Gün İçinde En İyi Instagram Paylaşım Zamanları

Gün İçinde En İyi Instagram Paylaşım Zamanları

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları takipçi kazanma konusunda ne kadar etkilidir? En İyi Instagram Paylaşım Zamanları bize ne kazandırır? Tüm detaylarıyla ele alalım.

Instagram, 3 büyük sosyal medya devinden biri olarak dikkat çekiyor. Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında olması ve diğer uygulamalardan farklı olarak öne çıkan birçok yönünün bulunması, Instagram’a gösterilen ilginin de çok daha yüksek olmasını sağlamaya başladı. Bu durum birçok yeni arayış doğurdu. Artık Instagram üzerinden popüler olarak ünlü olmaya ya da gelir elde etmeye çalışan insanlarla karşılaşıyoruz.

Açıkçası uygulamayı kullanan hemen herkes, daha fazla takipçiye sahip olmak ve daha popüler olmak istiyor. Bunun için daha önce defalarca öneriler yazısı yazdık. Bu yazımızda ise bambaşka bir konudan söz edeceğiz. Yapılan araştırmalara bakıldığı zaman Instagram’da popüler olmak için paylaşım sıklığı ve zamanı çok önemli.

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları

Paylaşımların zamanlamasını çoğu zaman hesaba katmıyoruz ancak araştırmalar saati hesaba katmamızın oldukça olumlu sonuçlar ortaya çıkaracağını gösteriyor. Peki, Instagram paylaşımları için en iyi zamanlama nedir? Gün içerisinde hangi saatlerde paylaşım yapmak, bize daha fazla takipçi getirir ya da paylaşımınızı daha çok öne çıkarır? Bakalım.

Instagram Algoritması ve Zaman İlişkisi

Konunun detaylarına ve önerilerine geçmeden önce, Instagram algoritmasından söz edeceğiz. Böylelikle olayı biraz daha iyi anlatmaya çalışacağız. Instagram uzunca bir süre sabit algoritmasını kullandı. Bu algoritmaya göre sıralama sistemini gördük. Yani uygulamada zamana dayalı paylaşım gösterimi, diğer bir adıyla kronolojik anasayfa düzeni gördük. Bu şekilde kullanıcıların son paylaşımları üste ekleniyor, paylaşımlar yenileri geldikçe bir bir alta iniyordu.

Bu düzen uzunca bir süre kullanıldı ancak Instagram sadece son paylaşımlara ilgi gösterildiğini ve eski paylaşımlar arasında gezinme olmadığını fark etti. Yani bir nevi uygulama içerisindeki aktiflik oranının çok düşük olduğu ortay çıktı. Bunun için yeni algoritmaya geçiş yapıldı. Kullanıcılar çok şikayet etse de artık kullanıcıların deneyimlerinden yola çıkan bir anasayfa gösterimi var. Sizin ilgi gösterebileceğini veya o an için popüler olan paylaşımlar öne çıkarılanlar olarak sunuluyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları

Artık bu kısımda zaman sıralaması yok. Bu algoritma, belirli bir zamanda bir şey gönderebilmeniz ve içeriğinizle ne kadar az veya ne kadar küçük bir etkileşimde bulunup bulunmadığına bağlı olarak, takipçilerinizin birçoğunun veya takipçileriniz tarafından neredeyse hiç görülmemesi anlamına gelir. Yani yeni algoritma ile son paylaşımlarını beklediğiniz gösterim rakamlarına ulaşmıyor. Burada zaman yönetiminin önemini kaybettiğini düşünebilirsiniz.

Ancak tam tersi bir durum söz konusu. Yeni sistemde Instagram’ın etkileşiminin yüksek olduğu saatlerde paylaşım yapmak daha önemli. Bu şekilde paylaşımlarınızın görüntülemeleri yüksek, gösterilen ilgi yüksek olduğu için paylaşımlarınız takipçilerinizin anasyfasına taşınabilir. Haliyle popüler saatlerde yapılan paylaşımlar çok daha önemli. Biraz uzattık ama mantığı anladığımıza göre önerilere ve araştırma sonuçlarına göre en iyi paylaşım saatlerine geçebiliriz.

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları İçin Kriter Belirleme

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları kişiden kişiye değişiklik göstermekte. Aslında bu size mantıksız gelebilir. Aktiflik oranının herkes için aynı olduğunu ve Instagram’ın genel olarak bu şekilde değerlendirildiğini düşünebilirsiniz. Aslında bu yanlış bir düşünce değil. Fakat buna ek olarak belli kriterlere dikkat etmeniz, daha iyi bir zamanla sağlayacaktır.

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları

Hedef Kitle Demografiniz: İlk olarak hedef kitlenize yönelik bir zaman çalışması yapmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, takipçi kitleniz öğrencilerse paylaşımlarınızı okul saatlerinde yapmanız, takipçilerinize ulaşmanızı engelleyebilir. Bu biraz daha profesyonel bir yönelime bağlı. Özellikle iş amaçlı veya reklam amaçlı kullanılan Instagram hesapları için bu kritere dikkat etmek gerekiyor. Genel kullanımlar içinde başta verdiğimiz örnek gibi bir önem söz konusu.

Saat Dilim Farklılıkları: Instagram dünyanın her yerinde kullanılıyor. Bu nedenle En İyi Instagram Paylaşım Zamanları belirlenirken, saat dilimlerine de önem vermek gerekiyor. Dünyanın her yerinde takipçiniz varsa ya da olmasını istiyorsanız daha çok genel saat dilimlerine göre paylaşım zamanlaması yapmanız daha önemli olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Fark Ettiğiniz Etkileşim: Şimdi size birçok öneri de bulunacağız ancak başlamadan önce kendi etkileşimlerinizi kontrol etmeniz gerektiğini de ekleyelim. Ne kadar araştırmalar ve raporlamalara göre örnekler versek de herkesin takipçi kitlesi kendisine özel bir zaman dilimi oluşturabilir. Bu nedenle gün içerisinde hangi saatlerde paylaşım yapmanızın daha etkili olduğunu mutlaka göz etmeniz gerekiyor.

Araştırma Sonuçları

İlk olarak araştırma sonuçlarından söz edelim. Buna göre ilk çalışmaların 2015 yılında yapıldığını görüyoruz. 2015 yılında yapılan araştırmalara göre Instagram paylaşımlarında, paylaşımın ne zamana yapıldığı pek bir fark yaratmıyor. Ancak bu dönemde kronolojik sıralama söz konusu. 2017 yılında yapılan araştırmalara göre ise artık paylaşım zamanı daha önemli. Yeni algoritmanın bu konuda etkili olduğunu görüyoruz. Araştırmalar ise şöyle;

1.3 milyon gönderi üzerinde analiz firmasının yaptığı araştırmalara göre en iyi zamanlama, gece yarısı, sabah 3:00 ve 16:00 arasında yapılan paylaşımlar. Bu saatlerle beraber özellikler Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü yapılan paylaşımların ilgi çektiği görüldü.

En İyi Instagram Paylaşım Zamanları

Instagram Paylaşımlarınız için Zamanlama Denemeleri

Araştırmalar bu sonucu vermiş olsa da analiz şirketleri kullanıcıların kendi paylaşım zamanlarını oluşturmak adına zaman dilimlerine göre bir de çizelge yayınlanmış durumda. Şimdi buna bakalım.

Sabah saat 7:00 – 09:00 Sabah saatleri: Paylaşım yapmak için iyi bir zaman. Çoğu insan uykudayken neleri kaçırdıklarını görmek için telefonlarını kontrol etmekten kaçamaz. Ancak, sabah 9: 00’dan sonra, normal çalışma ve okul saatleri nedeniyle katılımda bir miktar düşüş görebilirsiniz.

Öğlen 11:00 – öğleden sonra 14:00: İş ve okul aralarında da birçok kullanıcı sosyal medya hesaplarını ziyaret eder. Bu nedenle söz konusu zaman diliminde de paylaşım yapmak başarılı sonuçlar sağlayacaktır.

Akşamları saat 17:00 – Öğleden sonra 19:00: Okuldan ve işten çıkan kullanıcıların yemek saatine kadar sosyal medya kullanım oranlarının %60-70 oranında olduğu belirtiliyor. Buna göre akşam saatlerinde paylaşım yapmakta, takipçilerinizin paylaşımlarınızı daha rahat görmesini sağlayacaktır.

Araştırmalar bu şekilde. Kullanıcıların Instagram paylaşımlarınızın zamanlamasının takipçi sayısına ya da paylaşımların görüntüleme sayılarına olumlu etkileri olacağı kesin. Fakat yine de her kullanıcının kendi takipçi kitlesine göre ayarlamalar yapması gerektiğini de ekleyelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Sorularınız varsa yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir