Instagram Canlı Yayını Direct Mesaj İle Yollama

Instagram Canlı Yayını Direct Mesaj İle Yollama

Sosyal medyanın 3 büyük devinden biri olan Instagram Direct Mesaj bölümü için yeni bir özellik duyurdu. Instagram tarafından iki gün önce duyurulan yeni özellik sayesinde, kullanıcılar arasındaki etkileşimden öte, genel kullanım aktifliğinin ve uygulamada geçirilen sürenin artması yönünde adımlar atılmış oldu. Instagram canlı yayın paylaşma özelliğinin sadece kullanıcılar için değil, uygulama içinde oldukça yararlı olması bekleniyor.

Direct Mesaj bölümü için duyurulan yeni özelliğin sayesinde elde ettiğiniz ayrıcalık ise canlı yayınları mesaj olarak göndermek. Artık canlı yayınlarınızı mesaj olarak kullanıcılara iletebiliyorsunuz. Peki, Direct Mesaj üzerinden canlı yayınlar nasıl gönderilecek? Bildirim sistemi nasıl çalışacak? Tüm detaylarıyla yeni sistemi ele alalım.

Direct Mesaj İle Instagram Canlı Yayın Paylaşma Nasıl Yapılır?

İlk olarak yeni güncelleme sonrasında gelen özelliğin nasıl kullanılabileceğinden söz edeceğiz. Daha sonra bilinmesi gereken detaylardan söz edebiliriz. Güncellemeyi yükledikten sonra yeni özelliği kullanabilir hale geleceğinizi belirterek işe başlayalım. Canlı yayınlarınızı arkadaşlarınızı göndermeniz için yapmanız gereken işlemler ise şöyle;

  • İlk olarak standart biçimde canlı yayınımızı başlatalım.
  • Canlı yayını başlatmadan önce mesaj olarak göndermek mümkün değil.
  • Canlı yayını başlattıktan sonra, en alt satırda bulunan kamera değiştirme butonlarının hemen yanında Direct Mesaj simgesini göreceksiniz.
  • Direct Mesaj simgesine bastıktan sonra karşınıza arkadaş listeniz çıkacak.
  • Mesajı göndermek istediğiniz kişileri seçtikten sonra, canlı yayın otomatik olarak kullanıcılara gönderilecek.
  • Burada gruplar için de seçim yapıldığını belirtelim.

Direct Mesaj bölümünden canlı yayın isteği gönderme işlemi bu kadar basit bir işlem. Aslında direk mesaj gönderme sisteminden çok farklı bir sistem sunulmadığını söylemek yanlış olmaz. Bunun dışında kullanıcıların bilmesi gereken başka detaylarda var. Şimdi bu detaylardan söz edelim.

Direct Mesaj İle Canlı Yayın Nasıl Görüntüleniyor?

Mesajla gönderim yapma işlemi bu kadar basit. Mesajla gönderim yaptığınızda ise karşı tarafa bildirim gidiyor. Standart mesajlar nasıl gelen kutusuna düşüyor ve bildirim gözüküyorsa aynı sistem burada da geçerli. Hiçbir fark yok. Kullanıcı gönderdiğiniz mesajı açarak canlı yayını izleyebiliyor. Karşı tarafın ekstra olarak yapması gereken bir işlem yok demek daha doğru olacaktır. Standart mesaj görüntüleme işlemi yeterli olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Direct Mesaj

Mesaja Bakmadan Canlı Yayın Biterse Ne Olacak?

Burada bir mantık hatasından söz edilmekte. Sistemle beraber kullanıcıların mesajla canlı yayınlarını göndermeleri mümkün. Karşı tarafında bu şekilde canlı yayını izlemesi mümkün. Peki, canlı yayın biterse mesajdan nasıl görüntüleme yapılacak?

Instagram bu aşamayı da düşünmüş durumda. Eğer canlı yayın mesaj açılmadan önce bitecek olursa mesajda bir de uyarı yer aldığını göreceksiniz. Mesajda yer alan uyarıyla beraber canlı yayının gönderildiği ancak bu canlı yayının son bulduğu belirtilecek. Yani kullanıcıya yayının bittiği de bildirilmiş olacak.

İzleyicilerde Canlı Yayın Paylaşma Nasıl Yapılır?

Son bir detaydan daha bahsedelim. Canlı yayını yapan kullanıcıların canlı yayınlarını gönderebilecekleri gibi izleyicilerinde canlı yayınları Direct Mesaj üzerinden mesaj olarak göndermesi mümkün. Bunun için kullanıcıların izinlerini düzenlemeleri gerekiyor. Instagram bu konuda da tüm ayarlamaları kullanıcılara bırakmış gibi gözüküyor. Yeni özelliklerin kullanımı için ise son Instagram V26 versiyonunu yüklemeniz gerekiyor. Güncellemeden sonra herkes için instagram canlı yayın paylaşma özelliği kullanılabilir olarak eklenmiş olacak.

Tüm bu çalışmanın kullanıcıların canlı yayın izleme oranlarının yükseltmesini sağlayacağı da düşünülüyor. Bunu da bir bilgi olarak ekleyelim. Instagram yeni özelliğini duyururken de bu durumun üzerinde bir hayli durdu.

Popüler paylaşım platformu Instagram’ın merakla beklenen özelliği olan canlı yayın özelliği kullanıcılara sunulmaya başlandı. Instagram Hikayelere eklenen özellik ile artık kullanıcılar canlı yayın yapabilecek. Daha önce canlı yayın özelliği Facebook, Periscope gibi uygulamalarda kullanılıyordu.

instagram-canli-yayin-guncellemesi

Instagram’ın canlı yayın özelliği Stories içerisinde yer alıyor. Yani Hikayelere bağlı bir özellik. Özelliğe şöyle bir baktığımızda yapısının Periscope’a benzediğini söyleyebiliriz. Hatta izleyici yorumları ve yayına kalp gönderme kısmı birebir aynı desek yalan olmaz.

Instagram özellikle son dönemlerde Snapchat’den aldığı bazı özelliklerle tepki toplamıştı. Ardından zaman geçtikçe kullanıcılar Instagram’ın getirdiği yenilikten memnun kalmaya başlamışlardı. Şimdi ise yine bir başka rakip olan Periscope benzeri canlı yayın özelliğini kullanıcılarına sundu. Bakalım bu sefer tepkiler nasıl olacak?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Canlı yayın özelliğine şöyle bir baktığımızda dediğimiz gibi izleyici yorumları kısmı ve kalp gönderiminin yanı sıra beğendiğiniz mesajı ekrana sabitleme olayı da getirilmiş. Bunun dışında canlı yayınınızı tamamen yorumlara kapatabiliyorsunuz. Anlık olarak yayınınızı kaç kişinin izlediğini de bu özellik ile görebiliyorsunuz.

Canlı yayın yapmak için hikayeler kısmında yer alan “Live” sekmesine tıklamanız yeterli. En popüler canlı yayınlara ise “Top Live” kısmından ulaşabilirsiniz.

Aslında Instagram bu güncelleme ile bütün sosyal platformlarda yapabildiklerinizi burada yapabilirsiniz mesajı veriyor.

Silinebilir Mesaj Özelliği

instagram-silinebilir-direct-mesaj

Bu özellik de güncellemeyle kullanıcılara sunulan diğer yeniliklerden biri. Herkesin canlı yayın özelliğine odaklanmasıyla gözden kaçırdığı güzel bir özellik.

Instagram silinebilir mesaj özelliği ile daha güvenli bir platform yaratmayı amaçlıyor. Kullanıcılar birbirlerine videolu, fotoğraflı veya yazarak mesaj gönderebilecekler ve gönderdikleri bu mesajlar saniyeler içerisinde silinecek. Bu özelliği yalnızca sizleri takip eden kişiler için kullanabileceksiniz. Eğer mesajlaşma sırasında karşınızdaki screenshot alırsa bu durum size bildirilecek.

Özellikle birçok ünlü isim hesaplarının hacklenmesi ve özel mesajlaşmalarının ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti. Bu tarz durumların önüne geçebilmek adına yapılmış güzel bir hamle diyebiliriz. Yaptığınız özel yazışmalar artık kimse tarafından kontrol edilemeyecek. Silinebilir yerine güvenilir mesajlaşma sistemi de denilebilir.

Canlı Yayın Özelliği Yeni Bir Takipçi Arttırma Seçeneği Mi?

Canlı yayın özelliğinin gelmesiyle Instagram’da takipçi arttırmak için farklı bir seçenek de ortaya çıkmış oldu. Bu özelliği aktif ve verimli bir biçimde kullanan kullanıcılar takipçi sayılarında belirli bir artış görebilirler.

Yeni Güncelleme ile Instagram Kullanıcı Kitlesini Arttırmayı Hedefliyor

Her yeni güncellemeyle farklı özelliklerle karşımıza çıkan Instagram getirdiği yenilikler ile kullanıcı kitlesinde de artışı hedefliyor. Hikayeler özelliğini şuan için günlük 100 milyon kullanıcı, Direct özelliğini ise 300 milyondan fazla kullanıcı kullanıyor. Bu gelen yeniliklerle bu sayı bir hayli artacak.

instagram-yeni-ozellikler

Instagram mevcut kitleyi en iyi şekilde değerlendiriyor ve kullanıcı etkileşimini her gelen güncellemeyle arttırıyor. Instagram bakalım ilerleyen günlerde ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkıp bizleri şaşırtacak merakla bekliyoruz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Güzel bir güncelleme olsada kötüye kullanıldığnda insanları rahatsız edici düzeye ulaşabilir. Özellikle reklam sayfaları veya hiç tanımadığımız halde takip ettiğimiz insanların sürekli canlı yayın dmleri uğraşmak can sıkıcı olabilir. Ama bir sonraki güncellemede bunun önüne geçileceğini tahmin ediyorum. Güzel açıklamışsınız elinize sağlık