Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği İle Albüm Özelliği Geliyor

Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği İle Albüm Özelliği Geliyor

Geçtiğimiz günlerde Instagram için yeni bir güncelleme haberi verilmişti. Gündeme gelen güncelleme haberi ile beraber söz konusu sosyal medya uygulamasının büyük bir sorunu çözmek için yeni adımlar atmaya başladığı ortaya çıkmıştı. Instagram Çoklu fotoğraf özelliği yeni gelen güncelleme ile beraber Instagram uzun bir aradan sonra Snapchat uygulamasında yer alamayan bir özelliği de elde etmiş olacak.

Öncelikle güncellemenin sisteminden ve ne gibi değişiklikler getireceğinden biraz bahsederek işe başlayalım. Daha sonra yeni güncellemenin ne gibi farklı özellikleri de beraberinde getireceği ele alalım.

Instagram Çoklu Fotoğraf Özelliği Nedir? Çoklu Fotoğraf Sistemi Ne İşe Yarar?

Instagram’ın çoklu fotoğraf özelliği beklenen bir eksiklik olarak dikkat çekiyordu. Sistemin işleyişi oldukça basit. Eski sistemde birden fazla fotoğraf paylaşımı yapmak için her seferinde yeni bir paylaşım yapıyormuş gibi kullanım yapmanız gerekiyor. Kısacası hemen her paylaşımı tek tek paylaşmanız gerekiyordu.

Bu durum çoklu fotoğraf paylaşmak istediğiniz de ciddi sıkıntılara neden olabiliyordu. Hatta ardı ardına paylaşım yapmanız durumunda bazı durumlarda Instagram tarafından geçici süre engellenme gibi sorunlarla karşı karşıya bile kalabiliyorsunuz. Bu durum aslında hikayeler özelliği ile biraz daha ortadan kalkmıştı. Fakat hikayeler yeterli olmamış ve genel paylaşım kısmında da benzeri bir sistem bekleniyordu.

Instagram çoklu fotoğraf özelliğinde de bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Zira Instagram artık 10 fotoğrafa kadar artık çoklu fotoğraf paylaşımı yapmanıza olanak verecek. Yani tek tek ardı ardına bir paylaşım yapmanız değil sadece bir galeri şeridi oluşturarak çoklu fotoğraflarınızı anında paylaşabilmeniz sağlanacak.

Instagram çoklu fotoğraf

Çoklu Fotoğraf Paylaşımları İçin Detaylar Neler?

Gelelim merak edilen bir diğer soruya çoklu fotoğraf paylaşımlarında ne gibi özellikler öne çıkacak? Çoklu fotoğraf paylaşımı yaparken öncelikle bilmeniz gereken fotoğraf sınırı olacak. Bu noktada Instagram ilk etapta 10 fotoğraf için izin verilecek. Yani maksimum 10 fotoğrafla galeri oluşturabiliyorsunuz. Bunun üzerinde fotoğraflarda ise yeni paylaşım açılıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Etkileşim Arttırma Yöntemleri

Bilmeniz gereken bir başka nokta ise fotoğrafların nasıl düzenleneceği. Aslında her ne kadar toplu fotoğraf paylaşımı sisteminden bahsediyor olsak da aslında yine her paylaşım ayrı ayrı değerlendirilmekte. Yani paylaşımlar için filtre düzenlemeleri, resim yazısı, açıklama, renk düzenlemeleri gibi hemen hemen tüm özellikleri ayrı ayrı her fotoğraf için düzenleyebileceksiniz. Bunun için ekstra bir araca da ihtiyacınız olmayacak. Sadece paylaşım içerisinde tek tek resimleri düzenlemeniz yeterli olacak.

Instagram çoklu fotoğraf

Beğeni Durumları Nasıl Olacak?

Kafaları karıştıran bir diğer noktada film şeridi gibi paylaşımları tek bir paylaşım olarak sunarsak beğeni sayımızda düşme olur mu? Yani her fotoğrafı değil sadece toplu paylaşımı mı beğenmek mümkün olacak? Hemen belirtelim Instagram bu konuda da kullanıcıları düşünmüş ve özel bir sistem yapmış. Diyelim ki çoklu fotoğraf özelliği ile beraber bir kullanıcı paylaşımınıza girdi. Paylaşımınız da 10 adet fotoğraf var.

Bu fotoğrafları daha detaylı görmek için takipçinizin fotoğrafların üzerine tıklaması yeterli olacak. Bunun dışında hemen her fotoğraf içinde farklı farklı beğeni kullanabileceksiniz. Bu da aslında genel olarak beğeni sayısının biraz daha artacağını da göstermekte.  Tabi yine de özelliğin çıkmasını beklemek ve takipçi beğeni sayılarına ne kadar etki edeceğine bakmak gerekli. Şimdilik bu özellikler sadece Instagram tarafından tüyosu verilmiş fakat doğrulanmamış olan özellikler olarak dikkat çekmekte. Bu nedenle öncelikle söz konusu özelliğin tanıtılmasını beklemek gerekecek.

Instagram çoklu fotoğraf

Albüm Özelliği Gelecek Mi?

Instagram çoklu fotoğraf özelliği ortaya çıktıktan sonra yeni güncelleme ile beraber yeni bir başka özelliğin daha geleceği de konuşuluyor. Bu diğer özelliğin ise albüm özelliği olacağı gelen bilgiler arasında. Bu özelliğinde paylaşılan çoklu fotoğraflar için kullanılacağı belirtiliyor. Yeni özellikle beraber kullanıcıların çoklu fotoğraflarını bir albüm olarak indirebilecekleri ve albüm şeklinde toplu olarak da paylaşabilecekleri de belirtiliyor.

Fakat bunu sadece kullanıcılar kendi paylaşımları için mi yapacak yoksa takip ettiğiniz kullanıcıların da çoklu fotoğraf paylaşımlarını albüm olarak indirebilecek misiniz bunu henüz bilmek oldukça zor. Instagram’ın albüm özelliği içinde yine güncelleme açıklamalarını yapmasını beklemek gerekecek gibi. Bakalım bundan sonraki Instagram güncellemesi neler sunacak?

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir