Aylık ve Haftalık Hava Durumu Nereden Öğrenilir?

Aylık ve Haftalık Hava Durumu Nereden Öğrenilir?

Günümüzde hava durumu insanların dışarı çıkarken kendilerini ona göre hazırlamaları açısından önemlidir. Aniden bastıran bir yağmura karşı hazırlıklı olmak, rüzgârlı havada zor durumda kalmamak için bu veriler önemlidir. Ülkemizde bu konuda yetkili olan kurum Meteoroloji Genel Müdürlüğüdür. Tüm ülke il ve ilçeleri konusunda anlık, haftalık ve aylık olarak hava durumu bilgisi buradan sunulmaktadır.

Tabi bu bilgiler arasında en doğrusunu bilmek ve ona göre hazırlıklı olmak önemlidir. Özellikle yaşanan dolu felaketleri konusunda yapılan uyarılar genelde bölgesel olarak yaşandığı için insanlara göre yanlış olduğu düşünülse de genelde aktarılan bölgede bu dolu yağışı hadisesi yaşanmaktadır.

Aylık Hava Durumu Tahmini Doğru mudur?

Aylık hava durumu bilgisi uzun bir süreyi kapsadığı için tahminden öteye genelde geçemiyor. Bu tahminlerin doğruluk oranı hakkında net bir bilgi bulunmasa da insanlar için doğru bir veri olarak kullanılabiliyor. Özellikle bir ay sonra gideceği tatil noktasında havanın nasıl olduğunu merak edenler açısından bu bilgi çok kritik öneme sahiptir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne ait olan www.mgm.gov.tr sitesini ziyaret ederek aylık tahmin bilgilerini almak mümkündür. Birçok detay ile gelecek ay içerisinde olabilecek tahmini raporlara ulaşmanız daha kolay olacaktır. Tabi aylık tahminler yanı sıra MGM ziyaretçilerine mevsimlik tahminlerde sunacaktır. Tarım faaliyetiyle uğraşanlar açısında bu bilgi çok önemli olacaktır.

Haftalık Hava Durumu Tahmini Nasıl Yapılır?

Haftalık hava durumu tahmini büyük oranda gerçeği yansıtmaktadır. Ülkemizin çeşitli noktalarında olan hava durum kuleleri ve hava durumunu ölçen uçaklar bu verileri bizlere ulaştırmaktadır. Bir haftalık raporlar tarım faaliyetleri açısından çok önemlidir. Çünkü ekim, dikim faaliyetleri, ilaçlama faaliyetleri bu durumlara yapılacaktır.

Tarımsal açıdan bu tahminleri haftalık alınabileceği gibi 5 gün sonra yaşanacak olan hava durumu hakkında bilgi bulmak çok değerli olacaktır. Tahminler sadece ülke genelini kapsamamaktadır. Aynı zamanda tüm il ve ilçeler içinde haftalık raporlar sunulmaktadır. Ayrıca denizcilik, havacılık ve ziraat içinde özel analizler sitede bulunabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

hava durumu

En İyi Hava Durumu Verileri Veren Siteler

En iyi hava durumu almak konusunda ilk tercih edilen MGM’ye ait web sitesi olsa da farklı uygulamalarda bu konuda insanlara yardımcı olacaktır. Akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar insanlara anlık, uzun vadeli hava durumu bilgileri sunmaktadır. Bunların yanında en doğru şekilde hava durumu bilgisi sunan bazı siteler şu şekildedir.

  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü sitesi
  • Windtyt Meteoroloji Sitesi
  • Free Meteo Sitesi
  • Accuweather Sitesi
  • Meteo Blue Sitesi
  • Weather2Umbrella sitesi

Tüm bu siteler hava durumu konusunda insanların ilk tercih ettikleri arasında yer almaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar hava durumu sitelerinin tamamı tahmini olarak bu bilgi vermektedir. Bu sitelerin girişinde özellikle belirtilmektedir. Yani bu bilgilerin yüzde yüz kesin bilgi olduğunu düşünmek yanlıştır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Youtube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir