Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Özelliği Nasıl Kapatılır ?

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Özelliği Nasıl Kapatılır ?

Instagram’ın Ekran Görüntüsü Bildirimi Nasıl Kapatılır ?

Son güncelleme ile birlikte sosyal medya uygulaması Instagram artık hikaye özelliği içinde ekran görüntüsü alan kişileri tespit edecek ve ekran görüntüsü alınan kişiye bildirecek. Ancak bu Instagram ekran görüntüsü bildirimi özelliğinin kapatılması mümkün.

Son yılların en çok konuşulan sosyal medya uygulaması olan Instagram en son güncellemesiyle birilikte tartışmalı bir yeniliğe daha imza attı. Bu yeni güncelleme Instagram ekran görüntüsü bildirimi güncellemesi olarak anılıyor. Ancak esasında ekran görüntüsü bildirimi özelliği yıllar yıllar önce diğer bir tanınmış sosyal medya uygulaması Snapchat tarafından icat edilmişti.

Snapchat, bazı kötü niyetli kullanıcıların diğer Snapchat kullanıcılarının ekran görüntülerini almaması için buna benzer bir özelliği kendi sistemine getirmişti. O zamanlar çokça tartışılan ve yararlarının zararlarından çok daha fazla olduğunda birleşilen ekran görüntüsü alındı uyarısı uygulaması şimdi de Instagram tarafından kullanılacak.

instagram screenshot

Snapchat Benzeri Ancak Aynısı Değil

Uygulama temel itibariyle benzer bir mantık ile çalışacak ancak Instagram kullanıcılarına ekstra bir bildirim göndermektense onları daha sakin bir yöntemle uyarmayı tercih etmiş görünüyor. Snapchat’te eğer birisi sizin gönderinizin ekran görüntüsünü alırsa bu durum size görüntüyü alan kişinin adıyla birlikte bir uyar halinde iletiliyordu. Ancak Instagram aynı yöntemi tercih etmemiş gibi görünüyor.

Instagram ve Facebook benzer bir sistemi kendileri için kullanmaya başladı. Burada Facebook dememizin sebebi elbette Instagram uygulamasının gerçek sahibinin Facebook olmasından dolayı. Instagram’daki sistem daha farklı çalışıyor demiştik bunu biraz daha açalım.

Instagram screenshot bildirimi özelliği şu an için yalnızca hikayelerde çalışacak durumda. Yani normal profiliniz üzerinden paylaştığınız Instagram gönderileri için herhangi bir bildirim alamayacaksınız. Ancak hikayelerinizin screenshot’ı alındığı takdirde Instagram sizi uyarabilecek. Bu uyarı hikayelerinizi kimlerin izlediğini gösteren bölümden görülebiliyor. Hikayenizi izleyenler arasında aşağıdaki fotoğrafta da göründüğü gibi isminin yanında bir işaret olanlar varsa bu kişiler sizin hikayenizi screenshot ya da video kayıt yaparak kaydetmiş demektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

instagram ekran görüntüsü bildirimi kapatma

İlk Seferinde Bir Daha Yapmamanız İçin Uyarıyor

Instagram geliştiricileri ilk kez ekran görüntüsü alan kullanıcıları bir daha yaparlarsa, ekran görüntüsü alanlar listesine alacağını bildiriyor. Bu bildiri yalnızca ilk kez ekran görüntüsü alanlara gönderiliyor. Daha sonra alacağınız ekran görüntüleri için uyarılmamaktasınız.

Yani sadece aldığınız ilk ekran görüntüsü için uyarılacaksınız daha sonraki işlemleriniz direkt olarak ekran görüntüsü aldığınız kullanıcının izlenme listesine yansıtılacak.instagram ekran görüntüsü alındı

Yukarıdaki resmi kaynak olarak belirten Twitter kullanıcısı işin diğer bir yüzünü de yine Twitter hesabı üzerinden açıklıyor. Instagram ekran görüntüsü bildirimleri nasıl kapatılır ? Bu sorunun cevabını da yine aynı kullanıcı ve diğer Twitter kullanıcılarından alıyoruz.

Instagram Ekran Görüntüsü Özelliği Nasıl Kapatılır ?

Ekran görüntüsü bildirimi özelliğini kapatmanın şu an için üç pratik yöntemi bulunuyor. Bu yöntemlerden biri Instagram Stories Repost uygulaması ya da diğer bir adıyla repost uygulamasının hikayeler için olan versiyonu. Bu uygulama mobil akıllı telefonlar için App Store ve Google Play Store’da indirilebilir durumda. Ancak bu yöntemden çok daha kullanışlı bir ikinci yöntem var.

screenshot hilesi

İkinci yöntem çok daha pratik bir zekanın ürünü. Bu yöntemde yapmanız gereken tek şey akıllı telefonunuzu uçak moduna almak. Ekran görüntüsü almak istediğiniz hikayeyi öncelikle Instagram’da açıyorsunuz ardından bu hikaye telefonunuzun ve Instagram uygulamanızın ön belleğine yerleşiyor. Ardından akıllı telefonunuzu uçak moduna getiriyorsunuz, ekran görüntüsü almak istediğiniz hikayeyi tekrar açıyorsunuz ve ekran görüntüsü alıyorsunuz. İşte bu şekilde istediğiniz kişinin Instagram hikayesinin ekran görüntüsünü, ona ve hatta Instagram’ın kendisine hissettirmeden alabiliyorsunuz.

Üçüncü yöntemse birinci yöntemle benzerlik gösteriyor. Bu yönteme göre Instagram Web‘i açıyorsunuz ve hikayesini kaydetmek istediğiniz kişinin profiline girerek hikayesinin bağlantısını kopyalıyorsunuz. Daha sonra çeşitli Instagram gönderi indirme araçlarıyla, bağlantısını kopyaladığınız Instagram hikayesi indirebiliyorsunuz. Bu işlem genellikle bilgisayarlar ile gerçekleştirilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GTA 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Tıpkı sansür ve Prisma engeli gibi Instagram ekran görüntüsü aldı bildirimi içinde iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Artık gelişmekte olan teknolojilerin güncellemelerle yeni varsayımlar üzerine durduğunu biliyoruz. Ne yazık ki aktif kullanıma açılan her uygulamanın bazı önlemlerle kullanıcılarına rahat bir ortam sağlaması gerektiği bir gerçek. Bunu Instagram kati kurallarla sağlamayı başarmaya çalışıyor. Ki gizliliğe önem verdiğini her defasında gösterip buna uygun atılımlar yapıyor. Son eklenen detaylar arasında kaybolan fotoğraflar ve kaybolan mesajlar bulunuyor.

instagram ekran görüntüsü bildirimi

Bu iki özellikte Snapchat çıkışlı olup sosyal ağları kavuran bir hal almıştı. Bunun üzerine de Instagram kaybolan mesajlar özelliği aktif edildi. Bunun yanında fotoğrafları da belirli bir süre zarfında paylaşabilmek mümkün kılınmıştı. Şuanda gündemde yine Snapchat’te var olan bir özellik mevcut. Instagram ekran görüntüsü bildirimi karşı tarafın sizin gönderdiğiniz direkt mesaj üzerinde konuşmaları screen shot aldığına dair gönderiliyor. İnanılmayacak düzeyde bir sistemle çalışan bu uygulamanın kullanıcı hakları ihlali açısından önem taşıdığı ise malumunuz. Fakat yalnızca mesajlarla kalmayacağını düşünen yalnızca bizler değiliz.

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Neleri Kapsayacak?

Instagram ekran görüntüsü bildirimi alındığında mesajların karşıdaki kişi tarafından screen shot alındığına dair haberdar edilmemiz elbette güzel bir özellik. Aynı özelliği kaybolan fotoğraflar içinde sunması bu güzelliği daha da iyi bir konuma getiriyor. Buraya kadarda topluluk kuralları dahilinde güzel bir ayrıntı söz konusu olmuş. Instagram kullanıcıları kendi haklarını ve gönderilerini koruyabilmek, özel hayatlarının ise farklı insanlar tarafından iletilmesini önleyebilmek adına böyle bir gelişimi destekliyor.

Şimdi sırada olan güncellemenin Instagram özelliklerinin bildirim aynasıyla bir araya gelmesi üzerine olduğu konuşuluyor. Yani Instagram paylaşımları ekran görüntüsü alındığı an karşı tarafa bildirim gidecek bir sistemden bahsediliyor. Bunun ne denli başarılabileceğine gelirsek henüz resmi bir açıklama olmadığı gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Fakat gelişim süreci ve gelişim sırasına bakılırsa tüm paylaşımların ekran görüntüsüyle farklı insanlara iletilmesinin önüne geçilmeye kararlı bir tavır görülmekte. En basitinden özel hayat ve kişisel alan ihlali olmaması adına bu minvalde yapılacak her gelişimin kullanıcılar tarafından onaylanacağını biliyoruz.

Instagram’ın canlı yayın güncellemesinden sonra uygulamada yaptığı değişiklikler canlı yayın özelliğinin bile önüne geçmeye başladı. Zira söz konusu güncelleme sonrasında Instagram aslında Snapchat üzerinden oldukça alışık olduğumuz bir uygulamayı devreye soktu. Kaybolan resimler olarak belirtilen özelliğin devreye girmesiyle beraber artık Instagram üzerinden hikayeler bölümünü kullanarak takipçilerinize Direct mesaj olarak kaybolan fotoğraflar gönderebiliyorsunuz. Kaybolan fotoğrafların kullanılmasının tek ayrıcalığı ise aslında gönderilerin bir süre sonra kayboluyor olması. Fakat söz konusu güncellemede yer alan bir detay adeta gündem oldu. Gündem olan o detay ise Instagram Ekran Görüntüsü alma bildirimi oldu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Hafta Sonu İçin; En İyi Hacker Filmleri

Artık Kullanıcılara Bildirim Gönderilecek

Öyle ki söz konusu yenilik ile beraber Instagram Ekran Görüntüsü özelliğine yeni bazı detaylar eklenmeye başladı. Bu alanda eklenen yeni detaylarla beraber ise ekran görüntüsü alınması durumunda artık kullanıcılara bildirim gönderiliyor. Fakat hemen belirtelim aslın bu özellik o kadar da büyütülecek bir özellik değil. Zira Instagram Ekran Görüntüsü için yaptığı açıklamada söz konusu özelliğin kaybolan fotoğraflar için olduğunu açıkladı. Yani yeni özelliği kullanarak bir takipçinize kaybolan fotoğraflar gönderiyorsanız takipçiniz Instagram Ekran Görüntüsü aldığında size ekran görüntüsü alındığına dair bir bildirim geliyor. Standart paylaşımlarda ya da standart Direct mesaj gönderimlerinde bu durum geçerli değil. Yani bir etiket ya da var olan bir paylaşımı gönderdiğinizde ekran görüntüsü alınsa bile bildirim gelmiyor. Bu özellik sadece uygulamaya yeni gelen kaybolan fotoğraflarla ilgili.

Instagram Ekran Görüntüsü Güncellemesi Geliyor mu ?

Yıllar önce Snapchat tarafından ortaya çıkarılan ekran görüntüsü alındığında görüntüsü alınan kişiye bildirim gönderme özelliği artık Instagram için konuşulmaya başlandı. Instagram ekran görüntüsü güncellemesi ne zaman gelecek ?

Instagram geçtiğimiz 2017 yılı içerisinde birçok yenilik yayınladı ve kullanıcıların bir çoğundan olumlu geri dönüşler aldı. Bu geri dönüşlerin bazıları o kadar olumlu oldu ki Instagram uygulama geliştiricileri, yenilikleri ardı arkası kesilmeden yayınlamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta, yeni yılın ikinci haftasında Instagram bir güncelleme yayınlayarak Instagram mesajlaşma sistemi direk mesaj için son görülme özelliğini getirmişti. Bu özelliğin dumanı henüz üzerindeyken teknoloji blogları ve bazı haber siteleri yeni ve çarpıcı bir özelliğin daha yolda olduğunu açıkladı.

ekran görüntüsü alındı

Artık Ekran Görüntüsü Aldığınızda İki Kere Düşünün

Instagram’ın çok konuşulan yeni özelliği stalkerlar tarafından üzüntüyle karşılanabilir. Çünkü yeni özellik profilinizde bulunan herhangi bir gönderinin ekran görüntüsü alındığında sizi uyaracak. Hatta Instagram hikayelerde bile aynı şekilde “ekran görüntünüz alındı” şeklinde bir uyarı mesajı gelebilecek.

Instagram ekran görüntüsü bildirimi olarak adlandırılması beklenen yeni güncelleme, bazı kullanıcılar tarafından kullanılan telefon ekranını video şeklinde kaydetme işlemi için de uyarı mesajı gönderebilecek.

Telefon ekranında olup bitenleri video olarak kaydeden programlar sayesinde bazı Instagram kullanıcıları diğer kullanıcıların paylaştıkları video içerikleri kayıt edebiliyordu. Gelmesi beklenen yeni güncelleme ile birlikte video kayıt yapan kişilerin kimlikleri de ortaya çıkmış olacak.

GIFler Hizmetinizde

Diğer bir yeni Instagram özelliğiyse hikayeler uygulaması için gelmiş durumda. Instagram hikayeler’de paylaştığınız fotoğraf, video, boomerang ve benzeri gönderilerinize yeni GIFler ekleyebilecek ve paylaşa-bileceksiniz. GIF teknolojisi diğer sosyal medya uygulamalarından sıkça kullanılan bir animasyon tekniği.

GIFler fotoğraflardan oluşan animasyonlardır. Kısa süreli eğlenceli videolar şeklinde izleyebildiğimiz GIFler Instagram hikayelerinizde arka plansız şekilde kullanıcıların hizmetine sunulacak. Instagram bu sayede hikayeleri daha canlı ve izlenebilir kılmak istiyor. Ayrıca Instagram hikayeler kısmında oluşturulan reklam içeriklerinde de GIF güncellemesi kullanılabilecek.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Bilgisayar Ekran Kartı Modeli ve Özellikleri Nasıl Öğrenilir?

instagram gif

GIF teknolojisinin Instagram için geliştirilmesini dünyaca ünlü GIF depolama ve yapma sitesi olan giphy üstlenmiş durumda. Teknolojinin en son tredlerini takip eden Instagram kullanıcı ve fenomenlerinin sevebileceği birçok farklı uygulamayı daha geliştirme aşamasında.

TYPE

Instagram yine resmi olmayan haberlere göre hikayeler kısmında çok fazla yazı az görsel paylaşanlar için yei bir özellik geliştiriyor. Özelliğin adı Type, yazmak olarak çevirilen bu özellik kullanıcılara Instagram hikayeleri için daha okunaklı bir yazı yazma alanı veriyor.

Fotoğrafla birlikte uzun bir yazı paylaşmak isteyenler için güzel bir gelişme olan “type” özelliği yakın bir zaman içinde ekran görüntüsü bildirimi ile birlikte gelebilir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir