HM

HM

H&M markası kimin ve H&M ne zamanaçıldı soruları özellikle markalaşmanın önemini bilenler için gerek uyandırıcıdır. Günümüzde bilinirliği oldukça fazla olan H&M markasının kuruluşu 2. Dünya savaşı sonrasındadır. H&M hazır giyim sektörünün önde gelen markalarından biri olmayı başarmıştır. Dünya üzerinde birçok ülkede mağazası bulunan ve oldukça sevilen bir marka olan H&M markasının kuruluşu oldukça ilgi çekicidir. 4Ekim 1947 yılında küçük bir dükkan olarak kurulmuş olan marka ilk başta yalnızca kadınlara yönelik kıyafet üretmeye başlamıştır. İsveç’te küçük bir kasabada açılan dükkan sayesinde ticarete ilk adımını atmış olan H&M ilk dükkan adını Hennes olarak kullanmıştır.

H&M açılımını olan Hennes aslında kadın için olan anlamına gelmektedir. Kadınlara yönelik kıyafetlerin üretilmesi sebebiyle seçilen bu isim markalaşma sürecinde değiştirilerek H&M halini almıştır. Erling Persson tarafından kurulan ve dünya da oldukça sevilen bir hala gelen marka 1968 yılının başlarınca marka haline getirilmiştir. İsveç’te küçük bir dükkanda bile oldukça iyi satış yapan Erling Persson bu işi geliştirmeye karar verdikten kısa bir süre sonra Hennes isimli dükkanını markalaştırmıştır.

hm kimin

H&M Nasıl Gelişti?

Markalaşma süreci markanın üretim yelpazesini genişletmek amacıyla uzatılmıştır. Yalnızca kadın kıyafetlerinin satılması sebebiyle seçilen Hennes isminin yanına Mauritz kelimesi de eklenmiştir. Bu şekilde hem kadınlar hemde erkeklere hitap edilebilecek bir isim değişikliği oluşturulmuştur. Mauritz kelimesinin eklenmesi ardından erkekler içinde üretim yapılacağının duyurulması sonrasında Hennes ve Mauritz kelimelerinin baş harfleri ile H&M ismi oluşturulmuştur.

  • Firma kurulması öncesinde kendini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla yavaşça yayılma göstermeye başlamıştır.
  • Ürettiği erkek koleksiyonunu tanıtarak isim değişikliğine gitmiş ve ardından 1967 yılında İsveç, Almanya ve Danimarka’da mağazalar açılmıştır.
  • Açıldığı ülkelerde ürünlerin yoğun talep görmesi H&M markasının firma oluşumunda büyük etki göstermiştir. Gerek çalışma kadrosu gerekse satış stratejisini değiştirilmesi ile 1968 yılında bir giyim firması olduğunu duyurmuştur.

İsveç’te küçük bir dükkan ile başlayan satışlar markanın gelişimine ön ayak olmuştur. Kurulduğu dönemde büyük markalar olmaması ve giyim sektörüne gösterilen talepler ile devleşmiş bir firma halini almıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

H&M Markası Kimin?

Günümüzde dünyada en çok bilinen giyim markalarından biri olan H&M Erling Persson tarafından kurularak zaman içerisinde geliştirilmiştir. Uzun yıllar boyunca firmanın başında olan Erling Persson markanın gelişilebilmesi adına birçok şey başarmıştır. Yönetimin başında olmasına karşın işlerin ilerlemesi ile birlikte mağazanın yönetimini oğlu Stefan Persson almıştır. 1982 yılında devraldığı yönetimi 1998 yılına kadar başarı ile yönetmiştir. Modern giyim denildiğinde akla gelen mağaza zincirlerine sahip olan H&M markası her geçen gün satışlarını arttırmaktadır. Baba oğulun geliştirerek büyüttüğü ve günümüzde de büyümeye devam eden markanın değeri oldukça yüksektir. Günümüzde 43 ülkede hizmetini başarı ile sürdürmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir