GittiGidiyor

GittiGidiyor

GittiGidiyor kimin ve ne zaman kuruldu soruları sitenin başarısını anlamak adına oldukça önemlidir. Günümüzde en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinden biri olan GittiGidiyor.com5 Şubat 2001 tarihinde kurulmuştur. Yenilikçi ve geliştirilmeye hazır politikası ile 19 yıldır hizmet veren site 2011 yılında eBay’in çatısı altına girmiştir. E-ticaret siteleri içerisinde gerek oldukça eski olması gerekse güvenilirliği sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir.100 bin satıcı ve 183 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olan GittiGidiyor.com özellikle internet alışverişine karşı ilgisi olan kişilerin tercihidir.

Elektronik ticaret platformları arasında sevilerek kullanılan GittiGidiyor.com alıcılar ve satıcıların bir arada olmasını amaçlanarak kurulmuştur. Gerek alıcıların istedikleri ürünlere kolayca ulaşabilmesi gerekse satıcıların müşterileri bulabilmesi adına geliştirilmiş olan sitenin ilk adımları 2000 yılında atılmıştır. 15 milyonun üzerinde satış gerçekleştirildiği bilinen platform üç ortak tarafından kurulmuştur.

GittiGidiyor Kim Tarafından Kurulmuştur?

Site belirli bir ticaret stratejisi üzerine Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından 2001 yılında kurulmuştur. Güvenli ticaret politikasını benimseyerek yola çıkan üç arkadaş e-ticaret sitesi üzerinde ki ilk adımları 2000 yılında atmıştır. İ.T.Ü Mimarlık Fakültesinden 1994 yılında mezun olan Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu, O.D.T.Ü Makine Mühendisliği mezunu olan diğer arkadaşı Tolga Kabataş ile e-ticaret sitesi kurmaya karar vermiştir. Alanlarında eğitim almalarına karşın e-ticaret ile ilgili bilgilerinin olmaması özellikle ilk yıllarda zorlanmalarına sebebiyet vermiştir. 2001’li yıllar da var olan ekonomik krize bağlı olarak beklenilen satışa gösterememiş ve belirledikleri stratejiyi uygulamayı başaramamışlardır. Tüm bunlara karşın pes etmeyen üç arkadaş 2003 yılında yani kurulduktan 2 yıl sonra sitenin yavaş yavaş benimsenmesine olanak sağlamıştır.

  • Ekonomik krizin dinlemesi ve internet alışverişlerinin ön plana çıkması ile birlikte işlerin geliştirilmesi sağlanmıştır.
  • 2 yıl boyunca işleri yalnızca 3 kişilik bir ekip halinde yürütmüşlerdir.
  • Site içerisinde ki kodlamaların yapılabilmesi için kodlama konusunda bilgisi olan 19 yaşında ki iki gençten yardım alınmıştır. Bu gençlerin site üzerinde ki etkisinin olumlu olmasının karşılığında siteye ortak olarak devam etmeleri sağlanmıştır.
  • Oldukça uzun bir süre boyunca işlerin birlikte yürütülmesine karşın sitenin popülaritesinin artması sonucunda daha büyük bir ekip kurulmaya karar verilmiştir.

40 bin dolar ile bu işe başladıklarını ifade eden üç arkadaş sitenin kurulmasından yalnızca 5 yıl sonra büyük bir başarı elde etmiştir. 

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

gittigidiyor

GittiGidiyor.com Başarısı

GittiGidiyor.com sitesini diğer e-ticaret sitelerinden ayıran birçok özelliği mevcuttur. Sitenin kurulduğu süreç içerisinde birbirinden farklı e-ticaret sitesi kurulmasına karşın piyasada varlık göstermeyi başaramamışlardır. GittiGidiyor.com sitesinin gerek satış politikası gerekse müşterilerine verdiği önem rakiplerinin önüne geçmesine olanak sağlamıştır. 2005 yılında ilk TV reklam kampanyasının başlatılması ile birlikte kullanıcı sayısında inanılmaz bir yükseliş elde etmiştir. Günümüzde 190 ülkede faaliyet gösteren firma Kobi ve bireysel satıcıların ortak buluşma sahasını hazırlamıştır. E-ticaret sitesi denildiğinde akla ilk gelen sitelerden biri olması ve global olarak hizmet veriyor olması sebebiyle kullanıcı sayısında her geçen gün artış görülmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir