Harezmi Kimdir?

Harezmi Kimdir?

Birçok kişinin araştırmış olduğu soru olan “Harezmî kimdir?” sorusu oldukça fazladır. Birçok görüşe göre 780’li yıllarda Özbekistan’ın Hive kentinde yer alan Hazerm şehrinde dünyaya gelmiştir. Hayatının ilk evrelerinde çok fazla bilgi sahibi bulunmayan El Harezmî, gençlik döneminde Bağdat’a giderek eğitimlerini burada devam ettirmiştir. Harezmî aynı zamanda Abbasi devleti tarafından da desteklenerek o dönemin en iyi en güçlü âlimlerinin olduğu topluluğa katılmıştır. Bununla birlikte Bağdat’ta yer alan Saray Kütüphanesi’nde de yönetici olmuştur.

Bağdat bölgesinde çok fazla bilim dalı ile ilgilenen Harezmî, en bilindik çalışmalarını ise coğrafya, matematik ve astronomi bilim dalları üzerine gerçekleştirmiştir. En önemli Harezmî eserleri en çok matematik alanında yer almıştır. Bu çalışmaları ile de dünya genelinde önemli bir üne sahip olmuştur.

 Harezmî, Abbasiler döneminde yaşamış olan bir İslam bilginidir. Algoritma ve cebir ifadelerini ilk açıklayan kişi olan El Harezmî aynı zamanda sıfır rakamını da ilk açıklayan kişidir. Harezmî’ye ait olan tüm kitaplar Latince diline tercüme edilerek batı ülkelerinde kullanılmıştır. Harezmî sadece matematik alanında değil coğrafya ve astronomi ile de ilgilenmiş ve yaptığı çalışmalar günümüze kadar ulaşmıştır.

harezmi kimdir

Harezmî’nin Çalışmaları

  • Harezmî daha çok matematik üzerinde çalışmalarını sürdürmüş olsa da astronomi ve coğrafya alanlarında da önemli çalışmalara imza atmış bir dâhidir.
  • Harezmî matematik alanındaki en ilgi çekici ve meşhur çalışmasını “0” rakamı üzerine yapmıştır. 0 rakamını açıklayarak ondalık sayı sisteminin oluşturulması ve logaritma terimlerinin de gelişmesini sağlamıştır.
  • Günümüzde de kullanılan ve aynı zamanda Arap sayıları olarak bilinen Hint numara sisteminin de tanıtılmasını sağlayan Harezmî, kesir ve aritmetik işlemlerin de geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.
  • Harezmî bunların yanında trigonometri alanında da geliştirmeler yaparak tabloyu detaylandırmış olup dünyanın hacim ve çevresinin hesaplanması ile ilgili çalışmalar da yapmıştır.

Harezmi ve Matematik Çalışmaları

Harezmî matematik alanında birçok eser ortaya koymuştur. Bunlardan en önemlileri :

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kitab-ül Muhtasar fi Hesab ül Cebr vel- Mukabele ve El-Mesûhat- Kitâbü’l-Muhtasar fi’l Hisâbü’l Hindİ eserleridir. Bu eserlerle birlikte ilk başlarda birinci denklemlerin kısmi çözümlerini yapan Harezmi daha sonrasında ise ikinci dereceden denklemlerin kök bulma işlemlerine kesin bir çözüm geliştirdi.

Ünlü bilim adamı olan Harezmî’nin en önemli eserlerinden biri olan “Hint Rakamları Hakkında” adlı kitabıdır. Bu kitap içinde Hint sayıları ve algoritma konuları ele alınmış ve bu konular üzerine çeşitli gelişimler sağlanmıştır. Bu yapıtlarla birlikte neredeyse tüm yapıtları Latinceye çevrilen Harezmî yapıtları, tüm batı ülkelerine yayılmıştır.

Günümüzdeki var olan çözümleri ve mantıkları sayesinde isminin hala yaşanmasına neden olmuştur. Matematik, algoritma, coğrafya ve astronomi gibi temel bilimler üzerinde çalışmalar yapan Harezmî, bilim dünyasındaki en önemli bilim adamlarından biridir. Bundan ötürü Harezmî’nin hayatı sürekli olarak araştırılmalı ve okunmalıdır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir