Instagram Arka Plan Uygulamaları Güvenlik Sorunu Yaratıyor

| Şubat 24, 2016 | Sosyal Medya| Yorum Yok*/?>
Instagram gündem

Instagram arka plan uygulamaları yetkililerin önemli uyarılarına rağmen ciddi  sorunlara neden oluyor. Zira uygulamada ortaya çıkabilecek olan güvenlik açıkları çok büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Kullanıcıların kişisel bilgileri ve benzeri birçok bilgisi bu şekilde her hangi bir güvenlik tehdidiyle çalınabiliyor. Bu nedenle Instagram artık ikili güvenlik sistemine geçeceği bile söylenmişti. Söz konusu haberin ardından ise kullanıcılarda daha dikkatli olması konusunda uyarıldı. Zira Instagram’ın alacağı önlemler kadar kullanıcıların kendilerinin alacakları önlemlerde hesap güvenliği için oldukça önemli.

Bu bağlamda en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise arka plan uygulamaları. Zira Instagram için direk Instagram üzerine kurulan bu uygulamalar büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Eklenti olarak kullanılan bu uygulamaların sahte uygulama tehditleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Hatta sadece bu amaçlı yapılmış uygulamalar bile var. Kimi zaman başka hesapları takip etmenize kimi zaman sayfanızda reklamlar gözükmesine neden olan sahte uygulamalar bazen direk olarak hesabı da ele geçirebiliyor. Bu gibi olumsuzlukların önüne geçebilmek içinse mutlaka uygulamaları resmi uygulama mağazasından indirmek gerekiyor. Ancak bu şekilde kontrolü yapılmış güvenilir uygulamalar eklentiler yüklemek mümkün. Bunun dışında sahte olduğunu veya zarar verdiğini düşündüğünüz eklentileri kaldırmak içinde Instagram’ın resmi internet sayfasında oturum açmalı ve ardından uygulama yönetici kısmına girip eklentileri kaldır demelisiniz. Böylelikle kolayca sahte yazılımlardan kurtulabilirsiniz.

Instagram arka plan bilgilerini kullanarak güvenlik konusunda epey ciddi çalışmalar yürütmeye başladı. Özellikle güvenlik açıkları için birçok güncelleme ve düzenleme yapan Instagram yetkilileri işleyiş hakkında da güvenlik konusunu ön plana çıkarmaya başladı. Tabi bunun yanında hemen belirtmek gerekiyor ki Instagram’ın önceliği tabi ki uygulananın kendi güvenliği. Kullanıcıların güvenliği için ise biraz daha farklı bir çalışma olduğunu söylemek lazım. Bu bağlamda kullanıcıların en çok merak ettikleri ise Instagram’ın bu bağlamda özel bilgileri kullanıp kullanmadığı. Zira Instagram güvenlik konusunda birçok çalışma yapıyor ama uygulamanın kendisinin ne kadar güvenli olduğu bilinmiyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Amerikalı Hostes Taylor Tippett Instagram Uygulamasının Yeni Fenomeni Oldu

Kafaları karıştıran nokta ise Instagram’ın arka planda çalışarak kullanıcı bilgilerini toplaması. Bu konuda geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Instagram aka plan çalışma sistemini değiştirdiklerini duyurdu. Artık özellikle konum bilgileri konusunda uygulama direk izinli olarak yükleniyor. Yapılan paylaşımlarınızı ya da konumlarınızı bu şekilde Instagram rahatlıkla toplayabiliyor. Çoğu kullanıcı bunun farkına bile varmadan uygulamayı kullanamaya devam ediyor. Başka bilgilerin toplanıp toplanmadığı konusunda Instagram net bir açıklama yapmasa da bu detaylar bilinmiyor. Kullanıcıların konum ve benzeri bilgileriniz koruması için ise ayarlar sekmesinden uygulama izinlerini kaldırması gerekiyor. Aksi halde Instagram yükleme aşamasında da onaylanan kullanıcı sözleşmesine dayanarak bilgileri saklayabiliyor. Özellikle konum bilgisi vermek istemeyen kullanıcıların bu noktaya dikkat etmeleri önemli.

İlginizi çekeilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/takipci/turk-gercek

Instagram Arka Plan Uygulamaları Güvenlik Sorunu Yaratıyor
4.5 (89.16%) 155 votes

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +