Halkbank Kime Ait? Halkbank Ne Zaman Kuruldu?

Halkbank Kime Ait? Halkbank Ne Zaman Kuruldu?

Halkbank, Türkiye’de hizmet veren üç kamu bankasından bir tanesidir. 2017 yılında alınan kararla bankanın %51,11’lik hissesi Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesine karar verilmiştir. Bankaya ait birçok şirket ve iştirak bulunmaktadır. Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı bunların arasında en çok dikkat çekenlerden birisidir.

Dünyanın en büyük bankaları arasında 159. Sırada yer almaktadır. 20 binin üzerinde çalışan sayısı, Türkiye’nin her yerinde yer alan şubeleri, ATM ve internet bankacılığı hizmetiyle hızlı bir şekilde müşterilerine hizmet vermektedir. Farklı şehirlerde binin üzerinde şubesi bulunduğu bilinmektedir.

Halkbank Kime Ait?

Halkbank, açılımıyla Türkiye Halk Bankası A.Ş. 1938 yılında faaliyete geçmiştir. Halk Sandıkları Kanunu ve Halk Bankası adıyla hizmet vermeye başlayan kamu bankasının amacı küçük ve ortak ölçekli esnaf ile sanayicilere kolay ve ucuz kredi imkanı sunmasıdır. Kurulduğu andan günümüze gelene kadar bu düştür doğrultusunda müşterilerine çok çeşitli şekillerde hizmet vermeyi başarmıştır.

Kurulmasına 1933 yılında karar verilmiştir. Sermaye toplanması ve gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla birlikte ilk faaliyete 1938 yılında geçmiştir. Türkiye’nin özellikle 1938 ile 1950’li yıllarında ki ekonomik büyümesinin altında önemli etkisi olduğu bilinmektedir. 2007 yılında bankanın %48.9’luk hissesi borsaya arz edilmiştir. Borsa İstanbul’da HALKB adıyla işlem görmeye devam etmektedir.

Halkbank Tarafından Verilen Hizmetler

Bankanın merkezi İstanbul, Ataşehir’de bulunmaktadır. Toplam öz sermayesi 2019 yılında 32,2 milyar TL’dir. Çok farklı alanlarda hizmet vermektedir. Bireysel, kobi, ticari ve kurumsal alanlarla hizmet almak mümkündür.

  • Bireysel kredi, kart, mevduat, yatırım, sigorta,
  • Kobi hizmetleri
  • Ticari hizmetler
  • Kurumsal hizmetler
  • Yatırım hizmetleri
  • Dijital bankacılık

Bu başlıkların altında talep eden ve bankanın belirlediği kurallara uyan herkesin isteğine hızlı bir şekilde cevap verilmektedir. Küçük ve orta ölçekli esnafların büyümesi, ödemelerini rahat yapabilmesi için özel hizmetlerini sunmaktadır. Piyasanın çok altında sağladığı krediler sayesinde ticari faaliyetlerin daha hızlı ve aktif bir şekilde yapılmasına imkân tanımaktadır. O nedenle ülkemizde en çok kullanılan kamu bankalarından birisi olarak öne çıkmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

halkbank

Halkbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank kredi başvuru işlemi farklı yöntemler ile yapılabilmektedir. Bireysel olarak krediye başvuracaklar için ihtiyaç, konut ve taşı kredileri farklı seçenekler ile sunulmaktadır. Talep edeceğiniz krediyi belirledikten sonra bankaya giderek veya gitmeden kredi başvurusu yapmanız mümkün olacaktır.

  • Halkbank internet şubesi üzerinden başvuru,
  • Halkbank mobil şube üzerinden kredi başvurusu,
  • Halkbank şubelerine giderek başvuru,
  • SMS atarak başvuru yapılabilir.

Bu yöntemlerden herhangi bir tanesini tercih ederek başvuru yapmanız mümkündür. Başvurunuz onaylandıktan sonra sizden kimlik bilgileriniz, ikametgâh bilgileriniz, gelir belgenizle birlikte gelip sözleşme imzalamanız istenmektedir. Özel krediler için bu işlem daha sonra da uygulanmaktadır. Sizlerde bu sayede ihtiyacınız olan krediye çok kısa bir süre içerisinde ulaşmış olursunuz.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Halkbank Hafta Sonları Açık mı?

Halkbankası şubeleri sadece hafta içi 09.00-17.00 saatleri içerisinde hizmet vermektedir.

Halkbankası Mobil Uygulaması Var mı?

Garanti bankası 7/24 hizmet vermekte olan bir mobil internet şubesine sahiptir. Tüm akıllı cihazlarda kullanılabilir.

Halkbankası Altın İşlemleri Yapıyor mu?

Halkbankası üzerinden döviz alım, döviz satım ve altın işlemleri gerçekleştirilebilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir