Hesap Makinesi

Hesap Makinesi

Hesap makinesi matematikte bulunan dört işlemi yapmaya yardımcı olan elektronik ve mekanik olarak işlem yapabilen bir cihazdır. Günümüzde cep telefonları, bilgisayarların çıkması ile eski popülerliği olmasa da hala birçok noktada farklı versiyonları kullanılmaya devam etmektedir. İlk olarak dört işlem yapması için ortaya çıkan bu makineler günümüzde çok farklı fonksiyon işlemlerini yapmaya yardımcı olmaktır.

Bu tür makineler olmadan önce işlemler elle sayarak veya yazarak tek tek işlem yapılarak yapılıyordu. Tarihte ki birçok önemli matematikçi bu makinenin ortaya çıkmasının temellerini atmış ve günümüzde akıl almaz hesaplama makineleri ortaya çıkmıştır.

Hesap Makinesi Kim Tarafından Bulundu?

Mekanik anlamda ilk hesap makinasının 1645 yılında Fransız bir filozof olarak bilinen Blaise Pascal tarafından yapıldığı biliniyor. Matematikle yakın ilgilenenlerinde bildiği gibi “Pascal Üçgeni” bu isim tarafından ortaya atılmıştır. Bu aletin 150 yıl kadar toplama ve çıkarma yaptığı biliniyordu.

Bir üst versiyonu olarak kabul edilen toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemini yapan hesap makinesi 1671 yılında Gottried Wilhelm Leibniz tarafından icat edilmiştir. 18. Yüzyıl sonuna kadar kullanılan bu cihazlar çok fazla rağbet görmemiştir. Günümüzde ki cihazların atası Charles Xavier tarafından bulunan ve adına “Aritnometre” verilen cihaz olmuştur. Dört işlemin yanı sıra karekök alabilen cihaz 1970’li yıllara kadar kullanılmaya devam etmiştir.

hesap makinesi

Tarihteki İlk Hesap Makinesi Nasıl Bulunmuştur?

İnsanlık tarihi boyunca tüm buluşlar birbirini tamamlayarak ortaya çıkmıştır. Hesap makinesi bulunması içinde önceden yapılan çalışmaların etkili olduğu bir gerçektir. Günümüzde anlam verilemeyen birçok cihaz aslında günümüz teknolojisinin temelini oluşturmaktadır.

Bu nedenle tarihteki ilk hesap makineleri abaküsler kabul edilir. Milattan önce 2400 yıllarında ortaya çıkan bu hesaplama aletleri Çin’den dünyaya yapılmıştır. Denizciliği kullanarak ticaret yapan birçok tüccar tarafından dünyanın farklı kıyılarına ulaştırılarak gelişmesine yardımcı olunmuştur. Bu cihazın ilk olarak Babiller tarafından bulunup kullanıldığı arkeolojik kazılar ile ortaya çıkarılmıştır. Tabi buna benzer farklı aletlerde dünyanın farklı bölgelerinde herhangi bir tarihte kullanıldığı gösterilmiştir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Hesap Makinesi ile Yapılacak Hesaplamalar?

Hesap makineleri günümüzde gelişen çipler sayesinde akıl almaz hesapları saniyeler içerisinde yapmaktadır. Tek yapılması gereken gerekli verileri girerek istediğiniz işlemi yapmak için tuşlara basmak olacaktır. Yapılacak işlemlerden bazıları şu şekildedir.

  • Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma
  • Yüzdesel hesaplamalar yapmak
  • Bilimsel hesaplamalar yapma
  • Kesir hesaplamaları yapma
  • Birim çevirme işlemleri yapma
  • Parantezli işlemler yapma
  • Karekök işlemleri yapma

Bilgisayarlarda bulunan hesap makinaları ile Pi sayısının son hanesi sürekli olarak hesaplanmaktadır. Bundan yüzyıl önce yapılamayacak olan birçok hesaplama bu cihazlar sayesinde daha kısa sürede ve daha doğru şekilde yapılabilmektedir. Ancak el hesap makinaları bazı durumlar haricinde çok fazla noktada kullanılmamaya başlandığını da söylememiz gerekiyor.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir