Instagram Arayüz Tasarımı Yeni Bir Döneme Geçiyor

Instagram Arayüz Tasarımı Yeni Bir Döneme Geçiyor

Instagram Arayüz tasarımı, uygulama yayınlandığı andan bu yana gündem olan konulardan bir tanesi. Uygulama ilk yayınlandığı yıllarda farklı arayüzüyle, diğer sosyal medya uygulamalarından ayrılmıştı. Uzun sürede bu farklı arayüz tasarımı kullanıldı. Geçtiğimiz senelerde ise bu düzende bir yenilenme gördük. İlk olarak logo değişti ve modern bir arayüze geçiş yapıldı.

Yapılan arayüz değişiklikleri sonrasında “daha modern Instagram” sloganı da ortaya çıkmış oldu. Fakat trendler sürekli değişiyor ve Instagram yetkilileri de kullanıcıları geri bildirimlerine oldukça önem veriyor. Hal böyle olunca değişimin sürekli olması da kaçınılmaz bir durum olarak bekleniyordu. Beklendiği gibi oldu ve Instagram Arayüz tasarımının 3.kez değişeceği bilgisi ortaya çıktı. Dilerseniz hemen Instagram Arayüz tasarımının nasıl değişeceğinden söz edelim.

Instagram Arayüz Nasıl Değişecek?

Yeni arayüzde ilk büyük değişiklik keşfet bölümünde karşımıza çıkacak. Öncelikle bu bölümde yeni bir düzene geçildiği göreceğiz. Yeni keşfet bölümünde kategoriler sınıfının gösterildiğini göreceğiz. Bunu bir görselle açıklayalım.

Instagram Arayüz

Yukarıdaki görselde görebileceğiniz gibi ana arayüz üzerinde, paylaşımların hemen üst bölümünde kategorize edilmiş olan sınıflar var. Bu kısımda fotoğraf, hayvanlar, insanlar, spor gibi birçok kategorisinin kullanıldığını görüyoruz. İşte bu sınıflandırma yeni keşfet bölümü olacak. Hangi bölüme ilgi gösteriyorsanız, bu bölümün sınıfına giriş yapabileceksiniz.

Diğer bir kısım ise yine görselde görebileceğiniz gibi etiket kısmı. Etiket kısmında da kategorilerin hemen altında bir akış göreceksiniz. Son dakika haberleri gibi ince bir çizgi ile etiketlerde kullanıcılara gösterilecek ve bu şekilde de ilgilendiğini etiketlerin paylaşımlarına girebileceksiniz. Bunun dışında paylaşım ekranında da paylaşımların daha geniş bir çerçeve ile görüntüleneceği görülüyor.

Instagram Arayüz Değişiklikleri Ne Zaman Gelecek?

Yeni düzen için şimdilik ortaya çıkan bilgiler bu kadar ile sınırlı. Fakat hemen ekleyelim ki yeni düzen yayınlandıktan sonra daha önemli değişikliklerde görebiliriz. Bunun için yaz aylarını beklemek gerekecek. Şu an Instagram Arayüz tasarımı beta aşamasında ve Android işletim sistemi üzerinden test ediliyor. Testlerin tamamlanmasının ardınsan, muhtemelen yaz ayları gibi yeni güncellemenin gelmesi bekleniyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

 

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir