vermiş olduğu ana hizmetin yanı sıra bununla birlikte farklı ana hizmet birimleri, danışma birimleri ve yardımcı hizmet birimleri de kurumun çatısı altında bulunmaktadır. Sistemin çerisinde 29 farklı ile vergi dairesi başkanlığı 52 ildeyse il defterdarlıkları görev yapmaktadır. Bu sistem sayesinde ülkemizde gerekli olan tüm vergiler toplanmakta ve gerekli görülen noktaya aktarımını yapılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

GİB Ne İşe Yarar?

GİB yani gelir idaresi başkanlığı altında çalıştığı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verilen görevi yerine getirmektedir. Vergi dairesi başkanlıkları, defterdarlıklar, grup müdürlükleri, şubeler ve vergi dairesi müdürlükleri ile birlikte tüm ülkede çalışmaktadır. 442 adet vergi dairesi ile hizmet vermektedir.

Sistemin çalışması için 20 bin A kadro çalışan yer alırken, 22 bini üzerinde personelde güvenlik, büro memuru, veznedar gibi pozisyonlarda çalışmaktadır. Başkanlık hizmeti isteyenlere yüz yüze verirken isteyenlerin internet üzerinden bu sistemden yararlanmasına imkan tanımaktadır. Sisteme giriş yapmak için öncelikle e-işlemler menüsü içerisinden bir tercih yapmak olacaktır. Yaptığınız tercih ile giriş için e-devlet sistemini kullanabilir veya size verilen giriş bilgileri ile sistemleri kullanabilirsiniz. Bu sistemin kullanılma oranı gün geçtikçe artış göstermektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

GİB Açılımı Nedir?

GİB kısaltması açılım olarak Gelir İdaresi Başkanlığı anlamına gelmektedir.

GİB Ödemeleri İnternetten Yapılabilir mi?

Vergi ödemelerini internet üzerinden gerçekleştirmek için Gib (İnternet vergi dairesi) bulunmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Komisyon Alıyor mu?

Gib (İnternet vergi dairesi) üzerinden yapılmakta olan vergi ödemeleri için herhangi bir komisyon durumu yoktur.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir