Hangi Sosyal Medya Hesabını Kullanmalıyım?

Günümüzde sosyal medya her alanda çok büyük faaliyetler gösteriyor. Yeni medyada gazete ve televizyon geri planda kalacak gibi gözüküyor. Biraz konuyu açacak olursak; İlk olarak gazeteler çok popülerdi fakat televizyon çıktığından insanlar artık haberleri oradan almaya başladı. Şimdi ise televizyonun sadece para odaklı çalışması bizleri rahatsız etmeye başladı. Sosyal medyalardan artık çok az reklam ve maksimum verimli reklam gösterimleri oluyor. Buda biz kullanıcıları rahatsız etmeden internet dünyasındaki hayatımızı devam ettirmemizi sağlıyor. Bugün hangi sosyal medya hesabını kullanmalıyım sorusuna cevap vererek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle buna karar vermeden önce neden sorusunu sormamız gerekiyor. Örnek olarak; Çok fotoğraf çekmeyi veya çekilmeyi seviyorsanız ilk akla gelen seçenek Instagram olacaktır.

Sosyal Medyanın Gücü Adına!

Artık insanlar internet ortamında devasa rakamlarda para kazanmakta. Mesela Youtube içerik üreticileri. Yaklaşık olarak 10 dakikalık bir video ile binlerce lira kazanıyorlar. Eğer sizde gelir elde etmek istiyorsanız Youtube’a içerik üretebilirsiniz. Sadece Youtube’dan değil neredeyse tüm sosyal medyalardan para kazanabilirsiniz. Sadece para kazanmak değil. Ülkemizin %45 oranında sosyal mecralar kullanılıyor. İşin garip tarafı son 3 yılda bu oran %30 arttı. Buda hızla kullanımın artacağını gösteriyor. İnternet bizler için çok büyük bir güç. Sadece para kazanmak değil inanılmaz kitlelere ulaşabiliyoruz. Twitter’dan tek bir tweet ile tüm ülkenin gündemine oturmak mümkün.

Instagram İle Hobilerinizi Paylaşın

Artık bizlerin ellerinde bir fotoğraf makinesi kalitesinin ayarında telefonlar var. Instagram’da ister doğa fotoğraflarını çekip yayınlayın isterseniz başka bir hobinizi. Çok büyük kitlelere kaliteli işler çıkararak ulaşabilirsiniz. Sadece bu değil absürt komik videolar yayınlayarak çok sayıda takipçi kazanabilirsiniz. Bu takipçilerin çok olması size çok büyük paralar kazandıracağı anlamına gelir. Fakat işin başka bir boyutu daha var. Instagram artık kendini inanılmaz geliştirdi diyebiliriz. Mesela hikâyeler özelliği ve buna gelen birçok efektler. Bu efektleri kullanarak iyi vakit geçirebilirsiniz. Anılarınızı kaydetmeniz için büyük bir ansiklopedi düşünün. Mesela bu yaz bodruma tatile gittiniz. Bir sürü fotoğraf çekildiniz. Hemen Instagram’a bir hikâye ve fotoğraf atın. Konum eklemeyi unutmayın. Birkaç yıl sonra baktığınızda anılarınızı hatırlayacaksınız. Ya da kız arkadaşınıza yaptığınız bir sürprizi hem ölümsüzleştirebilirsiniz hem de insanlara bunun gösterişini yapabilirsiniz.

Asıl Sosyal Medya da Merkez Facebook

Eskiden internet yokmuş fakat artık çok fazla kullanılıyor. Mesela artık eski okul arkadaşlarınızı bulabilirsiniz. Neredeyse artık herkes Facebook kullanıyor. Hatta hiç tanımadığınız akrabalarınızı bulabilir ve onlarla iletişime geçebilirsiniz. Facebook’un amacı sadece eski dostlarımızı bulmak değil aynı zamanda bir biyografi profili oluşturmak. Nedir bu biyografi profili dediğinizi duyar gibiyim. İlk Facebook’a üye olduğunuzda sizden bir fotoğraf ister sonrasında okuduğunuz okulu veya en son hangi okuldan mezun olduğunuzu sorar. Mesleğinizi ve ilişki durumunuzu sorar. Facebook’un kuruluş amacı aslında insanların birbirilerini daha iyi tanıyabilmesidir. Ha tabii son çıkan çalkantılı haberlerle Facebook baya büyük bir yara aldı diyebiliriz. Kişisel verilerimizin korunmadığı düşünülüyor. Ben buna katılmıyorum. Eğer bizler bir sosyal medya sitesine verilerimizi kendi isteğimiz ile giriyorsak bunu zaten göze almalıyız.

Facebook Devrimi

Geçtiğimiz yıllarda aslında Facebook büyük bir devrim yaptı. Bu devrim canlı yayın devrimiydi. Artık insanlar sosyal medya hesaplarından organize olabiliyorlar. Kimisi için büyük tehdit unsuru olarak gözükse de bence öyle değil. Mesela bir konsere gittiğiniz hemen bir canlı yayın açıp arkadaşlarınız ile bu anları canlı canlı paylaşabilirsiniz. Aynı Instagram’da olduğu gibi burada da hikâyeler özelliği var. Facebook denilince eskiden aklımıza sayfalar gelirdi. Artık şuan çok fazla kullanan yok. Bu sayfalardan büyük kitlelere ulaşmak çok kolaydı. Şuan pek öyle olmasa da artık gruplar var. Aslında çok uzun bir süredir var fakat son birkaç yılda çok aktif olmaya başladı.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  InstaAgent Uygulaması Tehlikesi Büyüyor

Hadi Yer Bildirimi Yapalım?

Foursquare yani Swarm. Swarm çok büyük bir geçmişi vardır. Bizzat kendi ilk çıktığı zamanlardan beri aktif olarak kullanıyorum. Bazen çok işime yarıyor diyebilirim. Arkadaşlarım nerede ve ne yapıyorlar hemen girip bakıyorum. Eskisi gibi popüler değil ama yakın zamanda tekrardan eski yerini alacağını düşünüyorum. Swarm’ın sadece yer bildirim özelliği yok. Benim de bayıla bayıla kullandığım yer bildirimlerinde fotoğraf ekleme özelliği. Muhteşem bir özellik diyebilirim. Gideceğiniz mekânın fotoğraflarına kolaylıkla bakabilirsiniz. Hatta burada bir anı defteri oluşturabilirsiniz. Alanya’da bir tatil yaptığınız otelde yer bildirimi yaparken fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz. İsterseniz bunu insanlar ile rahatça paylaşabilirsiniz. Paylaşıp paylaşmamak sizin tercihinize kalmış. Seneler sonra fotoğraflarınıza baktığınızda anılarınızı yâd edebilirsiniz.

Gelelim Kısa Öz Tweetlere

Twitter’ın mantığı ise 140 karakter ile duygu, düşünce, eleştiri ve anılarınızı paylaşabilmeniz. Neden 140 karakter diye çok düşündüm. Twitter doğru dürüst bir açıklaması yok. Fakat kısa ve öz olması daha çok ilgi çekici kılabiliyor. Ayrıca bir varsayıma göre bir SMS’in uzunluğu 160 karakter. Yani SMS ile tweet atarken 140 karakter tweetiniz geri kalanı ise kullanıcı adları için kullanılabiliyor. Pek kullanılmasa da çok mantıklı. Twitter’dan gündemi takip etmek çok kolay bir hale geldi. Hashtagleri kullanarak rahatça bir konu hakkında tweet atabiliyorsunuz ve bu tweet milyonlarca insana aynı anda ulaşabiliyor.

Twitter’ın Gücü

Geçtiğimiz seçimleri birçok kişi Twitter’dan takip etti. Bunun birçok sebebi olabilir. Bence televizyonlar tek bir kaynaktan alıyorken Twitter ise binlerce kaynaktan alıyor. Bir düşünceme göre tweet atarak fenomen olmak hepsinden kolay. Bunun binlerce örneği var. Ünlü isimler ile dalga geçerek fenomen olanlar bile var. Gerçek kitlenize anında ulaşabilmek için tek bir tweet yeterli. Dikkatimi çeken bir özellik ise reklamlar. Diğer sosyal mecralara göre Twitter’da en az rahatsız edici reklamlar var. Buda bizleri mutlu ediyor. Reklam bir sitenin kazanç kapısıdır. Reklam olması gayet normal bir durumdur fakat bazıları işin iyice suyunu çıkardı mesela Youtube!

Gel Bir Video İzleyelim

Youtube eskiden de çok popülerdi fakat insanlar orayı sadece şarkı dinlemek için kullanırlardı. Şuan durum öyle değil. Bir sürü video üreticisi var ve buda beraberinde büyük bir kitle oluşmasını sağlıyor. Youtube ile para kazanmak aslında diğerlerine göre en basiti ve en zevklisi. İnsanlar gündelik hayatlarını bir video ile paylaşıyorlar ve bundan para kazanıyorlar. Bundan 10 yıl önce bunu söyleseydik muhtemelen gülüp geçerlerdi. Elbette Youtube’un da bir kötü yanı var. Yabancı içerik üreticileri multi milyonlar kazanabiliyor ama Türkiye’de işler böyle değil. Sebebi ise çok basit.

Yabancı şirketler Youtube reklamlarına çok önem veriyor dolayısıyla çok para ödüyorlar. Türkiye’de ise bu oran çok düşük. Bu sebepten Türk video üreticileri diğer yabancı video üreticilerine göre çok daha az kazanıyorlar. Son zamanlarda sadece video değil artık canlı yayın özelliği de baya popüler hale geldi. Diğer ülkelerde 7/24 canlı yayın yapan televizyonlar bile var. Youtube biraz olsun Facebook’a özeniyor gibi. Yavaş yavaş çok olumlu güncellemeler gelmeye başladı. Gayet de güzel gidiyor fakat bir kötü yanı var. Aşırı reklam olması bizleri artık bıktırdı. Neredeyse herkes artık reklam engelleyici kullanıyor. 10 dakikalık bir videoda ortalama 5 reklam çıkıyor. Bu sayı düşük olabilir fakat düşününce iki dakika bir reklam var. Bu oran çok saçma ve bazı reklamları geçmek mümkün değil. Zorla reklam izletiliyor.

Hangi Sosyal Medya Hesabını Kullanmalıyım?
5 (100%) 4 vote[s]

9 Comments

 • Gül SAKA dedi ki:

  Çoğunlukla facebook kullanıyordum. Ancak şu sıralar cep telefonu elimde oldukça instagram da boy göstermeye başladım.

 • Solmaz GÜNAYDIN dedi ki:

  İnstagram tek geçerim arkadaş. Günden güne değişik uygulamalar ile hızla ilerliyor. Twetter bitti zaten biraz facebook oyunlar var diye kendini kurtarıyor.

 • Serkan ÇETİN dedi ki:

  iNSTAGRAM şu an için hepsini geçmek üzere. Telefonda kullanımı daha rahat olduğu için bütün paylaşımlarımı oradan yapmayı tercih ediyorum.

 • Emine UÇMAZ dedi ki:

  Sosyal medya hesaplarının hepsini birden kullanıyorum. Facebook'u tercih etmemin sebebi ekseriyetle diğer hesaplarımla bağlantılı olması. Çünkü tek yerden paylaşım yaparak tüm hesaplarıma otomatik atabiliyorum.

 • Kemal ŞİMŞEK dedi ki:

  Kim ne derse desin. Bu saatten sonra çıkan bütün sosyal medyalar Facebook taklidi olacaktır. Herkesin artık face hesabı var olmayanları ayıplıyorlar.

 • Cevat KESKİN dedi ki:

  İnstagram son günlerde çok büyük atılımlar yaptı. Sosyal medya bence ınstagram üzerinden hareket edececek. Hatta tiktok şu an için instagrama satış yapılacak diyorlar

 • Elveda SAKAL dedi ki:

  İnstagram facebook tarafından satın alındığı günden beri yeni güncellemeler ile hep bir numara oluyor. İleride de instagram hep bir numara olmaya devam edecek.

 • Mesut KARADAĞ dedi ki:

  Tek kelime ile İnstagram diyorum. Herkes artık instagramda millet bir ara faceye takmıştı. Ama şimdi herkes instagramda.

 • Ebru TEMİZ dedi ki:

  En iyi sosyal medya hesabı bence İnstagram. Hele ki face satın aldıktan sonra yapılan uygulamalar ve güncelleştirmeler ile ana bayini geçer hale geldi. Muhteşem bir kullanımı mevcut. Benim daha tanımadığım ve hesabı olmayan arkadaşım yok düşünün artık.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +