HCT Nedir?

HCT Nedir?

Kısaca hct olarak bilinen hematokrit test, vücuttaki kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin oranını tespiti amacıyla yapılmaktadır. Kan içerisinde yer alan alyuvarlar ile toplam kan hacmi arasındaki oranın ne olduğu bu test sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yapılacak testlere ilişkin olarak hct nedir sorusuna yanıt aranırken düşük ya da yüksek seviyelerde ölçülmesi söz konusudur. (Vikipedi)

HCT Hematokrit Ölçümleri

Makineler tarafından laboratuvar ortamında gerçekleştirilen testler sonucunda hct ne demek sorusu da cevap bulmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin 100 mililitre kanda bulunma miktarına göre oranlaması anlamına gelirken çeşitli sebeplerden dolayı düşük ya da yüksek çıkabilmektedir. Yetişkin kişilerle bebekler arasında oransal farklılıklar vardır. Bununla birlikte sağlıklı bir yetişkin kadında bu oranın %45 seviyesinde olması gerekir. Yine de yaş durumuna göre farklılaşabilirken cinsiyette belirleyicidir. Yeni doğan bebeklerde %55 ile %68 oranı arasında ölçümler yapılmaktadır. Bir haftalık bebekler için ise bu oran aralığı 47 ile 65 arasındadır. Bir ayı geçmiş bebeklerde %37 ile %49 arasında bir orana sahip olan hct seviyesi sonraki dönemlerde ise yaşla birlikte artış gösterir. 10 yaşındaki çocuklarda %36 ila %40 arasında normal seviye kabul edilir. Yetişkin erkeklerde sağlıklı bireylerde %42 ile %54 aralığı hct normalidir.

hct düşüklüğü

HCT Düşüklüğü Nedir? Neden Olur?

Kişinin hamile olup olmaması ya da yaşadığı yerin rakım durumu da hct değerleri için önem taşır. Halihazırda yüksek rakımlı bölgelerde yaşayanlarda çok daha düşük seviyeler görülmesinde bir sakınca yoktur. Ancak normalin çok altında olması halinde mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır. Öncelikli olarak bilinmelidir ki folat, folik asit ve B12 vitamin eksiklikleri nedeniyle hct düşüklüğü görülebilir. Bunların dışında çeşitli sebeplerden birkaçı şöyledir:

 • Yetersiz ve dengesiz beslenme hct düşüklüğü ortaya çıkarabilir.
 • Kanama durumlarının ortaya çıkması,
 • Lenfoma rahatsızlığının bulunması,
 • Lösemi hastalıkları
 • Kemik iliği hastalıkları
 • Kemoterapi sürecinin devam etmesi ve bazı ilaçların kullanımının bulunması gibi nedenlerden dolayı hct düşüklüğü ortaya çıkmaktadır.

HCT Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

 • Güçsüzlük ve halsizlik
 • Soluk beniz durumunun ortaya çıkması
 • Kişinin devamlı hissedeceği oranda ağız kuruluğu,
 • Yüksek oranda saç dökülmesi,
 • Baş dönmesi ve bayılma hali,
 •  İdrara uzun bir süre çıkamama hali hct düşüklüğünü gösteren belirtilerdir.

HCT Yüksekliği Nedir? Neden Olur?

Kanda bulunması gereken kırmızı kan hücresinin çok daha fazla düzeyde yer alması çeşitli sorunların habercisidir. Bu durum kişide yorgunluk ve isteksizlik ortaya çıkarırken hct yüksekliği birçok farklı belirtiyle ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda oranın %56’nın üzerine çıkmasıyla hct yüksekliğinden bahsedilir. Erkeklerde ise bu oran %61 üstü olarak kabul edilir. Akciğer hastalıklarıyla birlikte diyabet ve kalp hastalıkları bu rahatsızlığın oluşmasında başaktörlerdendir. Kalp sağlığının iyileştirilmesi gerekli olurken aynı zamanda beslenme durumlarına da azami dikkat gösterilmelidir. Ortaya çıkmış tümör dolayısıyla da kişide hct hematokrit yüksekliği olabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sitemizi ziyaret ederek sosyal medya ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve sosyal medya hesaplarınızı geliştirebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/facebook/begeni-satin-al/turk-gercek

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir