Instagram Butik Hesabı Açma ve Yönetme Rehberi

Instagram Butik Hesabı Açma ve Yönetme Rehberi

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahip olan Instagram, küçük işletmelerin vazgeçilmez satış alanı oldu. Dijital mecralarda satış yapmayı tercih eden işletmeler, Instagram’da da mutlaka bir butik hesabı açarak satışlarını destekliyor. Son yıllarda da bu hesapların sayısının hızla arttığını görüyoruz. Biz de sizlere kılavuz olacak Instagram butik hesabı açma ve yönetme rehberi hazırlamak istedik. Sizin de butik hesap açma planlarınız varsa ya da var olan hesabınızı geliştirmek istiyorsanız, yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Küçük işletmeler için her türlü kolaylığı sağlamaya çalışan Instagram’da butik hesap nasıl açılır ve butik hesap nasıl yönetilir, yakından inceleyelim.

  • Kullanıcı Adınız Akılda Kalıcı Olsun

Instagram butiği açarken seçeceğiniz kullanıcı adınız mutlaka akılda kalıcı, özgün ve sizin işinizi tanımlayan bir isim olmalı. Çok uzun ve tamamen yabancı kelimelerden oluşan kullanıcı isimleri ne yazık ki dikkat çekmez, kullanıcıların aklında yer etmez. Bu nedenle yalın ve sizi yansıtan bir kullanıcı adı ile ilk adımınızı atın. Bu duruma en güzel örnek, “pelininayakkabilari” hesabı verilebilir.

Görselliğe Önem Verin

  • Hesabınıza Uygun Bir Logo Tasarlayın

Kullanıcı adınızı belirledikten sonra, isminizi ve sattığınız ürünleri yansıtan bir logo tasarlayın. Instagram profil fotoğrafınızda mutlaka logonuz yer alsın. Ayrıca paylaştığınız fotoğraf ve videolarda, hikayelerinizde de logonuzu kullanmaya özen gösterin. Bu sayede müşterileriniz üzerinde marka algısını kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

  • Hesabınız Gizli Olmasın

Instagram’daki butik hesapların bazıları gizli hesap kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu durum sizin için fayda sağlamaz. Gizli hesabı tercih eden hesaplar da rakiplerin kendilerini rahatça takip edememesi ya da takipçilerinin sayısını artırmak için bu yöntemi uyguluyor. Ama belirttiğimiz gibi çok da doğru bir uygulama değil. Çünkü sizin hedefiniz takipçi kazanmak yani müşteri kazanmak. Şöyle düşünün; AVM’de gezerken kepenkleri kapalı olan bir mağaza ile karşılaştınız, içerisi görünmüyor ama mağaza açık! Ne sattığını bilmediğiniz bir mağazaya hiçbirimiz girmek istemeyiz çünkü ortada ilgimizi çeken bir şey yok!

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

instagram butik hesabı
  • Butiğiniz Hakkında Bilgiler Verin

Profilinizin açıklama bölümünde butiğiniz hakkında ayrıntılı bilgiler verin. Ne satıyorsunuz, el emeği ürünler mi, ödeme koşulları nelerdir, kargo ücreti size mi ait vb bilgiler mutlaka yer alsın. Ayrıca web siteniz varsa adresini açıklamada kullanın. Bu durum müşterilerinizin size güven duymasını da sağlayacaktır. Web siteniz yoksa da yakın zamanda edinmenizi tavsiye ederiz.

  • Kargo Ücreti Hakkında Müşterinizi Bilgilendirin

Instagram butiklerinin en çok sorun yaşadığı durum, kargo ücretleridir. Müşterinize kargo ücretini net bir şekilde ifade edin. Müşteri kargoyu aldığında ya da ödeme yapacağı esnada kargo ücretinin farklı olduğunu görürse bu güven yıkan bir durum olur.

Kargo şirketlerinden teklif isteyin ve anlaşmalı olduğunuz birden fazla kargo şirketi olsun. Kargoyu ücretsiz yapmak istiyorsanız da ürün fiyatına kargo maliyetini yansıtabilirsiniz. “Kargo bedava” ifadesi müşterilerin de ilgisini çekmektedir.

Rakip Analizine Önem Verin

  • Rakiplerinizi Yakından Takip Edin

Rakiplerinizi belirleyip onların neler paylaştığına, fiyat bilgilerine, paylaşım yaptığı saat aralıklarına, nasıl bir dil kullandıklarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Her rakibinizi yakından takip edin ve butiğiniz geliştiğinde bile takip etmeyi bırakmayın.

Rakiplerinizi takip eden, onların paylaşımlarını beğenen hesaplara takip isteği gönderebilirsiniz. Bu sayede potansiyel müşteri kitlenize kendinizi göstermiş olursunuz.

  • Ürün Fotoğraflarınız Kaliteli Olsun

Ürün fotoğraflarınızın iyi kalitede olmasına özen göstermelisiniz. Bulanık, karanlık ya da dağınık bir ortamda çekilen fotoğrafları profilinizde paylaşmayın. Belli bir konseptiniz olsun ve o doğrultuda ilerleyin. Kullanıcılar profilinize girdiği zaman karmakarışık paylaşımlar ile karşılaşmasın. Eğer bütçeniz uygunsa profesyonel fotoğrafçılar ile de çalışabilirsiniz.

  • Paylaşımlarınızda Ürün ile İlgili Bilgiler Verin ve Hashtag Kullanın

Paylaştığınız ürün hakkında bilgi vermeyi ihmal etmeyin. Örneğin; beden bilgisi, kullanılan malzeme, kumaşı, fiyatı gibi detayları açıklama bölümünde mutlaka yazmalısınız.

Aynı zamanda paylaşımlarınızın ilgili kişilere görünebilmesi için hashtag kullanmalısınız. Rakiplerinizin kullandığı hashtagleri kontrol edin. Sizi ilgilendiren hashtagler takipçi sayınızın artmasını da sağlayacaktır.

  • Ürününüzü Kullanan Kişilerden Fotoğraflar İsteyin

Ürününüzü satın alan, kullanan müşterilerinizden fotoğraflar isteyip bunları hesabınızda paylaşabilirsiniz. Gerçek kullanıcı yorumları ve fotoğrafları diğer müşterilerinizin ilgisini çeker, size güvenmelerini sağlar.

  • Instagram Fenomenlerine Ücretsiz Ürün Gönderin

Takipçi sayısı fazla olan Instagram fenomenlerine ürünlerinizden gönderip, profillerinde paylaşmalarını rica edebilirsiniz. Bu kişiler takipçileri üzerinde belli bir etkiye sahip olduğu için onların ürününüzü beğenmesi diğer kişilerde olumlu etki bırakacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Takipçi ile Nasıl Para Kazanılır?

Hazırlamış olduğumuz Instagram butik hesabı açma ve yönetme rehberi size başlangıç için yol gösterici olacaktır. Belirttiğimiz bu tavsiyelere uyarak kısa zamanda takipçi sayınızda ve satışlarınızda belirgin artışları gözlemleyebilirsiniz.

Instagram Destek blogları ile hesabınızı büyütmek için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Instagram Butik Hesap Ne Demek?

Küçük işletmelerin Instagram’da satış yaptığı hesaplara verilen isimdir.

Instagram Butik Hesabı Ücretli mi?

Instgram’da butik hesap açmak için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Instagram’da Ürün Satışı Yapılıyor mu?

Instagram’da ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz ancak ürün için ödemeyi Instagram üzerinden alamazsınız. Ancak Instagram yakın zamanda uygulama üzerinden e-ticaret yapılacağını da açıkladı.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir