Instagram Çeviri Desteği Güncellemesinde Türkçe Yer Alacak Mı?

| Haziran 23, 2016 | Sosyal Medya| Yorum Yok*/?>

Şu günlerde sosyal medyanın en çok konuşulan uygulamalarının başında Instagram geliyor. Uygulamanın bu kadar çok konuşulmasının nedeni aslında Instagram’ın sürekli kısa aralıklarla yaptığı güncellemeler. Bu sayede Instagram uygulaması sürekli gündemde kalmayı başarıyor. Ayrıca dün itibariyle Instagram’ın resmi blog hesabından yapılan kullanıcı sayısı açıklaması da Instagram’ın çok daha fazla konuşulmasına neden oldu. Zira yapılan açıklamada Instagram uygulamasının 500 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığı ve günlük ziyaretçilerinin de 300 milyon olduğu belirtildi. Tüm bu açıklamalarla beraber Instagram bir kez daha en çok konuşulan uygulamalardan biri olduğunu da kanıtladı.

Uygulamanın yetkilileri uygulamaya duyulan bu ilgiden memnun olacaklar ki dün duyurulan kullanıcı sayılarından sonra şimdide yeni bir güncelleme haber daha verildi. Instagram’ın kendi hesabından duyurulan habere göre uygulamanın çeviri güncellemesi alacağı duyuruldu. Yapılan paylaşımlarda kullanılan açıklama bölümü ve paylaşım bölümünde yer alan kısımlar için gelecek olan güncellemeyle beraber artık Instagram kullanıcıları farklı dil ile yapılmış olan paylaşımları da kendi dillerinde görüntüleyebilecek. Söz konusu özelliğin duyurulmasıyla beraber çeviri özelliğinin detayları da merak konusu oldu. Peki, bakalım yeni güncellemenin detayları neler ve sistem nasıl çalışacak.

İletiler Bölümü Çevrilebilecek

Instagram yeni özellik konusunda şu aşamada çok fazla bir bilgi açıklamış değil. Fakat hem uygulamanın resmi sayfasında hem de uygulamanın blog sayfasından yapılan paylaşımlara göre yeni güncellemeyle ilgili olarak bazı detaylar ortaya çıkmaya başladı. Ortaya çıkan detaylara göre ilk olarak hangi alanların çeviri için geçerli olacağı konusu hakkında bilgiler öğrenildi. Bu noktada edinilen bilgiye göre Instagram ilk olarak paylaşım sırasında kullanılan iletiler bölümüne çeviri desteği verecek. Kullanıcılar iletiler bölümünde yer alan ve genelde paylaşım hakkında bilgi veren bölümü olduğu gibi çevirebilecek. Instagram fotoğrafın hikayesini anlamak için ileti bölümünün daha önce ne kadar önemli olduğuna ilişkin bazı açıklamalarda bulunmuştu. Çeviri sisteminde de ilk olarak ileti bölümünün ele alınacak olması Instagram’ın uygulamayı daha fazla etkileşim sağlanan bir ortam haline getirmek istemesinin bir kanıtı olarak gösterilebilir.

Instagram Çeviri sistemi

Instagram Çeviri güncellemesi

Biyografi Bölümü De Çeviriye Dahil Olacak

Şimdilik ileti bölümünden sonra yeni güncellemeye ilişkin belli olan bir diğer detay ise biyografi bölümü. İddialara göre Instagram kullanıcıların kendileri hakkında bilgi paylaşımında bulundukları biyografi bölümü içinde çeviri desteği getirecek. Kullanıcıların bilgileri böylece takipçileri farklı ülkelerden olsa bile rahatlıkla anlaşılabilecek. Instagram haliyle böyle bir özellikle beraber kullanıcılar arasındaki iletişimin ve aktifliğinde artacağını düşünüyor. Son açıklanan rakamlara bakarsak günlük 300 milyon kişinin uygulamayı ziyaret etmesi Instagram’ın bu alanda izlediği politikanın da aslında ne kadar başarılı bir politika olduğunu göstermekte. Çeviri güncellemesiyle de asıl amacın bu olduğunu söyleyelim. Yani her ne kadar Instagram uygulamanın aktifliğini attırmış olsa da aslında sadece uygulamanın aktifliği değil uygulama içerisinde kullanıcıların birbiri ile olan aktifliğinin de arttırılması amaç edinmiş.

Instagram güncellemesi

Instagram Çeviri güncellemesi

Çeviri Sadece Tek Bir Buton Yardımıyla Yapılacak

Belli olan önemli detaylardan birisi de çeviri güncellemesinin aslında tek bir buton ile yapılacak olması. Sadece çevrilmesini istediğiniz sayfaya gelip burada yer alan çevir butonuna basmanız yeterli olacak. Instagram sizi otomatik olarak dil bağlantısına yönlendirecek. İstediğiniz dili de bu çeviri butonu üzerinde seçtikten sonra çevir butonuna basarak filmin çevirisini yapabileceksiniz.

Instagram Çeviri güncelleme detayları

Instagram Çeviri güncellemesi

 Şuan için 6 Dile Destek Verileceği Kesin

Tüm bunlarla beraber asıl merak edilen konulardan birisi de dil desteği. Çeviri sistemi genel olarak yukarda anlattığımız gibi işleyecek ama henüz bu sistemin hangi dillerde destek vereceği konusunda kesin bir bilgi yok. Sadece şu kadarını biliyoruz ki Instagram çeviri sisteminin güncellemesini duyurduğu sırada yaptığı paylaşım içerisinde 6 dile destek vereceğini gösterdi. Bunun dışında hangi dillere destek verileceği kesin değil. Uygulamaya yakın olan bazı kaynaklardan yapılan açıklamalara göre bu sayının ilk aşamada 24 dil ile sınırlı kalması bekleniyor. Tüm bu dillerin içerisinde Türkçenin olup olmadığı konusunda da mutlaka daha detaylı açıklama yapılmasını beklemek gerekiyor. Sadece ilk bilgilere bakacak olursak Instagram çeviri güncellemesi için ise oldukça kapsamlı ve kalıcı bir sistem oluşturmayı hedef edindi gibi. Yapılan açıklamalardan da bu durumu net bir şekilde anlayabiliyoruz.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram’dan Anti Makyaja Karşı İlginç Hamle

İlginizi çekebilecek diğer sayfalar; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-begeni-satin-al

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +