Gluten Nedir?

Gluten Nedir?

Arpa, buğday ve çavdar benzeri tahıllarda yer alan protein sınıfından olan gluten, insan vücudu tarafından oldukça zor sindirilir. Bununla birlikte birçok hastalıklara karşı yararlı olurken faydaları da saymakla bitmez. Ancak antijenik bir madde olması ve içerisinde var olanlardan dolayı kullanımı konusunda dikkat gösterilmelidir. Ekmek ve simit gibi ürünlerde sıklıkla kullanılan gluten, prolamin grubunda yer almakla birlikte alerjik reaksiyon durumlarını da beraberinde getirebilir. Peki, tam olarak içeriğiyle birlikte gluten nedir ve neden tercih edilmelidir?

Gluten Hakkında Her Şey

 Çölyak hastaları için alerjik durumlar oluşturmasına karşın suyla birlikte daha sert bir hale gelen gluten hemen her unlu mamul için tercih edilebilir. Hamurun mayalanmasını sağlarken pişme sırasında da çok daha kabarık olmasını mümkün kılar. Çiğnenebilir olması ve elastik bir yapıya dönüşmesi de yine gluten ile mümkündür. Buğdayda yüksek oranda mevcut olan gluten çok fazla tüketilmesi halinde ince bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir. Halihazırda doku zararı oluşurken villus olarak tanımlanan doku içerisinde körelme durumuna sebebiyet verdiği de bilinmektedir. Bundan dolayı gluten diyeti uygulanırken farklı unlar kullanılmaktadır. (Vikipedi)

Hangi Besinlerde Gluten Bulunur?

Sağlık sorunlarına yol açabilmesi söz konusu olurken gluten nedir, gluten ne demek sorusuna farklı yanıtlar aranmaktadır. Çokça kullanım alanına sahip olan ürün hem bir protein deposu olurken hem de iç organlarda sorunlara yol açmasıyla tanınmaktadır. Bununla birlikte birçok farklı besinde gluten bulunduğu görülmektedir. Gluten içeren besinler şu şekilde sıralanabilir:

  • Hemen her öğün tüketilebilen tüm ekmek gruplarında,
  • Simit, pide ya da lavaş çeşitlerinin tamamında,
  • İrmik ya da şekerleme ürünlerinin içerisinde
  • Pasta ve kek türlerinde
  • Malt içerikli yiyecek ve içeceklerle birlikte malt tatlandırıcılarında
  • Graham ya da fosfat un ile yapılan tüm ürünlerde
  • Doğal buğday unuyla yapılan besinlerde
  • İşlenmiş etlerle birlikte patates kızartmalı cipslerde
  • Soya sosları ve diğer salata sosları içerisinde
  • Sosa sahip kuruyemişler içerisinde
gluten nedir

Kimler Glutensiz Beslenmeli?

Görüldüğü gibi buğday özelindeki tüm işlenmiş gıdalarda gluten var olurken buna karşı duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Bundan dolayı mutlaka glutensiz bir beslenme programı uygulanmalıdır. Birçok araştırmada kilo vermek için gluten kullanımı kesilmelidir. Ancak daha sağlıklı bir yaşam için gluten diyeti riskli olarak da kabul edilebilmektedir. Bu durum özelinde bir belirsizlik söz konusu olurken çalışmalar çerçevesinde bilim insanlarının görüşleri de farklı olabilmektedir. Gluten olmadan beslenilmesi gerekli ilk grup ise çölyak hastalarıdır. Bulantı ve kusmayla birlikte iştah kayıplarının ortaya çıkmasıyla beliren çölyak hastalığı oldukça ciddi olabilir. Kemik erime durumlarına karşı tanı koymak için Seroloji testi yapılır. Bunun haricinde gluten intoleransı hastalarının da en az 1 ila 3 ay arasında diyet uygulaması gereklidir. Bağırsak sendromu ya da buğday alerjisi bulunan kişilerinde glutensiz beslenmesi lazımdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Gluten Diyeti Nasıl Uygulanır?

Unlu yiyeceklerin tüketimlerinde soya, badem, patates ya da bezelye unu tüketilmektedir. Ambalajlı ürünlerin arkasında glutensiz olduğunun belirtilmesi gerekir. Bu sayede gluten hassasiyeti karşısında önlem alınırken sağlık problemlerinin ilerlemesi ve çok daha kötü bir hal almasının önüne geçilir.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve hesaplarınızı büyütmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-yorum-satin-al/yabanci-bot

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir