Hemoglobin Nedir?

Hemoglobin Nedir?

Oksijenin vücut içine taşınmasını sağlayan ve işleyişi sürdüren hemoglobin son derece hayati öneme sahip protein grubu içerisindedir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunurken kanla birlikte oksijenin organlara ulaştırılmasını sağlar. Halihazırda hastalıkların teşhis süreçlerinde kullanılan kan testlerinde hemoglobin ölçümleri yapılmaktadır. Belirtilere göre kişinin hemoglobin seviyesinin düşük ya da yüksek olduğu öğrenilebilirken sonrasında da yapılması gerekenler uygulanır. Peki, hgb yapısı nasıldır?

HGB Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yuvarlak olmasıyla birlikte ortasında delik bulunan bir yapıda olan hemoglobin, kanın kırmızı renkte olmasını sağlayan unsurdur. Kırmızı kan hücrelerini kontrol ederken ince bir merkeze sahiptir. İşlevsel olmasıyla birlikte damarlarda kan akışının düzenli olduğu bilinmektedir. Yetişkin erkeklerde hgb yüksekliği bulunabilirken ortalaması ise 13,5 ila 17,5 arasındadır. Kadınlarda ise sağlıklı hemoglobin değeri 12,5 ila 15,5 arasında olmaktadır. Bebeklerde ise ilk ay içerisinde hemoglobin testleri yapılırken 13,4 ila 9.9 arası normale denk gelir. İkinci 30 günlük zaman diliminde ise 10.7-17,1 arasında normal seviye hesaplanır. 2-3 aylık bebeklerde 9,0 seviyesine kadar düşebilirken 9,5 ila 14,1 seviyeleri ilk altı aylık zaman içinde sorun göstermez. 1 yaşına kadar ise 14.1 maksimum seviye korunur. Bunun üstünde ölçülmesi durumunda hgb yüksekliğinden bahsedilebilir. Bu aralıkların üstünde ya da altında olması durumunda çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. (Vikipedi)

hgb nedir

HGB Testi Sonuçları

Halihazırda genel sağlığınıza ilişkin bilgi almak ya da tıbbi sorunlarına dair teşhis durumları için hgb testi yaptırılmaktadır. Halsizlik, nefes darlığı ya da baş dönme şikayetlerinin bulunması halinde anemi ve benzeri rahatsızlıklar olabilmektedir. Bunun belirlenmesi için hgb testi şart olurken ilerleyen dönemlerde tıbbi durumun izlenmesi amacıyla da testlere devam edilir. Polisitemi özelinde de tüm teşhis ve izlemelerde yapılmaktadır. Tam kan sayımı olarak bilinen CBC testinin bir parçası olan hgb testi ile hgb düşüklüğü ya da yüksekliği öngörülebilir. Hücrelerin anormal seviyelerde olması ve bunlara ilişkin koşullar hakkında da bilgi sahibi olmak için herkes tarafından yaptırılabilir. Pek çok sorun saptanabilirken bunlara ilişkinde çözümler başlatılır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

HGB Düşüklüğü Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Yapılan hgb testi sonrasında minimum olması gereken seviyenin altındaki hallerde kişide hgb düşüklüğü tespit edilir. Anlık bir durumdan ötürü düşüklük olabileceği gibi belirli hastalıklardan ötürü de görülebilmektedir. En sık görülen gerekçesi ise demir eksikliği anemisidir. Halihazırda aşağıdaki nedenlerden dolayı kişide hgb düşüklüğü görülmektedir:

  • Aşırı kansızlık
  • Kanser
  • Lösemi
  • Kronik devam edegelen böbrek hastalığı
  • Vitamin eksikliğine bağlı anemi
  • Siroz çeşitleri
  • Hipotiroidi
  • Dalak büyümesi
  • Hemoliz
  • Porfiri

Olabilecek anlık kan kayıplarına dair durumlar özelinde de hgb düşüklüğü görülebilmektedir. Yaralanma durumunun ortaya çıkması ya da idrar yollarındaki tüm kanama durumlarında hgb düşük seviyelere iner. Ağır geçen adet kanamaları ve sindirim sisteminde ani kanamalara yol açan ülser hastalığı da hgb testlerinde düşük seviyelerin çıkmasına neden olabilmektedir. Hgb düşüklüğü nedir ve belirtileri neden olur sorusuna ise geçmeyen baş ağrıları, nefes darlığı, cilt hastalıkları, el ve ayaklarda şişkinlik, hızlı kalp atışı yanıtları verilir.

HGB Yüksekliği Nedir?Nedenleri Nelerdir?

Sigara gibi zararlı ürünlerin tüketilmesi, kalp rahatsızlıkları ve akciğer hastalıklarından dolayı oluşan iltihaplanmalardan ötürü hgb yüksekliği ortaya çıkmaktadır. 60 yaşında üstündeki erkeklerde görülürken kan akışının yavaş olmasından ötürü kalp krizi ve yetmezliği problemleri ortaya çıkmaktadır. KOAH ve benzeri sorunlar bu durumu tetiklerken birçok belirtisi de vardır. Ciddi hastalıkların habercisi olan hgb yüksekliği nedir sorusuna dair belirtiler, kaşıntı, baş ağrısı, eklem şişmesi, yorgunluk ve ciltte sararma gösterilir.

Sitemizi ziyaret ederek sosyal medya ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve sosyal medya hesaplarınızı geliştirebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/google-maps-yorum-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir