Instagram ile WhatsApp Ortaklığı Bir Kez Daha Ortaya Çıktı

Hem Instagram uygulaması hem de WhatsApp uygulaması Facebook çatısı altında kullanılan uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Facebook’un 2 milyar kullanıcı sayısına sahip olan bir sosyal medya platformu haline gelmesi bir yana, Instagram’ın 700 milyonu aşan kullanıcı sayısı ve WhatsApp uygulamasının da 1 milyarı aşan kullanıcı sayısı doğrudan Facebook’un da kazanmasını sağlıyor.

Her üç uygulamanın gelişimlerinde de doğrudan Facebook gölgesinin etkili olduğunu da belirtelim. Facebook tarafından alınan güncelleme kararları doğrudan Instagram ve WhatsApp uygulamasını da etkiliyor. Bu durumun en büyük örneklerinden birisi de geçtiğimiz günlerde karşımıza çıktı. Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında lider konumda olan WhatsApp uygulaması, Instagram üzerinde en çok kullanılan araçlar olan filtreler özelliğini güncelleme olarak aldı.

WhatsApp Filtreleri Hangileri Olacak?

iOS işletim sistemi kullananların daha önce yapılan testlerde deneyimledikleri filtreler özelliği artık Android kullanıcılarını da tüm platformları da kapsayacak şekilde sisteme entegre ediliyor. WhatsApp beta güncellemesiyle beraber ortaya çıkan bilgiye göre, uygulama ilk filtre testlerini de yapmış oldu. Kullanıcıların birbirlerine gönderdikleri resimleri çeşitli filtrelerle düzenlemeye izin verecek olan yeni özelliğin ilk aşamada 5 ayrı fitre desteği olacak. Instagram filtrelerine çok benzer özellikler gösteren Film, Cool, B&W ve PoP filtrelerinin denendiği güncellemede, ilk aşama için başarı elde edildiğini de söylemek gerekiyor.

WhatsApp filtreler

Instagram benzeri bir kullanımı WhatsApp uygulamasına dahil edecek olan güncelleme için hemen heyecanlanmamız gerektiğini de belirtelim. Çünkü herkese açık güncelleme üzerinde filtre özelliği yayınlanmadı. Sadece beta sürecine kayıt olan kullanıcılar için yeni güncellemenin beta testine açıldığını belirtelim.

Bir de geçtiğimiz hafta içi gelen son beta sürümünden sonra bu özelliğin kullanımı da ne yazık ki beta sürecinde de son buldu. Facebook bir deneme yapıp, başarılı olacağını gördükten sonra fikirden vaz mı geçti? Yoksa filtre sistemi yanlışlıkla kullanıcılara erken mi gösterildi? Şimdilik bir fikrimiz yok. Fakat Instagram ile WhatsApp uygulamasının güçlerini kendi alanlarında birleştirerek kullanmaya devam edecekleri kesin.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Logosu Kamera Haline Geliyor
Instagram ile WhatsApp Ortaklığı Bir Kez Daha Ortaya Çıktı
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +