Instagram Arttırılmış Gerçeklik Efektleri Kullanıma Alınıyor

Arttırılmış gerçeklik teknolojisi son dönemde bir hayli popüler hale gelmeye başladı. Sanal gerçeklik teknolojisinin bile önüne geçen arttırılmış gerçeklik, Apple tarafından da kullanılmaya başlandı ve dünya genelinde artan bir popülariteye ulaşmaya başladı. Tabii ki ilgi bu yöne doğru kayınca sosyal medyada da bu yöne doğru bir eğilim olması kaçınılmaz olarak değerlendirilebilir. Nitekim beklendiği gibi oldu ve baştan yüz filtreleri olmak üzere, arttırılmış gerçeklik teknolojisinin sosyal medya paylaşımlarında da aktif olarak kullanılmaya başlandığını gördük. Snapchat ve Facebook bu alanda öne çıkıyor olsa da geçtiğimiz günlerde yapılan duyurular bu alanda Instagram’ın dda hazırlıklarına başladığını gösteriyor. Instagram Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi için ilk paylaşımlar ise doğrudan Facebook tarafından geldi.

Sosyal medya devi tarafından yapılan paylaşımda Instagram Arttırılmış Gerçeklik sisteminin denemelerinin çoktan başladığını da gördük. Peki nedir bu yeni teknoloji? Nasıl bir fark oluşturacak?

Instagram Arttırılmış Gerçeklik Nedir?

Instagram Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi yine efektler üzerinden yürüyecek. Facebook’un ana uygulamasında kullandığı sisteme benzer bir sistem kullanacak olan Instagram başta yüz filtreleri olmak üzere, efektleri çok daha profesyonel hale getirecek. Bunun hemen sonrasında uygulama üzerinden kullanıcıların kendi efektlerini oluşturmasına da izin verilecek.

Instagram Arttırılmış Gerçeklik

Kullanıcılar selfie çekerken tıpkı yüz efektlerinde olduğu gibi arttırılmış gerçeklik efektlerini kullanabilecek. Çok daha başarılı şekilde her kullanıcının yüzüne birebir uyumlu olarak entegre edilen efektler görebileceksiniz. Şu an kullandığımız efektlerin çok daha zenginleştirileceğini söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında kullanıcıların kendi düzenlemelerini yapmasına da izin verilecek.

Yani arttırılmış gerçeklik sistemiyle oluşturduğunu sanal nesneleri kendinize göre düzenleyebileceksiniz ve bu düzenleme sonrasında istediğiniz kişiyle oluşturduğunuz efekti paylaşabileceksiniz. Tüm bu artılar için ise bir süre daha beklemek gerekiyor. İddialara göre Instagram bu özelliği yaz sonunda kullanıma alacak.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Ronaldo Ve Irina Hakkındaki İddialara Cevap Geldi

Son dönemin en popüler teknolojisi sanal gerçeklik teknolojisi. Akıllı telefonlardan hemen sonra ortaya çıkan teknoloji şimdilerde oldukça ilgi gören bir alan olarak dikkat çekmekte. VR adı verilen gözlüklerle beraber yürütülen yeni teknoloji kullanıcıların görüntüledikleri görüntüler içerisinde yer alma hissine kavuşmalarını sağlıyor. 360 derece görüntü imkanı sunan sanal gerçeklikle beraber özellikle video çekimlerine verilen önem de artmaya başladı. Zira sadece VR gözlükler değil bu alanda 360 derece çekim yapabilen kameraları da görmeye başladık.

Ortaya çıkan yeni teknoloji bir yandan da gözleri sosyal medya uygulamalarına çevirdi. Zira hem VR videoların hem de VR çekimlerinin sosyal medya platformları nasıl etkileyeceği merak konusu. Bu noktada fotoğraf paylaşımı ve video paylaşımı konusunda ilk akla gelen sosyal medya uygulaması olan Instagram’ın da kullanıcılara VR konusunda yeni bir güncelleme sunup sunmayacağı merakla beklenmeye başladı. Aslında Instagram’a VR video yükleme işlemi gerçekleştirilebilir. Fakat bu noktada hem boyut hem de görüntü kalitesi sınırı karşımıza çıkıyor. Çok daha kararlı bir yapı oluşturmak için mutlaka Instagram’ın da bu konuda yeni bir güncelleme yayınlaması gerekiyor. Fakat henüz yeni yeni yayılmaya başlayann teknoloji için de Instagram yetkililerinden yapılmış her hangi bir çalışma açıklaması yok. Yani güncelleme düşünülse dahi daha bir süre beklemek gerekecek gibi.

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

One Comment

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +