Instagram Güncellemesi Duyuruldu. İşte Tüm Özellikler!

Sosyal medyanın artık devlerinden biri haline gelen Instagram’a düzenli aralıklarla yeni güncellemeler geliyor. Son olarak Snapchat uygulamasına bir nevi sosyal medya savaşı açan Instagram, kısa süre içerisinde Snapchat üzerinde kullanılan ne kadar özellik varsa güncelleme olarak Instagram’a getirilmişti. Bu noktada son olarak canlı yayın özelliği ve kaybolan fotoğraf özelliğini duymuştuk. Tüm bunların ardından ise Instagram bugün itibariyle yeni bir özelliğini daha duyurdu. Aslında yeni bir özellik demek yanlış olur zira yeni güncelleme ile beraber Instagram birçok özelliği kullanıcılara sunuyor. Peki bakalım Instagram’ın artık Facebook özelliklerini sisteme dahil ettiği yeni Instagram güncellemesi ne gibi özellikler getiriyor?

Instagram Yorumları Artık Herkes Tarafından Kontrol Edilebiliyor

İlk olarak yeni güncelleme ile beraber Instagram’ın “yorum engeli” özeliğini tüm kullanıcılara açık hale getirdiğini belirtelim. Aslında kısa süre önce yayınlanan fakat yayınlandığı andan itibaren sadece ünlü isimlerin ve dar bir kitlenin kullanabildiği fakat bu durumun çok fazla bilinmediği yorum engeli sistemi artık tüm kullanıcılar için kullanıma açık hale getirildi. Instagram güncellemesi ile beraber gelen yorum engeli özelliğini kullanmak için tek yapmanız gereken ise Instagram paylaşımınızın son aşamasında ayarlar kısmından “paylaşımı yoruma kapat” özelliğini kullanmak olacaktır. Instagram güncellemesi ile artık bu özellik herkese açık.

Instagram yorum güncellemesi

Instagram yorum güncellemesi

Instagram Güncellemesi İle Yorum Beğenisi

Öncelikle yeni güncelleme ile beraber gelen tüm yorum özelliklerinden bahsedelim. Zira genel olarak güncelleme yorum özellikleri ile alakalı olarak geldi. Güncellemeden sonra hemen her kullanıcı için yorum engeli sisteminin gelmesi dışında yeni güncelleme ile beraber artık “yorum beğeni” sisteminin geldiğini de söylemek gerekiyor.

Yorum beğeni sistemi ise tıpkı Facebook uygulamasında olduğu gibi işleyecek. Zira yorum beğenisi yapmak için paylaşımlarınıza gelen yorumları doğrudan beğen butonunu kullanarak beğenmeniz yeterli olacak. Hemen belirtelim bir sonraki Instagram güncellemesi ile beraber yorum beğenilerine ifadeler eklenmesi de düşünülüyor.

Instagram Güncellemesi

Instagram Güncellemesi

 

Yorum İçin Anında Yanıt Özelliği

Instagram güncellemesi ile beraber gelen bir diğer özellik ise anında yorum cevaplama özelliği. Aslında bir yandan yorum engeli sistemini tüm kullanıcılara açan Instagram’ın bir yandan da kullanıcıları yorum yapmaya teşvik ettiğini belirtelim.

Zira artık beğeni dışında “anında yorum yanıtlama” özelliğini de kullanabileceksiniz. Bunun için ise tek yapmanız gereken yorumların alt kısımlarında yer alan yanıtla sekmesini kullanmak olacak. Bu sayede eski sistemlerde kullanılan etiket bulma ve etikete göre yorum yapma özelliği de ortadan kalkmış oluyor.

Instagram Güncellemesi

Instagram Güncellemesi

Gizli Hesap Düzenlemeleri Geliyor

Bilindiği gibi “Instagram gizli hesap” özelliğinde sadece sizi takip eden kullanıcılar hesabınızı görebiliyor. Takipçiniz olmayan kullanıcıların ise önce takipçiniz olması isteniyor. Tabi bu sistem yine kullanıcının isteğine bağlı olarak işlemekte. Fakat Instagram tarafından kullanılan bu sistemin de bazı açıkları yok değil.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Gülben Ergen Hesabından Paylaştı

Özellikle var olan bir takipçinizi gizli hesap durumundayken takipçiniz olmaktan çıkarmak istediğiniz de kullanıcı bunu görebiliyordu. Fakat yeni Instagram güncellemesi artık bu sorunu da ortadan kaldırılacak. Zira artık istemediğiniz kullanıcıları doğrudan hesabınızdan çıkarabileceksiniz ve kullanıcılara da herhangi bir bildirim gitmeyecek.

Psikoloji Desteği Sistemi Geldi

Yeni Güncelleme ile beraber gelecek olan en ilginç özelliğin ise psikoloji desteği sistemi olduğunu belirtelim. Daha öncede Instagram tarafından duyurulan özellik ile beraber psikolojisinin bozuk olduğunu düşündüğünüz kullanıcıları anonim olarak şikayet edebileceksiniz.

Zor günler geçiren kullanıcıları Instagram bu şikayetlerle takibe alacak ve kullanıcılara yardım alabilecekleri sayfalar gösterilecek. Hemen belirtelim Instagram güncellemesi ile gelecek bu sistemde şikayetleri kimlerin yaptığı bilgisi verilmeyecek. Tüm bu özelliklerle beraber güncellemenin kısa süre içerisinde yayına geçeceğini de belirtelim.

Instagram güncellemeleri 2018

Sürekli yenilenen ve bu sayede birçok kullanıcının da beğenisini kazanan uygulama Instagram son olarak Android cihazlar için bir güncelleme yayınlamıştı. 7.14 sürümü olarak bilinen sürümle beraber Peek özelliğini cihazlara getirdiğini duyuran Instagram bu güncellemeden kısa bir süre sonra ise yepyeni bir özellik daha geleceğini duyurmuştu. Her ne kadar yenilik hakkında yeni bir detay verilmese de testleri başlayan yeni güncellemenin bazı özellikleri sızdırıldı. Uygulamanın güncellemesi için net bir tarih ise verilmedi.

Sızdırılan bilgilere göre ise yeni güncelleme takipçi alanında olacak. Artık kullanıcılar kullanıcı aramalarında da takipçi sayılarını görebilecek. Sadece takipçi sayılarını değil karşılıklı takibi olup olmadığını, kimlerin bu hesapları takip etmeyi tercih ettiği gibi bilgilerde yer alacak. Bu sayede arama pencerelerini çok daha detaylı hale getirecek olan yeni güncelleme şimdilik deneme aşamasında. Testlerin iyi gittiği ve her ne kadar güncellemenin şuan için yapılan testlerde sorun çıkarmadığı söylense de net çıkış tarihi için bir açıklama gelmedi. Bu güncellemeyle birlikte Instagram’ın yeniden sürüm değiştirip değiştirmeyeceği de merak konusu. Zira en son 7.14 sürümünde peek özelliğini görmüştük. Bu güncelleme içinde 7.15 versiyonunun gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Fakat tüm bunlarla beraber sürüm yükseltmelerin devam edeceği de belirtilen bir başka önemli nokta.

Instagram Güncellemesi Duyuruldu. İşte Tüm Özellikler!
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +