Instagram Hesap Güvenliği Hakkında Detaylar 2020

Instagram Hesap Güvenliği Hakkında Detaylar 2020

Sosyal medyanın en çok kullanılan uygulamalarından biri olması ve ilgi odağı haline gelmesi Instagram hesap güvenliği konusunda bilinçsiz kalınması nedeniyle hacker grupları tarafından da hedef seçilmesine neden oluyor. Tabi Instagram hesabınızda tüm kişisel bilgilerinizi ve en önemlisi fotoğraflarınızın bulunması bu alanda yaşanan güvenlik sorunlarının çok daha büyük sonuçlar doğurmasına neden olabiliyor. Nitekim son dönemde bu durumun birçok örneğini de yaşamaya başladık. Zira ardı ardına birçok ünlü ismin hesaplarının hacklendiği haberleri yapılıyor. Peki, Instagram’da güvenliğimizi nasıl sağlarız? Neler yapmak gerekli bakalım?

Güçlü Bir Şifre İlk Adım

Her ne kadar Instagram’da en basit işlem olarak gözükse de öncelikle hesap şifrenize dikkat etmeniz gerekiyor. Hesap şifrenizi “123453056”, doğum tarihi, sıralı sayılar gibi kolay tahmin edilebilir şifrelerden seçmemeniz oldukça önemli. Zira belki hacker saldırıları için çok önemli bir kriter olmasa da hesabınızın ilk olarak bu şekilde ele geçirilebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Instagram-güvenliği

Güvenilmeyen Linklere Tıklamayın

Instagram’da en tehlikeli olan konulardan birisi de güvenilmeyen link bağlantıları. Instagram paylaşımlarınıza ya da mesaj bölümlerinize bu şekilde linkler gelmiş olabilir. Linklere tıkladığınızda sizi bir sayfaya yönlendirmek isteyebilir. Eğer güvenli olmayan bağlantı uyarısı alırsanız hiçbir bilginizi girmeden sayfadan çıkın. Bu tür sayfalara da hiçbir bilginizi girmemeniz gerekli.

instagram-guvenlik

E-posta Mesajlarına Dikkat

Tüm bunlara ek olarak E-posta mesajlarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Genelde Instagram üzerinden geldiği iddia edilen bir mail ile kullanıcıların hesaplarının ele geçirildiği ve Instagram’ın kurtarılması için kişisel bilgilerin girilmesi gerektiğini belirten mailler gönderiliyor. Hemen belirtelim Instagram’ın böyle bir uygulaması yok. Böyle bir mail geldiği durumda hiçbir bilginizi girmeden mail hesabınızdan maili silin.

Instagram hesabınızda güvenliği sağlamak için düzenli aralıklarla uygulamanız gereken bazı işlemler var. Bunlar arasında en çok dikakt çeken ve enfazla kullanılan işlemlerden birisi şifre değişikliği. Hiç bir sorun yaşamasanız bile düzenli aralıklarla şlfre değişikliği yapmak önerilen uygulamalardan da bir tanesi. Peki Instagram şifremizi doğru bir şekilde nasıl değiştiririz. Bunun için yapmamız gereken işlemlere adım adım bakalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Hesap Gizleme Nasıl Yapılır?

Instagram Güvenli Şifre Değiştirme

 • Instagram hesabınızdan şifre değişikliği yapmanız için öncelikle Instagram hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor.
 • Ardından sağ üst kısımda bulunan “profil” kısmına tıklayarak buradan “profili düzenle” sekmesine giriş yapıyorsunuz.
 • Karşınıza gelen sekmelerden sol tarafta “şifreyi değiştir” sekmesine giriyorsunuz.
 • Şimdi bizden mevcut şifremizi ve hemen altında da yeni şifremizi isteyecek. Burada önce eski şifremizi ardındna yeni şifremizi ardından bir kez daha yeni şifremizi girip, onayı aldıktan sonra değiştir komutunu kullanmanız yeterli oluyor. İşlem bu kadar basit.

Her ne kadar Instagram dünyanın sayılı yazılımlarından biri olarak gösterilse de Instagram’ın da hala birçok açığı bulunuyor. Sürekli yapılan güncellemeler söz konusu yazılım olunca ne yazık ki yeterli gelmiyor. Hemen her seferinde bir açık bulmayı başaran hackerlar bu nedenle birçok kullanıcının Instagram hesabını çalabiliyor. Kısacası şimdilik Instagram’ın kullanıcılarına yüzde yüz bir güvenlik sunduğu söylenemez. Tabi artık eski sistemlerde ki gibi direk olarak hesabı çalmak da pek mümkün değil. Bunun için mutlaka hackerın söz konusu hesapla iletişime geçmesi gerekebiliyor. İşte tüm bu durum göz önüne alındığı zaman hesap güvenliği konusunda kullanıcıya da büyük bir sorumluluk düştüğünü söylemek gerekiyor. Kullanıcıların yerine getirmesi gereken bu sorumluluklardan biraz bahsedelim.

Hesap Nasıl Güvende Kalır

İlk olarak dikkat etmeniz gereken şey kullandığınız telefonunuzun güvenliği. Zira sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesine neden olan virüsler çoğu zaman telefona yükleniyor. Yani sadece Instagram’a bir virüs girmesi durumu söz konusu değil. Bu durum için yapabileceğiniz en iyi şey ise virüs programı kullanmak. Bu noktada birçok kullanıcı telefon için böyle bir uygulamaya gerek kalmadığını düşünebilir.

Ama aslında telefonlar için virüs programlarının daha gerekli olduğunu söylemek lazım. Zira artık akıllı telefon olarak nitelendirdiğimiz cihazları sadece telefon olarak kullanmadığımız da ortada. Neredeyse bir bilgisayar kadar işlevsel olmaya başlayan bu telefonlara virüs programı yüklemek bu nedenle önemli. Virüs programı yüklerken de her önünüze gelen programı kullanmamanız gerekiyor. Bu noktada adı duyulmuş yazılımları kullanmanız önemli. Aksi takdir de virüs programı olarak indirdiğiniz yazılım kendisi de virüs olabilir. Bu aşamayı geçtikten sonra gelelim ikinci aşamaya. Aslında ikinci aşama en çok yanlış yapılan aşama.

Eğer ki telefonunuza Instagram programını yeni yüklüyorsanız çok dikkatli olmanız lazım. Zira bu aşamada tam da programın yüklenmesi ile ilgili. Direk olarak cihazınızdan bir internet araması yaparak ilk çıkan Instagram yazılımı indirmeniz doğru değil. Çünkü kullanımı Instagram şeklinde olsa da 3. Şahıslar tarafından yayınlana bu programlar ne yazık ki casusu programlar içeriyor. Böyle bir durumda da kişisel bilgileriniz çok rahat kötü amaçlı kişilerin eline geçebilir.

Bu nedenle Instagram uygulamasını indirmek istiyorsanız ya resmi sayfaları ya da işletim sisteminizin desteklediği resmi uygulama marketlerini kullanın. Böylece çok daha güvenli bir kullanım yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken son nokta ise hesap ayarları ve hesap kullanımı. İlk olarak üye olurken koruma oranı yüksek bir şifre seçmeniz önemli. Bunun yanında doğrulama bilgilerini de okuyarak eksiksiz doldurmanız lazım. Üye olduktan sonra ise hesabınıza giriş yaptığınız cihazların kontrollerine dikkat etmelisiniz. Eğer yabancı bir cihazdan giriş yapıyorsanız mutlaka çıkış aşamasında bilgilerinizi temizlemeniz gerekir. Aksi halde aynı cihazdan başka biri hesabınıza giriş yapabilir. Tüm bu güvenlik aşamalarına dikkat etmeniz yüzde yüzlük bir program savunması sağlamaz. Yani tüm bunlara dikkat etseniz bile hesabınız çalınabilir. Ama unutulmaması gereken bir şey var ki bu önlemleri almış olan bir kullanıcının Instagram hesabının çalınmasının ihtimali çok daha düşüktür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Etkileşim Arttırma Yöntemleri

İlginizi çekebilecek diğer sayfalar; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-oto-video-goruntuleme

[Toplam: 2 Ortalama: 5]
9 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ben ne bilgisayarda ne de mobilde “Diğer cihazlardan çıkışımı yap” butonunu bulamadım. Acaba ben mi göremiyorum yoksa böyle bir buton yok mu?

  1. bilgisayardan gir instaya profiine gel ayarlarda uygulamalar diye bi bölüm olacak oraya gir ve uygulamaların erişimini kaldır.

 2. avatar
  kübra kılıç

  Diğer cihazlardan çıkışımı yapamıyorum şifremi değiştirdim hesabım çalınmış sürekli birilerini ekliyorlar nasıl diğer cihazlardan çıkacağım

 3. instagramın şimdiki sayfasında 3 nokta yok ve bende diğer cihazlardan çıkış yapamıyorumyardımcı olabilir misiniz

 4. merhaba ben instagramımdan çıkış çaptım sonra girmek istediğimde şifremi güenlik açısından değiştirmişler yeni şifre için şifrenimi unuttuna falan basın diye şey geldi bne yaptım ama ama telimi e postamı hiç kabuul etmdei ve ben 2 aydan beri hatta daha vazla instagramamıma giremiyorum yardım edin yaaaa olmuyo kabul etmişyo yani

 5. Instagram hesabımı başka bir insanın telinde açık unuttum çıkış yapmıyor gıcık kız. Nasıl çıkış yapabilirim?

 6. diğer cihazlardan çıkış yap butonunu bulamıyorum şifreyi değiştirdiğim zaman başka cihazlardan kendiliğinden çıkış olur mu?

 7. Benim instagramim son surum biri benim heaabimi calmis ve sifreyi degistirmis ben kendi hesabima giremedim ama sonradan onay kodu falan hesabimi kurtardim acaba bende sifremi degistirirsem o kisinin telefonundan cikis yapabilirmiyim lutfen cevap verin acil!!