Instagram Hesabıma Kim Baktı Uygulaması Nedir ?

Instagram Hesabıma Kim Baktı Uygulaması Nedir ?

Instagram dünya devi bir sosyal medya uygulaması haline geldi. Milyonlarca insan günde onlarca kez bu uygulamaya girerek arkadaşlarının fotoğraflarını ve videolarını kontrol ediyor. Bazen de Instagram’da en çok merak edilen soruya yani “Instagram hesabıma kim baktı” sorusuna cevap arıyorlar.

Instagram hesabıma kim baktı yada profilime kim baktı adıyla bilinen uygulamalar, gerçekten uygulama mı yoksa sizi kandırarak bilgilerinize ulaşmak için kullanılan bir sahtekarlık yöntemimi.

Instagram diğer sosyal medya uygulamaları gibi insanları birbirine yakınlaştırmak için var olan bir bilgisayar yazılımı. Ancak fotoğraf ve video paylaşma özelliği onu diğerlerinden bir adım daha öne çıkarmış görünüyor. Ayrıca Instagram üzerinden mesajlaşma, gönderi beğenme ve yorum yapma özellikleri, onu diğer sosyal medya mecralarından ayıran başka özelliklerden sayılabilir.

instagram-profilime-kim-bakmış

Uydu Uygulama Nedir ?

Bu kadar çok kullanıcı tarafından indirilen bir uygulamanın kendisine uydu olarak ortaya çıkan uygulamalarla karşılaşması sürpriz değil elbette. Uydu uygulama kısaca, bir uygulamanın eksikliklerini tamamlamak ya da ona yeni özellikler kazandırmak üzere tasarlanan programlardır. Bu tanımlamaya örnek olarak Instagram gönderilerini planlamak ya da zamanlamak için kullanılan later ve buffer gibi uygulamaları gösterebiliriz.

Instagram hesabıma kim baktı tarzında kaynaksız ve imzasız uygulamalar da bu “uydu uygulama” kategorisine girebilir. Uydu uygulamalar çoğunlukla orijinal uygulama yazılımcıları ve yapımcıları tarafından onaylanmayan uygulamalardır. Yani eğer bu tarzda kimin yaptığı ve ne işe yaradığı tam bilinmeyen ve geçerli güvenlik testlerinden geçemeyen uygulamaları indirirseniz ve zarar görürseniz, orijinal uygulama sahipleri asla zararınızı karşılamayacaktır.

instagram-profilime-kim-bakmış

İnsanlar Neden Stalkerlık Yapıyorlar

Sosyal medyanın insanlara verdiği en büyük güç görünebilir olma gücüdür. Kendini öne çıkartmak için provokatif ve aykırı hareketlerini sosyal medyadan paylaşan kişiler bu gücü kullanmak için en çok çaba harcayan insanlardır. Ancak ne yazık ki bu insanların sosyal medyadaki ömrü çok uzun olmamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Diğer bir sosyal medya problemi ise beğenilen kişilerin sürekli mercek altında tutulmasıdır. Buna İngilizce olarak stalk deniliyor, anlamı da izlemek, gizlice izlemek demektir. Bu kelimenin diğer bir yaygın kullanımı da “stalker“dır. Bu yabancı kelime dilimize girmekle kalmadı artık sosyal medyadaki davranışlarımıza da yansıdı. Birbirlerine İngilizce klavye kullanmalarından dolayı stalkci diyen bir grup gencimiz bile var. Aslında söylemek istedikleri “stalkcu” ya da “stalkcı” olsa da biz onları anlıyoruz.

Dilimizi bile yeniden şekillendiren sosyal medya uygulamaları, duygularımızı da şekillendirmeyi ihmal etmiyor. Instagram hesabıma kim baktı şeklinde programların çıkış noktası da burasıdır. Beğenilen olmak ve aranılan olmak artık insanlara yeterli gelmiyor onlarda çareyi, bu beğenilen olma durumunu ölçerek değerlendirmekte buluyor.

Ancak tekrar uyarmakta fayda var bu tarzda imzasız ve güvensiz programları telefonlarınıza, tabletlerinize ve bilgisayarlarınıza asla indirmeyin. İndirdiğiniz takdirde ortaya çıkabilecek zararlı durumlardan sizin dışınızda kimse sorumlu olmayacaktır.

instagram-profilime-kim-bakmış

Zararları Neler Olabilir ?

Bu tarz kimlik hırsızlığına neden olabilecek uygulamaların size zararları geri döndürülemez ölçüde olabilir. Sizin için bir tanımlama yapmak gerekirse, Instagram hesabıma kim baktı tarzında uygulamalar yalnızca Instagram için değil bütün bilgileriniz için zararlı olabilecek şu şekilde sorunlara neden olabilir;

  • Daha önce paylaştığınız bütün fotoğraf ve videolarınız silinebilir
  • Instagram hesabınız el değiştirebilir
  • Hesabınız kullanılarak sevdiklerinize zarar verilerbilir
  • Kişisel ve önemli bilgileriniz çalınarak dolandıralabilirsiniz
  • Instagram moderatörleri hesabınızı sonsuza dek askıya alabilir.

Konuyla ilgili uyarılarımız bu şekilde. Elbette uygulamaları indirip indirmemek sizin elinizde.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ben bu tarz bi uygulama indirdim ve hesabıma giriş yapamıyorum artık nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim