Instagram İki Aşamalı Doğrulama Sistemi Devreye Girdi. Farklar Neler?

Instagram İki Aşamalı Doğrulama Sistemi Devreye Girdi. Farklar Neler?

Sosyal medyada güvenlik konusu bir hayli önemli hale gelmeye başladı. Son dönemde akıllı telefonlarda yaşanan sorunlar ve güvenlik konusunun bir daha gündeme gelmesiyle beraber gözler ise doğrudan Instagram’a çevrildi. Diğer sosyal medya hesaplarından farklı olarak görsel odaklı bir sosyal medya uygulaması olması buna karşın kullanıcıların özel resimlerini de paylaştığı bir platform olmasıyla beraber Instagram güvenliğini sağlama konusunda uygulamanın daha fazla araştırılmaya başlandığını da söylemek gerekiyor. Sosyal medya devi ise kullanıcıların güvenliğini daha da arttırmak için ve var olan güvenlik sistemlerini korumak için yeni güncellemeler yayınlamaya başladı.

Instagram yayınladığı hemen her güncellemede aslında yeni bir özelliği kullanıcılara sunuyor olsa da bunun dışında uygulamanın arka planda sürekli olarak yeni güvenlik güncelleştirmeleri yayınladığını da biliyoruz. Kimi durumlarda ise uygulama doğrudan güvenlik amaçlı olarak yeni güncellemeler yayınlıyor. Instagram tarafından bu şekilde yayınlanan güncellemelere ise geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi. Yayınlanan yeni güncelleme ile beraber Instagram ikili doğrulama sistemi güncellemesi devreye girdi.

Instagram İkili Doğrulama Sistemi Artık Kullanımda

Aslında hemen hemen tüm sosyal medya uygulamaları ikili doğrulama sistemine geçiş yaparak kullanıcıların hesap güvenliğini sağlamak için yeni kullanımı benimsemişti. Fakat bu konuda Instagram biraz geç kalan uygulamalardan biri oldu. Uygulama ikili koruma güncellemesini çok daha önce duyurmuştu. Fakat yapılan ikili doğrulama sistemi duyurusunun ardından beklenen güvenlik güncellemesi bir türlü yayınlanmamıştı. Beklenen güncelleme yayınlanmayınca Instagram’ın ikili doğrulama sistemine geçmeyeceği bile konuşuluyordu.

ınstagram ikili doğrulama sistemi

Instagram tarafından konu hakkında bir açıklama yapılmaması da yine kafaları karıştıran detaylardan biri oldu. Son yaşanan hack olaylarından sonra ise sonunda Instagram yeni bir sisteme geçiş yaptı. Yapılan açıklamadan sonra ikili doğrulama sistemin kullanımına geçiş yaptığı belirtildi. Instagram için açıklanan yeni güncelleme ile beraber artık şifre koruması da iki kademeli hale getirilmiş oldu. Belki %100 güvenli olan bir sistemden bahsetmek mümkün değil ama bu sistemle beraber Instagram hesapları çok daha güvenli hale getirildi yorumunu yapabiliriz. Söz konusu sistemin güncelleme olarak yayınlanmasının hemen ardından ise sistemin tam anlamıyla nasıl çalışacağı ve ne işe yaracağı da ortaya çıkmış oldu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

İkili Koruma Sistemi Nedir?

Öncelikle Instagram için değil tüm sosyal medya uygulamaları için kullanılan ikili koruma sistemi hakkında bilgi verelim. Nedir bu ikili koruma sistemi? Neden Instagram ikili koruma sistemine geçiş yaptı? İkili koruma sistemi şifre ve hesap güvenliğinizin iki katına çıkmasını sağlıyor. Söz konusu sistem ile beraber uygulamaya giriş yönteminiz değiştiriliyor. Bu sistem ile beraber uygulamaya giriş için sadece kullanıcı adı bilgileriniz ve şifrenizi kullanmıyorsunuz. Bunun dışında uygulamaya giriş yapmak için güvenlik onaylaması yapmak gerekiyor. Bunun içinde şifre ve kullanıcı adınızı girdikten sonra onaylı olan hesabınıza ait telefon numarası bir mesaj geliyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Güvenlik Açıkları

Gelen bu mesaj güvenlik kodu. Güvenlik kodunu istenen alana girerek hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. İkili koruma sisteminde bu şekilde iki aşamalı şifreleme kullanılmakta. Bu kullanım ile beraber hesabınıza giriş yapmak istediğinizde her seferinde yeni bir kod gönderimi yapıldığı için Instagram hesabınız oldukça güvenli hale geliyor. Her seferinde ikili kontrol sisteminin kullanılması ile beraber hesabınıza giriş için iki farklı şifre kullanmış oluyorsunuz. Özelliğin kullanılabilmesi için ise Instagram hesabı üzerinden ayarlar kısmında yer alan menilerden iki aşamalı kontrol sistemini açmanız gerekiyor. Bu şekilde kullanım sağlamanız mümkün kılınıyor.

Instagram güvenlik modelini son zamanlarda bazı sıkıntılarla karşılaşılmasından dolayı değiştirme kararı aldı. Her ne kadar Facebook çatısı altında olsa da Facebook kadar bir güvenliğe sahip olmayan Instagram aldığı eleştirilerden mi yoksa bu yönde radikal bir karara imza atmak istemesinden mi bilinmez ama yakın zaman önce Instagram yetkilileri yeni bir döneme girmeye hazırlandıklarını açıklamıştı. Yapılan açıklamada Instagram’ın artık ikili güvenlik sistemine geçeceği söylenmişti.

Söz konusu ikili güvenlik sistemi ise kimlik kontrolü yani bir diğer değişle kod kontrolü olarak açıklanmıştı. Kullanıcıların artık hesaplarına girebilmek için sadece şifrelerin yetmeyeceği bunun yanında birde doğrulama koduna gereksinim olacağı belirtildi. Tabi bu durum güvenli cihaz dışında kalan cihazlarda geçerli olacak. Yani kullanıcının sürekli giriş yaptığı kendi cihazında sürekli yeni güvenlik kodu girmesine gerek yok. Sadece farklı cihazlardan giriş yapıldığı zaman sürekli değişen bir kod girilmesi gerekiyor. Kısa süre önce bu güvenlik sisteminin haberini veren Instagram artık çalışmalara başladığını da belirten bir açıklama daha yaptı. Bir bölüm kullanıcıda test edilmeye başlayan yeni güvenlik önlemi ne zaman kullanıcılarla buluşacak bilinmez ama Instagram bu süreyi uzun tutmamakta kararlı gibi. En azından son yayınlanan bilgilendirmede bu durumu net bir şekilde görebiliyoruz. Yeni modelin ne kadar güvenlik sağlayacağı da merak konusu.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Fotoğraflar Kaybolyor Kaybolmasın Gitmesini İstemiyorum Sorunu Çözüm

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir