Instagram Güvenlik Açıkları

| Haziran 28, 2015 | Sosyal Medya| Yorum Yok*/?>
Instagram güvenlik

Sürekli gelişen Instagram güvenlik açıkları ile dikkat çekmeye başladı. Instagram son 1 yıl içerisinde bu gelişimini iyice arttırmış ve büyük yeniliklerle kullanıcıların karşısına çıkmayı başarmıştı. Birçok yeni özelliğin eklendiği Instagram artık kullanıcılara yepyeni imkânlarda sunmaya başlamıştı. Tabi tüm bunların yanında Instagram’ın hala zayıf yönlerinin olduğu da dikkatlerden kaçmaz oldu. Her ne kadar sürekli güncelleme yapılsa da özellikle güvenlik açıkları konusunda Instagram iyiden iyiye düşündürücü olmaya başladı. Her ne kadar sıradan kullanıcılar için etkili bir güvenlik sistemi olsa da bu iş için eğitim almış hackerlar için Instagram’ın şuan bile açıkları olduğunu söylemek gerekiyor.
Özellikle İOS işletim sisteminde baş gösteren bu güvenlik açıkları için de geçtiğimiz günlerde üniversite çalışmaları yapılmış ve söz konusu güvenlik açıkları doğrulanmıştı. Tüm bu noktaları ele aldığımız zaman kullanıcıların da Instagram’a çok daha fazla dikkat etmeleri gerektiği kanısı ortaya çıkmıştı.

Her ne kadar Instagram sürekli olarak çalışmalar yaparak bu güvenlik açıklarını kapatmaya çalışsa da eğer ki kişisel bilgilerinizin bu açıklar nedeniyle ele geçirilmesi durumunda direk olarak siz sorumlu oluyorsunuz. Bu nedenle Instagram kullanırken oldukça dikkatli davranmakta büyük önem taşıyor. Çok özel paylaşımlar yapmamak ya da tanımadığınız kullanıcıları hesabınıza eklememek gibi önlemlerle çok daha güvenli bir Instagram kullanımı gerçekleştirmeniz mümkün. Tabi tüm bunlara ve daha fazla noktaya dikkat etseniz dahi hesabınızın azda olsa hala çalınma ihtimali olduğunu da unutmamak lazım.

Instagram Güvenlik Açıklarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal medya uygulamalarının özellikleri kadar güvenlikleri de son dönemin en çok tartışılan konularından biri oldu. Zira ardı ardına gelen hack olayları bununla beraber belli hesapların bilgilerinin çalınması ve daha birçok haber son dönemde sosyal medya uygulamalarına olan güvenin de azalmasına neden oldu. Güvenin bu şekilde azalmış olması uygulama yetkililerini de harekete geçirmeye yetti. Zira birçok uygulamada artık yeni güvenlik düzenlemeleri var. Instagram’da sürekli olarak bu güncellemeleri yaparak güvenlik konusunda sürekli köklü değişimler yapmaya başladı. Fakat yapılan tüm güvenlik güncellemelerine rağmen hala yüzde yüz güvenliğin sağlanamadığını da söylemek gerekiyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram En Çok Paylaşılan Şehirler

Son yaşanan olayda bu durumun kanıtlarından biri oldu. Yaşanan olaya göre Jani isminde 10 yaşındaki bir çocuk Instagram’ın güvenlik duvarını aşamayı başardı. Hatta minik hacker güvenlik duvarını aşmakla kalmadı bununla beraber uygulamanın güvenlik açığını da tespit etti. Bulduğu güvenlik açığı ise Jani isimli minik çocuğa 10 bin dolar kazandırmıştı. Tüm bunlarla beraber Jani’nin nasıl bir açık bulduğu da geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Ortaya çıkan gerçeğe göre Jani aslında tüm ünlülerin hesaplarını bir anda değiştirebilirdi. Zira söz konusu açık tüm paylaşımların değiştirilmesine imkan tanıyor. Tüm paylaşımların ve mesajların değiştirilmesine imkan veren bu büyük açık şuan için kapatılmış durumda. Fakat benzer bir açığın sistemde olup olmadığı da merak konusu.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://instagramtakipcisatinal.com/takipci/yabanci-gercek

Instagram Güvenlik Açıkları
4.5 (90.47%) 386 votes

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +