Homojen Nedir?

Homojen Nedir?

Homojen ve heterojen karışımlar kimyanın oldukça ilgi çekici konuları arasında yer almaktadır, homojen nedir sorusu özellikle fen bilimlerine merakı olanların sıklıkla sorguladığı bir sorudur. Maddeler saf ve saf olmayan maddeler olarak iki bölümde incelenmektedir. Saf olmayan her madde karışım olarak ifade edilir. Karışımlar da herhangi bir kimyasal değişim bulunmamaktadır ayrıca karışımlar homojen ve heterojen olarak iki başlıkta incelenmektedir. Fiziksel yönleriyle bileşenlerden ayrılan karışımların belirgin özellikleri bulunmaktadır.

Homojen Karışımların Özellikleri

Karışımlar özellikleri ile bileşenlerden ayrılmaktadır. Karışımlar en az iki saf maddenin bir araya gelmesi ile oluşur ve yeni bir madde oluşturmazlar. Bir madde oluşturmadıkları için simge ve formül ile ifade edilemezler. Homojen karışımlar ve heterojen karışımlar birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Homojen kelimesi gündelik hayatta da sıklıkla kullanılan bir terimdir. Kullanım alanından da anlaşıldığı üzere eşit dağılmış malzemeler için kullanılmaktadır. Homojen karışımların incelenmesi sırasında görüntü olarak her şekilde aynı olduğu dikkat çekmektedir. Diğer adı çözelti olan homojen kelimesi Fransızcadan Türkçeye geçmiştir.

Homojen ne demek, Homojen nedir sorusuna en net cevap birbiri ile karışabilen ve birbiri içerisinde dağılabilen saf maddeler olduklarıdır. Tek bir madde gibi görünen homojen karışımlar özellikle su ile sürekli olarak kıyaslanmaktadır. İncelenmesi halinde kolaylıkla anlaşılabilmesine karşın çıplak gözle kolaylıkla tespit edilmesi neredeyse imkansızdır. Hava, şekerli su, alkollü su, kolonya, sirke, göz yaşı ve bulaşık deterjanı homojen karışımlara verilen en basit örneklerdir. Bu örneklerden de anlaşılabildiği gibi karışımlar tek bir şekilde görülmektedir. Ayrıca gaz karışımların neredeyse tamamı homojen karışımdır. Süzme yöntemi kullanılarak ayrılmaları mümkün olmadığından basit bir şekilde anlaşılabilirler.
Homojen karışımların özellikleri şu şekildedir;

  • Homojen maddelerin çıplak göz ile anlaşılması mümkün değildir. Mikroskop ile bakılması durumunda anlaşılabilirler.
  • Tek bir madde gibi görünürler.
  • Sabit bir kaynama, erime veya yoğunlukları yoktur.
  • Süzülerek bileşenlerinin ayrılması mümkün değildir.
  • İki saf maddenin bir araya gelmesi ile oluşurlar.
  • Kütle korunurken, hacmin korunmasının garantisi yoktur.
  • Her şekilde aynı özellikleri gösterirler.
homojen nedir

Sınıflandırılmış Homojen Karışımlar

Her bölgesinde aynı özelliği gösteren homojen karışım belirli sınıflandırılmalar içermektedir. Karışımın daha kolay algılanması ve incelenebilmesinde sınıflandırmalar önemli bir görev üstlenir. Çözücü ve çözünen olarak iki alt başlıkta incelenmektedir. Çözücü ve çözünen grubu arasında su her zaman çözücü olarak ifade edilmektedir. Çözücü iki madde arasında miktarı daha fazla olandır, çözünen ise miktarı daha az olan olarak tanımlanır. Bu durum maddeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Bu sınıflandırılma sonrasında çözünen madde miktarına bağlı olarak da ayrımlar yapılmaktadır. Dolmuş çözelti, doymamış çözelti ve aşırı doymuş çözelti şeklinde yapılan sınıflandırmada çözelti ile ilgili bilgi alınması kolaylaştırılmaktadır. Bu seçenekler arasında aşırı doymuş çözeltiler kararsız olarak nitelendirilmektedir. Belirli bir sıcaklık seviyesinde yoğun olarak çözünen içermektedir.,

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir