Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends kavramı özellikle blog yazarları ve içerik üreticilerinin sıklıkla karşılaştığı kavramların başında geliyor. Eğer kendinize ait bir web sitesi veya blog kurmak istiyorsanız ve bu işe yeni başladıysanız Google trendsler sizin için oldukça önem arz ediyor. Zira ziyaretçi trafiğinizi arttırmak için başvurabileceğiniz ana yöntemlerden biri Google trendsleri takip etmek. En son aratılan içerikler, popüler anahtar kelimeler ve ziyaretçi trafiğinizi arttırabileceğin onlarca içerik Google trendslerde bulunuyor.

Kendinize uygun bir içerik arayışı içerindeyseniz Google trends size bu konuda birinci dereceden yardımcı olacaktır. Son dönemlerin popüler konuları ya da bölgesel aramalara kolaylıkla Google trendsler üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için Google trends nedir, tam olarak ne işe yarar ve ne gibi avantajlar sağlar, detaylı olarak anlatmaya çalıştık. İşte bütün ayrıntılarıyla Google trends

Google Trends Nedir?

Google trends, Google arama motoru üzerinden gerçekleştirilen aramaları belirli bir istatistik içinde kullanıcıya sunan algoritmadır. Dünyada, ülkenizde veya belirli bölgelerde bulunan kullanıcıların yaptıkları aramaları en çok tıklanmaya göre sıralar. Böylece içerik üreticileri veya blog yazarları son dönemlerin veya günün popüler içerik başlıklarına kolayca ulaşabilir. Sadece içerik başlıkları değil, aynı zamanda popüler anahtar kelimeleri de kullanıcılara sunar. Hedef kitlenize uygun konuları, en çok aratılan anahtar kelimeleri Google trends sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Belirli dönemlerin popüler konu veya anahtar kelimelerine, ister ülke genelinde isterseniz de hedef kitlenizin bulunduğu kesimlerde ne kadar aratıldığına ve popülerlik oranına Google trends sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Google’ın sunmakta olduğu bu algoritma sayesinde web sitenizin hitap ettiği kitleyi daha kolay yakalayabilir veya mevcut kitlenizi arttırabilirsiniz.

google trends

Google Trends Ne İşe Yarar?

Trends yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bir çeşit arama motoru algoritmasıdır. Kullanıcıların bölge bölge ya da belirli zaman aralıklarında yapmış oldukları aramaları veya anahtar kelimeleri popülerlik sırasına göre belirli bir düzende sunar. İçerik üreticileri, web siteleri sahipleri ya da blog yazarları için Trends büyük önem taşır. Zira sunmuş olduğu özellikleriyle kendinize yeni bir hedef kitle yaratmanıza ya da mevcut hedef kitlenizi arttırmanıza yardımcı olur. Bu sayede daha geniş bir kullanıcı topluluğuna hitap edebilir ve daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Google trends’in sunduğu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve sattığınız ürünler dönemlik ürünlerden oluşuyorsa o zaman aralığına ve hedef kitlenize ait aramalara ve anahtar kelimelere Google trends sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz. Böylece sitenizin içeriğini hazırlarken bu konu başlıkları ve anahtar kelimelerden yararlanabilir, sonuç olarak ziyaretçi trafiğinizi arttırabilirsiniz.
  • Yukarıdaki maddede bahsettiğimiz gibi kullanacağınız popüler başlıklar veya anahtar kelimeler ziyaretçi trafiğinizin artmasında size yardımcı olacaktır. Bu durum doğrudan sitenizde paylaştığınız reklamların tıklanma oranına yansıyacaktır. Bu da reklam gelirlerinize olumlu yansıyacaktır.
  • Eğer yeni bir web sitesi kurmak ve bu yolla para kazanmak istiyorsanız popüler konu başlıklarından ve anahtar kelimelerden yararlanarak kendinize uygun bir konu ve hedef kitlesi belirleyebilirsiniz. Sitenizin tanınmasına ve gelirinizin artmasına olumlu etki edecek yöntemlerin başında Google trendsleri doğru kullanmak gelir.

Instagram Destek blogları ile hesabınızı büyütmek için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Google Trends Nedir?

Google üzerinden yapılan aramalarda en çok rağbet gören konu başlıklarının ve anahtar kelimelerin popülerlik sıralamasına göre kullanıcılara sunulduğu, herkese açık olan ücretsiz Google platformudur.

Google Trendsler Ne İşe Yarar?

En son gündemler, belirli zaman aralıklarında aratılan anahtar kelimeler, bölgesel olarak kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu aramalar ya da belirli bir konunun ne kadar aratıldığına dair istatistikleri kullanıcıya sunar.

Neden Trends Kullanılmalıdır?

Ziyaretçi trafiğinizi arttıracak konu başlıkları veya anahtar kelimelere kolaylıkla ulaşabilir ve web sitenize bu sayede daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir