Bugün İşletme Hesapları İçin Instagram İstatistik Özelliğini Öğrenin

Teknolojinin de gelişmesiyle beraber, işletmeler sosyal medya hesapları üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Bunların başında Instagram geliyor. Bu hesap üzerinden rahat bir şekilde bilet alabilme, ürün siparişi verebilme gibi seçenekler takipçilerin de işine geliyor. Yeni güncellemelerle gelen özellikler, iş hesabı açan kişilere fayda sağladığı için sağlamlığını korumaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesi Instagram istatistik özelliği. Bu özellik sayesinde yepyeni bir profile bürünerek, müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutabilme imkanına sahip olacaksınız.

Instagram istatistik özelliği, oldukça işlevsel. Marka sahipleri bu kısım sayesinde hesap hakkındaki tüm detaylara kolay bir şekilde erişebiliyor. Tüm bu kolaylıkları beraberinde getiren bu özellik için biraz bilgiye ihtiyacınız var. Bunlardan bir tanesi iş hesabına sahip olmanız. Yazıda bu hesap nasıl açılır, Instagram istatistik özelliğini nasıl kullanırsınız, ne işe yarar gibi bir çok soruya cevap bulacaksınız. O zaman başlayalım.

İşletme hesabı nasıl açılır?

İlk olarak Instagram üzerinden kişisel bir hesap açmanız gerekiyor. Bu hesabınızı açtıktan sonra, profilinizin dışarıda kişilere kapalı, yani gizli olmadığından emin olun. Çünkü iş hesabı herkese açık olarak kullanılabiliyor. Şimdi sıra geldi kişisel hesabınızı, işletme hesabı yapmaya. Bu işlem oldukça basit. Kişisel hesabı işletme hesabı yapmak için:

 

 

– Instagram üzerinden profilinizi açın.

-Burada hesap kısmına tıklayıp, sonrasında çıkan ekrandaki ‘’İşletme Hesabına Geçiş Yap’’ butonuna tıklayın.

-Bu aşamadan sonra işletme hesabı açabilmek için, bir Facebook sayfanızın olması zorunlu. Eğer varsa Facebook bilgilerinizi girerek sayfayı hesabınıza bağlarsınız. Yoksa Instagram otomatik olarak sizin için bir Facebook sayfası oluşturur.

-Sıra geldi profil ayarlamaya. Çıkan ekranda ‘’işletme profilini ayarla’’ butonuna tıklayıp istenen bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Bu bölümde sizden iletişim bilgileri istenecek. İletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra işlem tamam.

İstatistiksel bilgileri öğrenme

Yukarıda yazılanları takip ederek işletme hesabı oluşturdunuz. Bundan sonra sıra geldi Instagram istatistik özelliğini kullanmaya. İşlem çok basit. İstatistik bilgilerine ulaşmak için sayfanın hemen sağ üst tarafında yer alan büyük küçük dört simgeden oluşan, istatistik ikonuna tıklayabilirsiniz. Bu ekranda karşınıza üç yazı çıkacak. Bu yazılar: hareketler, içerik ve hedef kitle.

Hareketler: İşletme hesabı üzerindeki tüm etkileşimlere buradan ulaşabilirsiniz. Hesaba kaç kişi erişti, kaç kişi görüntüledi gibi bir çok bilgi bu alanda mevcut.

İçerik: Tüm içeriklerinizi, gönderileriniz ve hikayeleriniz hakkında bilgilere bu alandan ulaşabilirsiniz.

Hedef kitle: Bu kısım takipçileriniz hakkında bilgiler içeriyor. Takipçi profilinize buradan bakabilirsiniz.

Hareketler bölümünde yer alan istatistikler

Şimdi de hareketler bölümündeki Instagram istatistik bilgilerine bakalım. Bunlar:

Keşif: Kaç tane hesaba erişildiğini gösteren kısım.

Gösterim: Yayınladığınız gönderilerin tamamı kaç kişiye gösterilmiş, kaç kişi görüntülemiş buradan bilgi edinebilirsiniz.

Erişim: Toplam görüntüleme ve tekil görüntüleme birbirinden farklıdır. Bir kişi gönderinize girip on kere bakabilir. Bu toplam görüntülemede on olarak sayılır. Ancak erişim bölümü tekil görüntüleme sayısını gösterir. Yanı aynı kişi, o paylaşımınıza on kere baksa bile, bu kısımda sadece 1 tane görülür. Böylece buradan toplamda, tekil olarak kaç kişi bakmış öğrenebilirsiniz.

Profil ziyaretleri: Profilinizi toplamda kaç kişinin ziyaret ettiğini merak ediyorsanız, bu bölümden bilgi alabilirsiniz.

E-posta tıklamaları: İşletme hesabınızın ekranında e-mail gönderme butonu var. Ziyaretçilerinizin buraya kaç kez tıkladığını, e-posta tıklamaları bölümüne girerek görebilirsiniz.

İçerik bölümünde yer alan istatistikler

İçerik bölümü Instagram istatistik bilgileri için önemli bir kısımdır. Burası paylaşımlarınızın kalitesi hakkında farkındalık kazanmanıza yardımcı olur. Bu şekilde, diğer paylaşımınızın nasıl olacağını yönetebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, istatistikler bölümünden içerik kısmını seçmeniz. Bu bölümde aşağıya doğru ekranı kaydırdığınızda, paylaşımlarınıza yapılan beğeniler, paylaşımlara yapılan yorumlar, etkileşim, kaydetmeler ve tüm erişimler görünecektir. Kısacası ziyaretçi aktivitesine dayalı tüm bilgileri buradan inceleyebilirsiniz. İçerik bölümünde yer alan istatistikler:

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Facebook Yavaşlaması Instagram’ı Etkiledi Mi?

Beğeniler: Seçtiğiniz gönderiyi kaç kişinin beğendiğine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar: Seçtiğiniz  gönderiye kaç kişinin yorum yaptığı burada görüntüleniyor.

Kaydetmeler: Bu kısım oldukça önemlidir. Gönderinizin değerini de bir miktar ortaya koyar. Kaç kişinin gönderinizi kaydettiğini buradan öğrenebilirsiniz. Eğer paylaşımlarınız kaydedilmeye değer görülüyorsa, buradan kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Etkileşimler: Profilinize giriş yapanlar ve aynı zamanda gönderilerinize tıklayan kişilerin toplam sayısına etkileşimler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Profil ziyaretleri: Profilinizi toplamda kaç kişinin ziyaret ettiği bilgisi buradadır.

Keşif: Bu kısım sayesinde paylaşımlarınızın nereden görüntülendiğine dair bilgi edinebilirsiniz. Paylaşımlarınıza tıklayan kişiler bunu keşif bölümünden mi yapmış, ana sayfadan mı, profilinize girerek mi yapmış? Ya da diğer araçlar yöntemiyle mi yaptı gibi tüm bilgiler burada bulunuyor. Aslında kişinin hesabına çeki düzen vermesi adına güzel bir hizmet. Özellikle profilinize girenlerin sayısı ve keşfet bölümündeki fazlaysa, bu gönderilerinizin dikkat çektiği ve ilgi duyulduğu anlamına gelir.

 

Hikaye bölümünde yer alan istatistikler

Instagram, hem kişisel hem de iş hesaplarına hikaye yayınlayabilme imkanı sunuyor. Bu hikayeler özellikle iş hesaplarında, oldukça işlevsel. Gerçekten etkili olup olmadığınızı öğrenmek adına da hikaye kısmındaki Instagram istatistik bilgileri size yol gösteriyor.

Hikaye istatistik bilgilerine, içerik istatistiklerine girerek ulaşabilirsiniz. İçerik kısmına girdikten sonra, ekranı aşağı doğru kaydırarak bu bölüme ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda paylaştığınız hikayeye gelip, açıp, yukarı kaydırdığınızda da Instagram hikaye istatistikleri bilgilerine ulaşabilmeniz mümkün. Hangisi size kolay geliyorsa istediğiniz seçeneği kullanabilirsiniz. Hikaye bölümünde yer alan istatistikler:

Gösterim: Hikaye istatistikleri arasında yer alan gösterim bölümü, hikayenizin kaç kişi tarafından görüntülendiğini gösterir. Burada yukarıda bahsettiğimiz gibi tekil görüntüleme söz konusu değildir. Toplamda kaç gösterim olduğu hakkında bilgi verir.

Erişim: Bu bölüm, hikayenizi toplamda kaç tekil kullanıcının görüntülediği hakkında bilgi verir. Yani toplamda kaç hesabın hikayenizi gördüğüne buradan ulaşabilirsiniz.

İleri: Bildiğiniz üzere, Instagram hikayelerde birden fazla paylaşım yapabilme imkanı sunuyor. İleri bölümü, hikayenizde yaptığınız paylaşımlarda, birinden diğerine kaç dokunma olduğunu söylüyor. Yani o kişinin birinci paylaşımına baktıktan sonra, ikinci paylaşımına kaç kişi bakmış. Eğer ilk paylaşım iyiyse, ikinciye tıklama oranı o kadar yüksek olur. Bu da hikayenin kalitesini ortaya çıkarmak adına, işe yarar istatistiksel bilgilerdir.

Geri: İleri bölümüne benzerdir ancak tam tersidir. Bu kısımda ikinci yayından, birincisine kaç tıklama olduğunu görebilirsiniz.

Çıkış: Bu bölümde, hikayenize giren kişilerden kaçı çıkmış ona ulaşabilirsiniz. Bu şekilde, hikayenizi beğenip beğenmeyenleri de az çok anlamış olursunuz.

Bir sonraki hikaye: Hikayelerinize tıklandıktan sonra, bir sonraki hikayeye geçiş yapanların sayısına buradan ulaşmanız mümkün.

Sonuç

Instagram istatistik özelliği gördüğünüz gibi, iş hesapları için ileri derecede önemli. Şu ana kadar belki bu istatistiksel bilgilere nasıl ulaşacağınız hakkında bilginiz yoktu. Şu an bilmeniz gereken her şeye hakimsiniz. Hesabınızın iyi olup olmadığına dair, bu bilgilere bakarak çıkarımda bulunabilirsiniz. Ya da analizler sonucunda takipçilerin ne tür paylaşımlara lgi duyduğunu öğrenebilirsiniz. Bu durum hem takipçilerinizi memnun ederek onların kalıcı olmasını sağlar hem de yeni takipçiler kazanmanıza yardımcı olur. En önemlisi ne istediğinin farkında olan ve sağlam adımlar atabilen bir iş hesabına dönüşürsünüz.

 

 

Bugün İşletme Hesapları İçin Instagram İstatistik Özelliğini Öğrenin
5 (100%) 9 votes

“Bugün İşletme Hesapları İçin Instagram İstatistik Özelliğini Öğrenin” için 8 yorum

  1. Yazı için çok teşekkürler firma olarak böyle birşey arıyorduk, hatta birisi ücretle yapmayı teklif etmişti. Sayenizde işletmemizin hesaplarını daha rahat ayarlayacağız.

  2. İnstagram işletmeler için büyük bir uygulama gerçekleştirdi. Ancak şunu merak ediyorum. Bizim tuttuğumuz bu istatistikleri başkaları da görecek mi? Sonuçta işletmelerin faaliyetleri bazen gizli olması gerekiyor.

  3. İçeriklerimizin sayılması iyi olmuş. Firma olarak hangileri daha çok görüntü almış, ziyaret almış görebiliyoruz. İşletmeler için çok güzel bir uygulama

  4. Firmamız için süper bir hazırlık olacak. Bizde sosyal medyanın desteğini hep görsellerde görmek istiyorduk. Patronlar sevinir artık

  5. Özelliği inceleme fırsatımız oldu. Ancak o kadar özelllikli falan bir program beklemeyin. Sadece görüntülerin istatistiğini veriyor. Ben pek sevmedim.

  6. Firmalar için hazırlanan istatistiklerden çok memnunuz. Ancak bireysel hesaplarımız içinde böyle bir takip gelse muhteşem olur

  7. İşletme hesaplarını açmak önceden kolaydı. Ancak zoraştırdılar. İşletme hesapları üzerinden yapılan istatistikler bu türlü zorluk getirdi farkında mısınız

  8. Instagram istatistik konusunda son günlerde devamlı güncelleme yapıyor. Özellikle firmalar için çok iyi olmuş bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir