Instagram Beğenileri Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram Beğenileri Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de, “Instagram beğenileri neye göre sıralanıyor?” sorusunun cevabıdır. Paylaştığımız bir gönderiye yapılan beğenilerde bazı isimleri en üstte görmekteyiz. Neden o isimler en üstte çıkıyor? Instagram fotoğrafımızı ilk beğenen kişiyi nasıl bulabiliriz? Instagram beğenileri neden bu şekilde sıralanıyor? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Instagram Beğeni Sıralaması

Instagram’da fotoğraf ya da video paylaştığınız zaman, sizin gönderiniz takipçilerinizin ana sayfasına düşer ve gönderinize beğeniler gelmeye başlar. Gönderinizi beğenen kişileri görmek için de gönderinin hemen altında yer alan beğeni sayısına tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan listede gönderinizi beğenen tüm kişileri liste halinde görebilirsiniz. Bu listede bazı isimler listenin üst sıralarında çıkmaktadır. Dikkat ederseniz diğer gönderilerinizde de beğenen kişiler aşağı yukarı aynı şekilde listelenir. Yani üst sıralarda çıkan kişiler her gönderinizde listenin üstünde çıkmaktadır.

Instagram beğeniler için farklı bir algoritma kullanmaktadır. Önceki yıllarda gönderi beğenileri kronolojik olarak sıralanıyordu. Gönderinizi beğenen ilk kişi listenin en üst sırasında yer alıyordu. Listenin devamı da o kişilerin beğenme zamanına göre belirleniyordu. Şimdi ise durum farklı. Fotoğrafınızı beğenen ilk kişiyi sadece Instagram akışınızda görebilirsiniz. Instagram’ın kullandığı algoritma beğeni sıralamasını da değiştirdi. Peki, Instagram beğenileri neye göre sıralanıyor?

instagram beğenileri sıralaması

Instagram Beğenilerinde En Üstte Çıkan Beğeni

Fotoğrafınızı beğenen kişiler rastgele sıralanmıyor. Instagram algoritmasına göre en fazla etkileşimde olduğunuz hesaplar, beğeni listesinde en üstte çıkıyor. Etkileşiminizin fazla olduğu hesaplar, gönderinizi en son beğenen kişiler bile olsa beğeni listesinde onları yukarıda görürsünüz.

Instagram’da bir hesapla etkileşimde olmak, ne anlama geliyor bunu da açıklayalım. Gönderilerinizi sürekli beğenen, profilinize sıklıkla bakan, mesajlaştığınız bir hesap ile yoğun etkileşim içerisinde olduğunuz söylemek mümkün. Siz de o hesapların beğeni listesinde en üst sıralarda çıkarsınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Gönderilerinizi şimdi açıp kontrol edin, üst sıradaki isimlerin şu kişiler olduğunu göreceksiniz:

  • En yakın arkadaşınız, sevgiliniz, aile üyeleri
  • Sizi çok sıkı takip eden bir hesap
  • Gönderilerini düzenli olarak beğendiğiniz bir hesap
  • Düzenli olarak mesajlaştığınız bir hesap
  • Profilini açıp sürekli kontrol ettiğiniz bir hesap

Yapacağınız bu kontrol ile de Instagram beğenilerinin en çok etkileşim kurduğunuz hesaplara göre sıralandığını teyit edebilirsiniz.

Herkese açık bir hesap kullanıyorsanız eğer beğeni listenizde en sondaki beğenilerin de sizin takip etmediğiniz hesaplardan oluştuğunu görürsünüz. Yani en az etkileşimde olduğunuz ya da hiç etkileşiminizin olmadığı hesaplar en sonda yer alır.

Instagram beğenilerinde çıkan ilk isimler bazı zamanlarda sizi şaşırtabilir. Etkileşiminiz olmayan bir ismi de üst sıralarda görebilirsiniz. Bu durumda anlamalısınız ki o kişi sizin profilinize sıklıkla giren ve gönderilerinizi beğenen, kaydeden bir hesaptır. 

Instagram Beğenilerinde İlk İki Sıra Nasıl Belirlenir?

Instagram’da kendi gönderileriniz haricinde diğer kişilerin gönderilerine baktığınızda da bazı isimleri gönderinin altında direkt görürsünüz. Beğenen kişilere bakmak için tıkladığınızda da tıklamadan önce görünen ilk iki isim yine en başta gösterilir. Bu beğeni sıralaması da yine etkileşiminizin fazla olduğu kişilerden oluşmaktadır.

“Instagram beğenileri neye göre sıralanıyor?” sorusunun cevabını bu yazımızda tüm detayları ile anlattık. Siz de Instagram profilinize girip bu detayların doğruluğunu teyit edebilirsiniz.

Instagram Destek blogları ile hesabınızı büyütmek için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Instagram Beğenileri Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram beğenileri en fazla etkileşimde bulunduğunuz hesaplara göre sıralanmaktadır.

Instagram Beğenilerini Nasıl Görebilirim?

Gönderinizin hemen altında yer alan “? kişi beğendi” yazısına tıklayarak gönderinizi beğenen tüm kişileri görebilirsiniz.

Instagram Beğenilerinde Çıkan İlk İki İsim Nasıl Belirlenir?

Ekileşiminizin fazla olduğu isimleri gönderilerin altında, listeye tıklamadan da görebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir