Hakim Maaşları

Hakim Maaşları

Hâkim savcı maaşları hâkim olmak isteyenler tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Bizler de bu noktada maaşlarla beraber, atamalar ve nasıl hâkim olunur sorusunun cevabını vereceğiz. Ülkemizde hâkimler son derece önemli bir yerde bulunmaktadır. Bu da kişilerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesi hâkimlik olmaktadır. Hâkim olabilmek için gerekli bölümü bitirmek gerekiyor.

Nasıl Hâkim Olunur?

Hâkim olmak isteyenler için genellikle şu özellikler aranmaktadır:

Hâkim ile savcılık arasındaki benzerliği ayırt edebilmek gerekiyor. Çünkü iki meslek grubu da aynı işte çalışmamaktadır. Çünkü biri halkı biri de milleti temsil etmektedir. İlk olarak hâkim olmak için üniversitelerin hukuk fakültesini kazanmak ve başarılı bir şekilde mezun olmak gerekiyor. Hemen hemen her üniversitede hukuk fakültesi bulunmaktadır. Hukuk fakültesini kazanan bireyler bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda kişiler önemli bir mülakata alınmaktadır. Bu mülakatta 100 üzerinden en az70 almak gerekmektedir. Mülakatta adayların bilgi, beceri, genel kültür ve çeşitli konulardaki kabiliyeti ölçülmektedir. Soruların ÖSYM tarafından hazırlandığının da altını çizmek gerekiyor.

Daha sonra okurken, aynı zamanda staj yapmak gerekiyor. Zorunlu olan bu staj tam 1 yıl sürmektedir. Ancak kişiden kişiye göre staj süresi uzayabilmektedir. Başarılı bir şekilde süreci atlatan adaylar, hâkim adayı olarak son bir sınava girerler. Sınavı başarılı bir şekilde atlatan adaylar, hâkim olarak atanır ve göreve başlar. Hâkim savcı atamaları bu şekilde gerçekleşmektedir.

hakim maaşları

Hâkim Maaşları Hakkında

Hâkim maaşı en çok merak edilen konulardan biri olduğunu ifade ettik. Genel olarak maaş ortalamalarını şu şekilde ifade edebiliriz:

1. En düşük hâkim maaşı: 9.780 TL olarak ifade edilmektedir.
2. Ortalama hâkim maaşı: 10.790 TL olarak ifade edilmektedir.
3. En yüksek hâkim maaşı: 12.480 TL olarak ifade edilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hâkim maaşları kişinin durumuna, becerisine ve eğitim durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak maşaların bu seviyelerde olduğunu ifade edebiliriz.

Hâkim Olmak İçin Kişilerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Hâkim olmak isteyen kişilerde bir takım şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Giriş sınavının yapıldığı andan itibaren 35 yaşını geçmemek
  • Hukuk fakültesinden başarılı bir şekilde mezun olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Askerlik durumu ile ilişiğinin olmaması
  • Hâkimlik görevini yapmaya engel olabilecek herhangi bir akıl hastalığının, sakatlığının vb. durumunun olmaması
  • Yazılı yarışmada ve mülakatta başarılı olmak
  • Hâkimliğe yakışmayacak tutum ve davranışta bulunmamak
  • Avukatlık mesleğinde görev almak isteyen ayaların en fazla 45 yaşında olması gerekmektedir. Görüldüğü gibi hâkim olmak isteyen adaylardan genel olarak bu şartlar aranmaktadır. Zaten başarılı olan her hukuk fakültesi mezunu, hâkim olmak için ideal bir adaydır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir