İbn-i Sina Kimdir?

İbn-i Sina Kimdir?

Tıp bilimine olan ilgisi ve yeteneğiyle ortaya koyduğu eserler yüzyıllar boyu hem batıya hem de doğuya öncülük etti. Bulduğu tedavi yöntemlerinin doğruluğu günümüzde dahi değişmemiş, resmi hala Paris’in en ünlü tıp okullarında asılı duruyor İbn-i Sina’nın. İbn-i Sina eserleri ile tıp alanında çığır açmış ve tedavi yöntemleriyle sayısız hastalığın tedavisini bulmuştur. Sadece tıp alanında değil aynı zamanda matematik, felsefe ve astronomi gibi alanlarda da çalışmada bulunmuştur. İbn-i Sina kimdir, eserleri ve bulduğu tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yazımızda İbn-i Sina hayatı kısaca anlatıldı.

İbn-i Sina Hayatı

Avrupa’da Avicenna olarak tanınan İbn-i Sina’nın esas ismi Ebu Ali el-Hüseyin ibni Abdullah ibn-i Sina el-Belhi olarak biliniyor. Ünlü tıp alimi 980 yılında Afşana şehrinde dünyaya gelmiş. Babası dönemin Samanoğulları sarayında görevli bir maliye kâtibi ve aynı zamanda önemli ilim adamlarından biri olan Abdullah Bin Sina. Babası tarafından eğitim gören İbn-i Sina aynı zamanda yaşadığı dönemin en saygın ilim adamlarından eğitim aldı. Yüzyıllar geçse bile isminin asla silinemeyeceği tıp eğitimi ise Kuşyar olarak bilinen bir doktor tarafından verildi.

Keskin zekâsı, kuvvetli hafızası ve yetenekleriyle daha 10 yaşındayken kendini belli etmeyi başarmıştı İbn-i Sina. 10 yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş, 14 yaşına geldiğindeyse tahsil gördüğü alanlarda kendisine ders veren hocalarını geride bırakmaya başlamıştı. 16 yaşına geldiğindeyse esas adını duyurduğu tıp ilmine ağırlık verdi. Bu dönem içerisinde sadece tıp alanında kendini yetiştirmekle yetinemeyip hastalıklara yeni tedavi yöntemleri de üretti. 19 yaşına geldiğindeyse kesin olarak doktorluk unvanına sahip olmayı başardı. Hastalarından herhangi bir ücret talep etmeden tedavilerini gerçekleştirmeye başladı.

ibni sina kimdir

Dönemin Samani hükümdarı olan Nuh bin Mansur’un hastalığına şifa bulmasıyla Buhara’nın en zengin kitaplığına sahip olan kütüphaneyi istediği gibi kullanmasına olanak sağlandı. Buradaki kitapları okuyarak detaylı olarak inceleme fırsatı buldu ve böylelikle 21 yaşına geldiğinde yaşadığı dönemin en saygın hekimleri arasında bulunmayı başardı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Samani saltanatına son verilmesiyle beraber Buhara’nın yönetimi Gazneli Mahmud’a geçti. İbn-i Sina bu olayın ardından Harzem’e taşındı. Ancak İbn-i Sina’nın düzensiz şekilde yaşayışı Gazneli Mahmud’u rahatsız etmişti. Bu nedenle bir süre gezgin olarak dolaştı ve bu süreçte birçok hastayı tedavi etti. Kısa süren gezginlik yıllarından sonra Hemedan’a gitti. Burada bir süre vezirlik yapsa da hapse atılması ve düşmanlarının çokluğu onu tekrar gezginliğe itti. Daha sonraysa Kâkûyi Hükümdarı yanında bir süre görev yaptı. 1036 yılına gelindiğindeyse bir sefer esnasında geçirdiği mide rahatsızlığı nedeniyle vefat etti.

İbn-i Sina Eserleri

İbn-i Sina başta tıp alanında olmak üzere matematik, astronomi ve felsefe gibi alanlarda çalışmış ve eserler ortaya koymuştu. İbn-i Sina kitapları şu şekilde:

  • Kitabü’ş-Şifa
  • El-Kanun fi’t-Tıb
  • İşarat ve’l-Tembihat
  • Kitabü’l-Necat
  • Risale fi-İlmi’l-Ahlak

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

İbn-i Sina Kimdir?

İbn-i Sina, Tıp alanında unutulmaz ve paha biçilmez eserler oluşturmuş olan ünlü Türk düşünürü ve bilim adamıdır.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir