Influencer Marketing Nedir?

Influencer Marketing Nedir?

Influencer ya da influencer marketing gibi kavramları sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber çok sık duymaya başladık. Gelişen teknoloji ve sosyal medyanın hayatımızda iyiden iyiye yer etmesiyle birlikte bu kavramlar önem kazanmaya başladı. Kullanıcıların birçoğu bu kavramların hayatımıza girmesiyle birlikte ne anlama geldiklerini merak etmeye ve araştırmaya başladı.

Ticaretin ve alışverişin online ortamlara, özellikle de sosyal medya mecralarına taşınmasıyla beraber pazarlama stratejileri değişiklik göstermeye başladı. Özellikle yüksek takipçiye sahip olan sosyal medya fenomenleri markaların reklamlarını yaparak markalara büyük kar sağladı. Influencer ve influencer marketing kavramları da tam olarak bu noktada ortaya çıktı. Peki bu kavramlar ne anlama geliyor ve özellikel online ticarette ne gibi bir öneme sahipler? Gelin influencer ve influencer marketing ne demek, ne işe yarar daha yakında bakalım…

Influencer Ne Demek?

Sosyal medya hızla hayatımıza girdi. Bu beraberinde ismini sıklıkla duyduğumuz birçok ünlü de hayatımıza girdi. Youtube video üreticileri, instagram fenomenleri, vloggerler ve daha pek çoğunu sosyal medyanın en çok takip edilen ve sevilen isimlerinden oluşuyor. Bu isimler onları takip eden geniş kitlelerin fikirlerinde ve düşüncelerinde etkili olan, davranışlarını değiştirme gücüne sahip kişiler.

influencer marketing

Örnek verecek olursak severek takip ettiğiniz ünlü bir instagram fenomenin instagram story kısmında paylaştığı ve çok beğendiğini söylediği bir kitap sizin de ilginizi çekecek ve okumak isteyeceksinizdir. Ya da daha önce kullanmadığınız bir yüz bakım ürününü takip ettiğiniz bir instagram fenomeninin paylaşımlarında gördüğünüzde siz de bu ürünü denemek isteyeceksinizdir. İşte bu severek takip ettiğiniz isimlere influencer adı veriliyor. Belirli bir kitlenin davranışlarına ve düşüncelerine etki edebilen kişilere influencer deniliyor. Takip ettiğimiz pek çok influencer ise davranışlarımıza, okuduğumuz kitaplara, kullandığımız ürünlere ve giydiğimiz giysilere kadar etkili olabiliyor ve bilirkişi görevini üstlenebiliyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Influencer Marketing Ne Demek?

Influencer marketing markaların tanıtımlarını yapmak ve ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için kullandığı yöntemlerin başında geliyor. Geniş takipçi kitlesine sahip olan influencerlarla anlaşan büyük markalar ürünlerini influencerlara yollayarak paylaşımları üzerinden takipçilerine tanıtmalarını sağlıyor. Böylelikle takipçileri bu ürünleri merak ediyor ve almak istiyor. Böylelikle markalar hem müşteri kitlelerini artırıyor hem de belirli kitlelerle ürünlerini buluşturmuş oluyor. Ürün tanıtımı ve ürünlerin tanıtımı için en ideal yöntemlerden biri olan influencer marketing sayesinde markalar daha fazla müşteriye ulaşıyor ve bulundukları sektörde ön plana çıkmayı başarıyorlar. Pek çok influencer da bu yöntem sayesinde gelir elde edebiliyor. Sadece büyük markalar değil, aynı zamanda bulunduğu sektörde adını duyurmak isteyen markalarda influencerlarla iletişime geçerek ürünlerinin ve markalarının tanıtımlarını yapmış oluyor. Sosyal medyanın sahip olduğu gücü kullanarak hem influencerlar gelir elde etmiş oluyor hem de markalar ürünlerinin tanıtımlarını yapmış oluyorlar. Influencer marketingi önemli kılan üç ayrıntı şu şekildedir:

  • Orijinal içerik: Influencer marketingin en önemli ayrıntısıdır. Influencerlar ürünlerin tanıtımını yaparken ilgi çekici ve orijinal içerikler üretmelidirler.
  • Tüketici güveni: Kullanıcıların birçoğu influencerların yorumlarına güvenir ve doğrudan bu yorumlardan etkilenir.
  • Sosyal medya: Influencerların takipçi sayılarının çokluğu markaların ulaşabilecekleri müşteri sayısını doğrudan etkiler.

SEO hizmetimiz ile sizde Google’da ilk sayfaya yükselin!

Influencer Ne Demek?

Sosyal medya mecraları üzerinden belirli kitleleri yönlendirme gücüne sahip olan Youtube, instagram ve twitter gibi sosyal medya fenomenlerine verilen isim.

Influencer Marketing Ne Anlama Geliyor?

Influencerlar aracılığıyla markaların veya işletmelerin ürünlerinin veya markalarının tanıtımlarını yapmasıdır.

Influencer Marketing Neden Önemlidir?

Influencerlar belirli kitlelerin davranışlarına doğrudan etki edebilmektedirler. Kullandıkları ürünler, giydikleri kıyafetler takipçileri tarafından oldukça ilgi görmektedir. Markalar bu sayede ürünlerini influencerlar üzerinden daha fazla müşteriye ulaştırabilmekte ve daha fazla gelir elde edebilmektedir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir