Hira İsminin Anlamı

Hira İsminin Anlamı

 Hira isminin anlamı nedir?  O muhteşem buluşmayı heyecanla beklediğiniz kızınıza en uygun ismi bulma çalışmalarınız esnasında bizde sizlere yardımcı olmak adına Hira ismi hakkında en çok merak edilen “Hira isminin anlamını, Hira ismine sahip insanların karakter özelliklerini, Hira isminin harf analizini ve Hira isminin Kur’an-ı Kerim’de geçip geçmediğini” sorularını araştırarak kafanızın içerisinde bulunan tüm soru baloncuklarını yok edecek bir makale hazırladık.

Hira İsminin Anlamı Nedir?

 Hira ismi “arayış” anlamına gelen Arapça kökenli bir isimdir. Bu isim Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer almamaktadır. Hira ismi ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir isim olup Nur ismiyle birlikte de tercih edilmektedir. Bu ismin ülkemizde yaygın olarak kullanılmasının sebebi Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’ e Suudi Arabistan’ da bulunan Hira Dağı’nın mağarasında peygamberlik müjdelenerek Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinin vahiy edilmesidir.

Hira İsminin Karakter Özellikleri Nelerdir?

 Hira ismine sahip insanlar genel itibariyle duygusal insanlardır. Bu insanlar hayatları boyunca aldıkları hemen hemen her kararda mantığı yerile kalbinin sesini dinlerler. Çalışmayı seven bu insanlar para kazanmakta başarılı oldukları kadar harcamakta da çok başarılı insanlardır. Önsezileri kuvvetli oldukları için duygularına göre hareket etseler de çoğu zaman kendileri için doğru olan kararı vermeyi başarırlar. Hayattaki en büyük amaçları ihtiyaç sahiplerine yardım etmektir. Muhtaç durumda bulunan insanlara yardım etmek için kendilerinin yetersiz kaldığı durumlarda öz verili bir şekilde çalışarak farklı insanlardan kaynak sağlarlar.

hira isminin anlamı

Hira İsminin Akrofonoloji’ ye Göre Harf Analizi

Şimdi son zamanlarda ebeveynlerin isim tercihinde karakter analizi yapmalarını sağlayan Akrofonoloji ile Hira isminin harf analizini yapalım.

  • Hira isminin ilk harfi olan H harfi Akrofonoloji’ye göre göre sakin, kendi halinde ve durağan bir karaktere sahip ılımlı, yapıcı ve gereksiz hırs yapmayan bir karaktere sahip kişilik anlamına gelmektedir.
  • Hira isminin ikinci harfi olan İ harfi Akrofonoloji’ye narin ve ince ruhlu bir karakter anlamına gelmektedir.
  • Hira isminin üçüncü harfi olan R harfi Akrofonoloji’ye göre karar vermekte zorlanan, tereddütlü kişiliğe sahip bir karakter anlamına gelmektedir.
  • Hira isminin dördüncü ve son harfi olan A harfi Akrofonoloji’ye göre algıları son derece açık ve mantık çerçevesinde hareket eden bir kişilik anlamına gelmektedir.

Hira İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçiyor mu?

Hira ismi Kur’an-ı Kerim’ de yer alan bir isim değildir. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ‘e ilk ayetin vahiy olduğu ve peygamberliğin müjdelendiği dağın ismi Hira Dağı’dır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir