İnovasyon Nedir?

İnovasyon Nedir?

İnovasyon nedir sorusunun cevabı tek bir cümleyle tanımlanabilecek kadar basit değildir. En genel tabiriyle yenilenmek veya yenilikçilik anlamına gelen inovasyon var olan ürünlere yenilik getirmek veya var olan bir soruna çözüm üretmek anlamına gelir. Pek çok kişi yanılgıya düşerek inovasyon ne demek sorusuna buluş, icat şeklinde cevap verse de inovasyon asla buluş veya icat değildir. Bu yazımızda sizlere inovasyon ne anlama gelir, ayrıntılı bir şekilde anlattık.

İnovasyon Ne Demek?

İnovasyon daha önce üretilmiş bir ürüne işe yarar yenilikler katarak o ürüne yenilik kazandırmaktır. Ya da mevcut bir soruna çözüm önerisi getirerek ortaya yenilikçi bir düşünce atmaktır. Bahsedilen yenilikler yeni pazarlama metotları, iş uygulamalarında yeni yöntemler veya herhangi bir işi yaparken yeni bir organizasyon yöntemi ortaya atmak olabilir. İnovasyon oldukça geniş çaplı düşünülebilen, yeni fikirlerin ortaya atıldığı ve bunların geliştirilerek ilerletilebilmesi durumudur. Bu durum sonucu ortaya atılan yenilikçi düşüncelerinse tamamen özgün olması gerekmektedir. Yani inovasyon süreci sonucunda ortaya atılan yenilikçi düşünce ya var olan bir soruna özgün çözüm üretmeli ya da var olan bir ürüne yenilikçi özellik kazandırmalıdır. (Vikipedi)

İnovasyon Neden Önemlidir?

İnovasyon toplumların ve ülkelerin ekonomilerini kalkındırmaları için büyük önem arz eder. Zira yenilikçi fikirler ortaya koymayı başaran işletmeler bulundukları sektörde rekabeti arttırırlar. Bu durum beraberinde yeni iş fikirlerinin ortaya atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra belirli bir sektörde ortaya atılacak yeni bir fikir yeni bir iş alanı da doğurur. Bunun sonucu olaraksa sektörün açtığı iş alanındaki açığı işsiz kesim doldurarak ülkedeki işsizlik seviyesinin düşmesini sağlar. Ayrıca ortaya atılan inovasyon fikirleri sayesinde hem var olan ürünlere yeni bir işlev kazandırılır hem de var olan problemlere kalıcı çözümler üretilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

inovasyon nedir

İnovasyon Örnekleri

Her gün yeni bir inovasyon örneği ortaya atılıyor. Özellikle bilim ve teknoloji alanında ortaya çıkan yenilikçi düşünceler sayesinde hali hazırda bulunan sektörlerin alanı oldukça genişledi. Sizler için bulduğumuz çeşitli inovasyon örnekleri şu şekilde:

  • Iphone model telefonlar için temassız şarj aleti üretmeyi başaran bir firma ortaya attığı bu inovatif fikirle sektörde yeni bir pazar oluşturmayı başardı. Şimdiden gerekli yatırımları sağlayan firma kablolu şarj aletlerinden daha hızlı şar etmeyi başaran bir cihaz üretti.
  • Başka bir firmaysa ürettiği su geçirmeyen tişörtler sayesinde sıvı bir madde döküldüğünde leke tutmayan tişört geliştirdi.
  • Kaliteli uyku sağlayan ve bireylere kendi uyu düzenlerini kazandırmayı başaran uyku maskesi kazandığı finansal destekle çokça rağbet görüyor. Diğer uyku maskelerinden farklı olarak kullanıcılara ek özellikler sağlamasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye İnovasyon Haftası

Son yıllardaysa ülkemizde yenilikçi düşüncelere karşı verilen önem artıyor. Yaklaşık son altı yıldan beri ülkemizde inovasyon haftası kutlanmakta ve çeşitli seminerler düzenlenmekte. Türkiye inovasyon haftası kapsamında düzenlenen seminer ve programlara her yıl onlarca kişi katılmakta. Türkiye inovasyon haftası içerisinde düzenlenen etkinlikler boyunca yeni iş fikirleri tartışılıyor ve inovatif fikirler geliştirmek isteyen bireylere ilham kaynağı sağlanıyor.

Instagram’da popüler bir kullanıcı olmak ister misiniz? https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-hikaye-izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir