Instagram Hikayede Video Nasıl Paylaşılır?

Instagram Hikayede Video Nasıl Paylaşılır?

Instagram her geçen gün yeni bir özellikle karşımıza çıkıyor. Bu yeniliklerden biri de Instagram’da hikayeye video ekleme özelliğidir. Instagram kullanıcıları artık gönderi olarak video eklemektense videolarını hikaye bölümünde paylaşıyor. Hem çok daha pratik bir yöntem hem de diğer ek özelliklerle videoları daha çekici hale getirebiliyoruz. Instagram hikayede video paylaşma nasıl yapılıyor, videolarınızı hikayenize sorunsuz bir şekilde nasıl ekleyeceğinizi adım adım anlatacağız.

Instagram Hikayede Video Paylaşma Nasıl Yapılır?

Instagram hikayeye video ekleme işlemi için isterseniz uygulama üzerinde video çekebiliyorsunuz. İsterseniz de telefonunuzda kayıtlı olan bir videoyu da hikayenize ekleme imkanınız bulunuyor. Telefonunuzda kayıtlı olan videolarınızı ne zaman kaydettiğinizin de önemi yoktur. Instagram hikaye özelliği ilk çıktığı zaman sadece son 24 saat içerisinde çektiğimiz fotoğraf ve videoları paylaşabiliyorduk. Ancak şu anda tarihin, yani 24 saat içerisinde çekmiş olmanızın önemi yoktur.

Instagram kullanıcıları hikayeleri gönderi paylaşmaktan çok daha fazla tercih etmektedir. Çok sayıda paylaşılan gönderilerin takipçileri bunalttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle de kişiler hikaye paylaşmayı tercih ediyor. Üstelik beğeni ve yorum kaygısı da hikayelerde bulunmuyor. Hikayenizi kaç kişinin izlediği ya da kaç kişinin hikayeye cevap verdiğini sadece siz görebiliyorsunuz.

Instagram hikayelerinin tercih edilmesinin bir nedeni de, Instagram’ın sunduğu ek özelliklerdir. Hikayenizde paylaştığınız videonuzun üzerinde yazılar, etiketler, emojiler, filtreler de ekleyebiliyorsunuz.

Instagram hikayeye video ekleme için şu adımları izlemelisiniz:

  • Instagram uygulamasını açıyoruz ve ana sayfaya geliyoruz.
  • Ekranın sol üst köşesindeki kamera simgesine dokunun ya da ana sayfanızda herhangi bir yere dokunup parmağınızı sağa kaydırın.
  • Fotoğraf çekmek için ekranın altındaki kamera simgesine dokunun, video çekmek için ise bu kamera simgesine dokunup parmağınızı basılı tutun. Parmağınızı basılı tutmaya devam ettikçe video çekmeye de devam edeceksiniz.
  • Telefonunuzun kütüphanesinden yani galerinizden bir fotoğraf ya da video paylaşmak içinse ekranınızı yukar kaydırın. Karşınıza çıkan ekranda galerinizdeki tüm fotoğraf ve videolar sıralanacaktır. Paylaşmak istediğiniz videonun üzerine tıklayın.
  • Videonuza çizim, yazı ya da çıkartma eklemek için sağ üstte yer alan simgelere tıklayın.
  • Kaldırmak istediğiniz bir metin ya da çıkartma olursa üzerine dokunup ekranın en altına sürükleyin. Çöp kutusu simgesinin üstüne getirdiğinizde silinecektir.
  • Videonuz paylaşmaya hazır olduğunuzda sol altta yer alan Hikayen’e dokunun.
  • Videonuz hikayenizde paylaşıldı.

Buradaki önemli ayrıntı her hikaye için videonuzun sadece 15 saniyelik bölümlerinin yayınlanmasıdır. Yani siz bir dakikalık bir video paylaşmak istiyorsanız toplamda 4 hikaye paylaşmış olacaksınız. Videolarınız her 15 saniyede bölünüp yeni hikayede bölünen yerden devam edecektir. Her hikaye için ayrı ayrı yazı, emoji, çıkartma vs ekleyebilirsiniz. Videonuzu paylaşırken sol altta kaç hikaye paylaştığınızı, videolarının nerelerden bölündüğünü görebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

instagram hikayede video paylaşma

Instagram Öne Çıkanlara Video Ekleme

Paylaştığınız tüm hikayeler profilinizdeki hikayeler bölümünde sadece 24 saat yayında kalır. 24 saat sonrasında hikayeniz takipçilerinize görünmez.

Bonus olarak şunu da ekleyelim; hikayenizde paylaştığınız tüm gönderilerinizi “Öne Çıkanlar” kısmına ekleyebilirsiniz. Öne Çıkanlar’a eklediğiniz hikayeleriniz profilinizde her daim görünecektir.

Instagram Hikayeye Video Ekleme Programları

Instagram hikayeye video ekleme için ek programlar ya da uygulamalar da kullanılmaktadır. Google Play ya da App Store’dan indireceğiniz uygulamalar ile videolarınızı düzenleyebilir, 15 saniyelik bölümlere ayırabilirsiniz. Çoğu kişinin bu uygulamaları kullanmadığını da belirtelim. Çünkü Instagram’ın sunduğu özellikler birçok kullanıcı için yeterli olmaktadır.

Instagram Destek blogları ile hesabınızı büyütmek için yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Instagram Hikayelerde Kaç Dakikalık Video Yayınlanır?

Instagram hikayelerinizde videolarınız 15 saniyelik bölümlere ayrılarak yayınlanır. Bir dakikalık bir videonuz varsa 4 farklı hikaye olarak yayınlayabiliyorsunuz. İstediğiniz sayıda 15 saniyelik videolar yayınlayabilirsiniz.

Eskiden Çekilen Bir Videoyu Instagram Hikayemde Yayınlayabilir miyim?

Evet, telefon galerinizde yer alan her fotoğraf ve videoyu Instagram hikayenizde yayınlayabilirsiniz.

Instagram Hikayeleri Neden Kayboluyor?

Instagram hikayeleri eklediğiniz zamandan 24 saat sonra görünmez olur. Kalıcı olması için “Öne Çıkanlar” bölümüne ekleyebilirsiniz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir