Instagram Hikayeler Paylaşımları Nasıl İlgi Çekici Hale Getirilir?

Instagram Hikayeler Paylaşımları Nasıl İlgi Çekici Hale Getirilir?

300 milyon kullanıcı aktifliğiyle beraber Snapchat uygulamasının hikayeler bölümünü bir hayli geride bırakan Instagram Hikayeler, son yılların en popüler sosyal medya sistemlerinden biri olarak gösteriliyor. Özellikle geçen ay yayınlanan güncellemeler ve canlı yayın artısıyla beraber bir adım öne de çıkan hikayeler bölümünün kullanıcıların karşısına çıkarıldığını söylemek gerekiyor.

Çok daha başarılı bir bölüm oluşturulmasının ardından Instagram Hikayeler paylaşımları, kullanıcılar içinde önemli hale gelmeye başladı. Kullanıcılar artık fenomen olmak adına genelde bu bölümü tercih etmeye başladı. Peki, Instagram Hikayeler paylaşımlarının daha fazla ilgi çekmesini sağlamak için neler yapmak gerekiyor?

Instagram Hikayeler Çıkartma ve Filtrelerin Gücü

Instagram Hikayeler bölümünde etkili paylaşımlar yapmak istiyorsanız ilk dikkat edeceğiniz nokta filtreler ve çıkartmalar özelliği olacaktır. Doğrudan Instagram tarafından sunulan çıkartmalar ve filtreler paylaşımları renklendirmek için en iyi yollardan biri ve doğrudan Instagram tarafından sunulduğu için kullanılması oldukça basit. Önce filtrelerden, daha sonra biraz daha önem verilen çıkartmalardan söz edelim.

  • Etiketler için sunulan birçok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en çok konuşulanlar ise yüz filtreleri. Snapchat uygulamasında da olduğu gibi Instagram Hikayeler bölümünde kullanılan yüz filtreleri oldukça etkili bir şekilde paylaşımlar yapmanızı sağlıyor.
  • Bir fotoğraf veya video çekildikten sonra, filtre eklemek için fotoğraf veya videoyu hızlıcı kaydırmanız gerekiyor.

Instagram Hikayeler

— Ek: Son yapılan güncellemelerden sonra yüz filtreleri canlı yayın kısmına da eklendi. Kullanıcılar kolayca canlı yayın sırasında yüz filtrelerini kullanabiliyor. Yüz filtrelerinin artılarını düşünecek olursak, ilgi çeken paylaşımlar için bu adımında oldukça başarılı bulunduğunu gördük.

Instagram Hikayeler Çıkartmalar

İlgi çeken paylaşımlar için ilk olarak filtrelerin kullanılması gerektiğini belirttik. Bunun dışında bir diğer önemli kısım ise çıkartmalar özelliği. Filtreler ekleyebildiğiniz gibi paylaşımlarınıza çeşitli çıkartmalar ekleyerek de paylaşımlarınızı çok daha renkli hale getirebiliyorsunuz. Çıkartmalar için yapılacak olan adımlara geçelim.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

  • Burada çıkartma eklemeniz için yapmanız gereken işlem, çıkartma menüsüne girmek.
  • Bunun için üst kısımda yer alan metin ve çizim araçlarının yanında gülen bir surat göreceksiniz. Çıkartma menüsüne geçiş için kullanılan bu kısma girmeniz gerekiyor.
  • Buradan seçtiğiniz bir çıkartmayı paylaşıma ekleyebilirsiniz. Ekleme işleminden sonra taşıma işlemi yapabilir, çıkartmaları yeniden boyutlandırabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Instagram Hikayeler

Popüler Çıkartmalar

Hava, anlık saat çıkartması, hafta günleri çıkartması, konum çıkartmaları, komik şapka gözlük kombinasyonları,

—- Ek: bu kısımda en ilginç paylaşımlar selfielerle hazırlanan çıkartmalar. Bunun için bir fotoğraf ve video çekmeniz gerekiyor. Daha sonra surat simgesine dokunmanız gerekecek. Kamera simgesiyle çıkartma seçeneğine dokunup, selfie çekebilirsiniz. Çekilen görüntüleri daha sonrada düzenlemek mümkün.

Instagram Hikayeler İçin Metinler Kullanın

Çıkartmalar ve filtrelerin dışında en beğenilen ve en çok ilgi gösterilen kısım metin ekleme kısmı. Paylaşımlarınızın üzerine ekleyeceğiniz renkli bir yazı, bir not, bir ifade paylaşımları çok daha anlamlı kılıyor ve istatistiklere göre en çok bu tür hikayeler paylaşımları öne çıkıyor. Ayrıca renkli metinlerin daha etkili olduğunu da ekleyelim.

Instagram Storyler Nasıl Olmalı

Instagram Hikayeler Paylaşımlara Etiket Eklemek

Paylaşımlarınızın üzerine bir çıkartma olarak etiket ekleyebiliyorsunuz. Çıkartma ekranından “hashtag” çıkartmasını seçmeniz ve ardından da özelleştirme yaparak istediğiniz etiketi, paylaşıma eklemenizde oldukça etkili olacaktır. Bu şekilde başka paylaşımlarınızı etiketlemeniz ya da arkadaşlarınızı resim içerisinde etiketleyerek yönlendirme yapmanız mümkün. Bu durumda da paylaşımlara gösterilen ilginin aynı oranda artış gösterdiğini görmekteyiz. Tüm bu yöntemler Instagram Hikayeler paylaşımlarınızın 24 saatliğine bile olsa çok daha fazla ilgi çekmesini sağlıyor.

Geçen yazımızda Instagram Hikayeler paylaşımlarını nasıl daha ilgi çekici hale getirebileceğimizden söz etmiştik. İlk yazımızda daha çok paylaşılan hikayelerin düzenlenmesi konusunda bilgiler vermiştik. Paylaşılan hikayenin içerisinde yer alan fotoğraflara çıkartmalara eklemek, bu fotoğraflara filtre eklemek ve metin ekleme ya da çizim ekleme gibi konulardan söz ettik.

Bu bölümü ilk kısım olarak ele aldık. Zaten bu kısım paylaşım düzenleme aşaması ve en temel aşama. Öncelikle bu bölüme özen göstererek daha ilgi çekici paylaşımlar hazırlamanız mümkün. Hatta kalıcı paylaşımlara bile buradan takipçi çekmeniz için en önemli adımlardan biri fotoğrafları ve videoların düzenlenmesi. Bu yazımızda ise daha detaylı olarak devam edeceğiz. Bu kez farklı püf noktaları ele alacağız. Peki, Instagram Hikayeler paylaşımlarını ilgi çekici hale getirmek için daha neler yapabiliriz?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram Hikayeler Arkadaş Etiketleme Sistemi

Bu yazımızda ilk olarak arkadaş etiketleme sisteminden söz edeceğiz. Instagram Hikayeler paylaşımlarında, tıpkı sıradan paylaşımlarda olduğu gibi etiketleme sistemine özen göstermeniz gerekiyor. Hikayelerinizin çok daha fazla kullanıcıya ulaşması için bu etiketleme aşaması oldukça önemli bir aşama. Instagram Hikayeler paylaşımlarını hazırladıktan sonra, paylaşımlarınıza “@” simgesini kullanarak arkadaşlarınızı etiketleyebilirsiniz.

Hem paylaşım hem de açıklama kısımlarında etiketleme işlemi çok daha mantıklı olacaktır. Paylaşımlarınıza etiket çıkartmaları ekleyerek resim içinde arkadaşlarınızı etiketleyin. Kişinin profiline ilişkin canlı bir bağlantı olan etiket için sınır ise 10 kişi. En popüler arkadaşlarınızı 10 kişiye kadar etiketlemeniz, Direct mesajlarla bu arkadaşlarınızın uyarılması anlamına geliyor ki böylelikle Instagram Hikayeler paylaşımları yapılır yapılmaz kullanıcılar paylaşımdan haberdar oluyor.

Instagram Story Önerileri

Direct Mesaj Bölümünden Paylaşmak

Bir diğer yöntem ise hikayeleri Direct bölümünden göndermek. Instagram’ın güncellemeleri sonrasında hikayeler artık doğrudan kullanıcılara da gönderilebiliyor. Hazırladığınız paylaşımlarınızı arkadaşlarınıza göndermeniz veya arkadaş gruplarınıza eklemeniz, hikayeleriniz görüntüleme sayısını arttırma konusunda çok önemli bir adım olarak gösteriliyor.

Ayrıca burada trafik olayı da oldukça önemli. Başka kullanıcıların hikayelerini de arkadaşlarınıza veya arkadaş gruplarınıza gönderebiliyorsunuz. Arkadaşlarınıza ve arkadaş gruplarınıza beğendiğiniz hikayeleri gönderip, gönderdiğiniz hikayelerin kullanıcılarının da sizin hikayenize bakmasını sağlayabilirsiniz. Kısacası bir trafik oluşturarak görüntüleme sayılarınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca arkadaş gruplarının artısının oldukça yüksek olduğunu eklemiş olalım.

— Ek: Eğer hikayeler paylaşımlarınızda kendi hikayelerinizin başkaları tarafından gönderilmesini istemiyorsanız da düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunun için hikayeler ayarları kısmından “paylaşıma izin ver” kısmını kapatmanız yeterli oluyor.

İlgi Çekici Instagram Storyleri

Hikayeler Görsel Cevaplar Göndermek

Instagram Hikayeler paylaşımlarında yine trafiği arttırmak adına görsel cevap özelliğini kullanabilirsiniz. Gezdiğiniz hikayeler paylaşımları içerisinde beğendiğiniz paylaşımlara ya da istediğiniz paylaşımlara anında görseller veya videolar ile cevap verebilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız da uygulamada aktifliğinizi bir hayli arttıracaktır.

Tabii ki bu paylaşımlar arkadaşlarınız tarafından görülecek ve daha etkileşimli bir ortam oluşturacaksınız. Kısacası daha aktif bir kullanım, arkadaşlarınızın aynı şekilde hikayelerinize ilgi göstermesini sağlayacaktır. İsterseniz hikayelere cevap olarak yeni kendi hikayelerinizi oluşturup, doğrudan arkadaşlarınıza veya arkadaş gruplarınıza da gönderebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Linkedin Hesap Silme Ve Dondurma

Tüm bu aşamalar Instagram Hikayeler paylaşımlarını daha da öne çıkarmaya olanak sağlayacaktır. Bahsettiğimiz bu sistemler, genelde kullanıcıların aktif kullanımına yönelik olarak yer alan öneriler. Tüm bu aşamalarda uygulamayı ve hikayeler bölümünü ne kadar aktif kullandığınız oldukça önemli. Eğer paylaşımlarınız ve uygulamada bahsettiğimiz tüm bu adımlarla beraber daha aktif bir kullanım sunacak olursanız, hem Instagram Hikayeler paylaşımlarınız daha fazla ilgi çekecek hem de genel olarak profiliniz daha fazla ilgi çekecektir. Önerlerimize devam edeceğiz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Özellikle etiket ekleyerek yapılan paylaşımlar ile etiketsiz paylaşımlar arasında gerçekten büyük bir fark oluyor. Instagramda yapacağım bir paylaşımın takipçilerden ziyade daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak için etiket ekleme yöntemini sıkça kullanıyorum. Sitenizde de İnstagram da en çok kullanılan etiketler konularına çokça yer vermenizi rica ediyorum.