Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi için İptal Kararı

Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi için İptal Kararı

Instagram, görsel olarak en fazla paylaşıla yapılan platform olarak biliniyor. Sosyal medya uygulamasının bu kadar çok önde olmasını sağlayan görsel yönün dışında Instagram’ın öne çıkmasını sağlayan özel bir bölüm daha var. Bu bölüm tahmin edebileceğiniz gibi şu an için günlük 300 milyon paylaşım sayısına ulaşan Hikayeler bölümü. Sürekli yeni düzenlemelerle gündeme gelen ve artık başlı başına bir alan olan Hikayeler bölümü hakkında zaman zaman Instagram yetkililerinin açıklamalar yatığını da görüyoruz. Benzeri bir açıklama geçtiğimiz aylarda elmiş ve sistemi bir hayli değiştirecek bir adımın yolda olduğu belirtilmişti. Söz konusu açıklamada Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi sisteminden söz edilmişti. Fakat bugün gelen bilgiler bambaşka gelişmeleri işaret ediyor. Hemen detaylara geçelim.

Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi Ne Amaçla Kullanılacaktı?

Yeni açıklamalara geçmeden önce, Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi konusunda yapılan ilk açıklamalara bakalım. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalara göre kullanıcıların, başka bir kullanıcının paylaşımını ekran görüntüsüyle beraber aldığı zaman paylaşımın sahibine bildirim gideceğinin açıklanmasıyla bu özellik ortaya çıkmıştı.

Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi

Tıpkı Direct mesaj bölümünde olduğu gibi kullanıcıların ekran görüntüsü aldığı ya da ekranın videosunun çekildiği karşı tarafa iletilecekti. Hem iyi hem de kötü bir özellik olarak değerlendirilse de Hikayeler bölümünde de paylaşım gizliliği için böyle bir karara imza atılacağı açıklanmıştı. İşte geçtiğimiz hafta gelen açıklama bu durumu tersine çevirdi.

Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi Gelmeyecek!

Instagram yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Hikayeler Ekran Görüntüsü Bildirimi sistemi iptal edildi. Daha doğrusu böyle bir özellik üzerinde herhangi bir çalışmanın yapılmadığı ve testlerinde gerçekleştirilmediği açıklandı. Resmi olarak yetkililerden gelen açıklama, tartışmalara da son vermiş oldu.

Yani bu açıklamalara bakacak olursak, Hikayeler bölümünden yapılan paylaşımların ekran görüntüsü almanız ya da ekran videosunu çekmeniz durumunda, paylaşımın sahibine herhangi bir bildirim gitmeyecek. İlk etapta düşünülen güncellemenin, bu açıklamayla beraber alınan kararla iptal edildiği görülüyor. İptal kararının altında yatan sebebi ise bilemiyoruz. Muhtemelen Instagram geri dönüşlerden ya da test sonuçlarından pek memnun olmadı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir